راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

امکان پرداخت آنلاین عوارض آزادراهی خودرو از طریق اپلیکیشن تاپ

مدت‌هاست پرداخت عوارض خودرو و مواردی مانند آن به صورت سریع و بدون دخالت دادن پول کاغذی، امکان‌پذیر است. می‌توان تنها با استفاده از یک تلفن همراه و نصب اپلیکیشن، خدمات وسیعی را در اختیار داشت که یکی از آن‌ها خدمات عوارض آزادراه‌ها است. البته، این قابلیت تنها خدمت آنلاین پرداخت نیست و در کنار آن بسیاری از خدمات تنها در یک اپلیکیشن ارائه می‌شوند.

افراد زیادی وجود دارند که شاید به دلیل شرایط کاری خود نیاز به سفرهای مختلفی داشته باشند. در این شرایط بحث عبور و مرور و استفاده از آزادراه‌ها می‌تواند به یک موضوع ناراحت ‌کننده تبدیل شود؛ چرا که باید مدام عوارض تعیین شده آن پرداخت شود.

از سال 97 برای اولین بار و به صورت آزمایشی طرح پرداخت الکترونیکی عوارض اجرا شد. به این صورت که تمام رانندگان هنگام عبور از آزادراه باید عوارض را به صورت الکترونیکی پرداخت کنند. برای این کار به هر راننده تا 72 ساعت فرصت داده می‌شود تا هزینه را پرداخت کند، در غیر این صورت متخلف شناخته شده و جریمه می‌شود. در آزادراه‌هایی مانند: تهران-قم، کرج-قزوین، قزوین-زنجان، تهران-ساوه، ارومیه-تبریز، شهید رجایی-بندرعباس، تهران-شمال، همت-کرج و … پرداخت عوارض به صورت آنلاین صورت می‌گیرد. این طرح در آینده برای تمام آزادراه‌ها انجام می‌شود.


قابلیتی جدید با کاربرد آسان خدمات پرداخت عوارض از طریق تاپ


خدمات پرداخت عوارض خودرو که بخشی از قابلیت‌های اپلیکیشن تاپ است، به صورت رایگان در دسترس همگان قرار دارد. باید توجه داشت که رابط کاربری تاپ به صورتی طراحی شده که برای استفاده از آن و پرداخت عوارض آزادراه‌ها تنها نیاز به فشردن چند دکمه است تا در نهایت کار پرداخت به سرعت انجام شود. همچنین، این رابط کاربری با ظاهری کاربرپسند طراحی شده است که مجموعه‌ای از خدمات پرداخت آنلاین را شامل می‌شود. علاوه بر عوارض می‌توان خدمات مختلفی در بخش خودرو در اپلیکیشن تاپ پیدا کرد که به جرات می‌توان آن را یکی از کامل‌ترین اپلیکیشن‌های پرداخت دانست.


راهنمای استفاده از خدمات پرداخت تاپ


به دلیل طراحی اپلیکیشن تاپ با کاربری آسان، استفاده از قسمت‌های مختلف آن مانند پرداخت عوارض خودرو نیز آسان و در دسترس است. برای استفاده از آن تنها در دست داشتن یک تلفن هوشمند و نصب اپلیکیشن کافی است و در این بین، برای انجام تراکنش‌ها نیاز به یک کارت بانکی عضو شبکه شتاب است.

پس از این کار و دریافت رمز دوم کارت، می‌توان از اپلکیشن استفاده کرد و در مرحله نخست باید شماره پلاک جدید خودرو را به اپلیکیشن اضافه کرد. این بخش در دسته خدمات خودرو قرار دارد و علاوه بر آن، استعلام خلافی خودرو، خرید طرح ترافیک و پارک حاشیه‌ای و … نیز امکان‌پذیر است.

پس از اضافه کردن شماره پلاک، می‌توان پرداخت عوارض خودرو را انجام داد و حتی میزان بدهی عوارض خودرو را مشاهده کرد. البته باید در وارد کردن پلاک خودروی جدید دقت کرد؛ چرا که هرگونه اشتباه در آن منجر به اشتباه در پرداخت خواهد شد.

از مهم‌ترین قابلیت‌های اپلیکیشن تاپ باید به خودکارسازی پرداخت اشاره کرد که کاربر می‌تواند با استفاده از کیف پول آن را انجام دهد. براساس قانون در صورت توجه نکردن به عوارض‌های آزادراه، جریمه‌هایی تعیین شده است. قابلیت خودکار اپلیکیشن تاپ گزینه‌ای عالی است که می‌توان با وارد کردن شماره پلاک خودرو و تنظیم آن با کیف پول، پرداخت عوارض خودرو را به صورت خودکار انجام داد.


امنیت پرداخت الکترونیکی؛ مهم‌ترین موضوع در دنیای کنونی


یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در دنیای کنونی پیرامون پرداخت‌های الکترونیکی وجود دارد، امنیت در پرداخت است. در واقع، کاربران نمی‌توانند به اپلیکیشن‌های مختلف اعتماد کنند و در این بین، نبود اعتماد منجر به کاهش استفاده آن‌ها از خدمات آنلاین می‌شود.

باید گفت، کاربر در اپلیکیشن تاپ از خدماتی استفاده خواهد کرد که تحت نظر بانک مرکزی و شاپرک هستند و این خدمات به عنوان بخشی از قابلیت‌های ارائه شده توسط بانک پارسیان شناخته می‌شوند. بنابراین، تمامی تراکنش‌های انجام شده مانند پرداخت عوارض خودرو تاپ توسط نهادهای مربوطه بررسی و تأیید می‌شوند و در صورت مغایرت در آن‌ها و نبود امنیت در پرداخت، تراکنشی انجام نخواهد شد.

با این شرایط، قابلیت‌های آنلاین و در دسترسی در اختیار است که برای استفاده از آن تنها یک تلفن همراه کافی‌ست و خوشبختانه، این خدمات توسط نهادهای مربوطه نیز تأیید شده‌اند.

خدمات پرداخت عوارض خودرو که جزئی از قابلیت‌های اپلیکیشن تاپ است برای تمامی تلفن‌های هوشمند اندروید و دانلود تاپ برای آیفون فراهم شده است. می‌توان این اپلیکیشن پرداخت اینترنتی را از فروشگاه‌های معتبر اپلیکیشن تلفن همراه گوگل‌پلی، کافه بازار و یا با مراجعه به صفحه رسمی تاپ دریافت کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.