راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

قدرت خرید دلار ایالات‌متحده در طول زمان چه تغییری کرده است؟

در طول زمان با افزایش عرضه پول، قدرت خرید دلار ایالات‌متحده کاهش پیدا کرده است. در واقع قدرت خرید یک دلار در سال ۱۹۱۳ با قدرت خرید ۲۶ دلار در سال ۲۰۲۰ برابری می‌کند.


قدرت خرید چیست؟


قدرت خرید، میزان کالا و خدماتی است که می‌توان با یک واحد از ارز رایج یک کشور خریداری کرد. به عنوان مثال، قدرت خرید یک دلار ایالات‌متحده، هزینه خرید ۱۳ بطری نوشیدنی الکلی در سال ۱۹۳۳ بوده است. اما امروزه یک دلار ایالات‌متحده می‌تواند یک فنجان کوچک قهوه مک‌دونالد را خریداری کند. به عبارت دیگر با افزایش سطح قیمت، قدرت خرید دلار کاهش پیدا کرده است. (ارزش کالا و خدماتی که می‌توان با یک دلار خریداری کرد، کاهش پیدا کرده است.)


پایش روند قدرت خرید دلار


در سال ۱۹۱۳، قانون فدرال رزرو برای تضمین ثبات اقتصادی، امکان مدیریت عرضه پول را به بانک‌های فدرال رزرو اعطا کرد. در آن زمان، یک دلار می‌توانست ۳۰ بسته شکلات Hershey’s خریداری کند.

سالرویدادقدرت خرید یک دلارخرید به ازای یک دلار
۱۹۱۳ایجاد سیستم فدرال رزرو۲۶.۱۴  دلار۳۰ بسته شکلات هرشیز
۱۹۲۹سقوط بازار سهام۱۵.۱۴  دلار۱۰ رول دستمال توالت
۱۹۳۳جرم شناخته شدن تملک طلا۱۹.۹۱  دلار۱۰ بطری نوشیدنی الکلی
۱۹۴۴توافق‌نامه برتون وودز۱۴.۷۱  دلار۲۰ بطری کوکاکولا
۱۹۵۳پایان جنگ کره۹.۶۹  دلار۱۰ بسته چوب‌شور
۱۹۶۴تشدید جنگ ویتنام۸.۳۵  دلار۱ بلیت سینما ماشین
۱۹۷۱پایان استاندارد طلا۶.۳۹  دلار۱۷ عدد پرتقال
۱۹۸۷«دوشنبه سیاه» سقوط بازار سهام۲.۲۸  دلار۲ بسته مداد شمعی
۱۹۹۷بحران مالی آسیا۱.۶۱  دلار۴ عدد گریپ‌فروت
۲۰۰۸بحران مالی جهانی۱.۲۰  دلار۲ عدد لیمو
۲۰۲۰همه‌گیری ویروس کووید ۱۹۱.۰۰  دلاریک فنجان قهوه مک‌دونالد

با ورود دلار بیشتر به چرخه اقتصاد، میانگین قیمت کالا و خدمات افزایش داشت در حالی که قدرت خرید دلار کاهش پیدا کرد. شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در سال ۱۹۲۹ نسبت به سال ۱۹۱۳، حدود ۷۳ درصد افزایش پیدا کرد. با این شرایط در سال ۱۹۲۹ یک دلار می‌توانست ۱۰ رول دستمال توالت بخرد.

از سال ۱۹۲۹ تا سال ۱۹۳۳، با کاهش قیمت‌ها و محدودسازی ۳۱ درصدی عرضه پول، قدرت خرید دلار افزایش پیدا کرد اما در نهایت با کاهش روبه‌رو شد. بر اساس توافق‌نامه برتون وودز در سال ۱۹۴۴، دلار ایالات‌متحده با نرخ ۳۵ دلار بر هر اونس طلا، به ارز ذخیره جهانی تبدیل شد.

در همین حال، ایالات‌متحده برای تأمین کسری بودجه ناشی از جنگ جهانی دوم و به دنبال آن جنگ کره و ویتنام، عرضه پول خود را افزایش داد. ازاین‌رو قدرت خرید دلار کاهش پیدا کرد و از قدرت خرید ۲۰ بطری کوکاکولا در سال ۱۹۴۴ به ۱ بلیت سینما ماشین در سال ۱۹۶۴ رسید.

در اواخر دهه ۱۹۶۰، حجم دلار در گردش به حدی زیاد بود که نمی‌توانست با ذخیره طلای ایالات‌متحده پشتیبانی شود. رئیس‌جمهور نیکسون در سال ۱۹۷۱˓ امکان تبدیل مستقیم دلار به طلا را متوقف کرد. این موضوع موجب پایان دادن به استاندارد طلا و از بین رفتن محدودیت مقدار ارز قابل چاپ شد.


دلار بیشتر در سیستم


حجم عرضه پول (M2) در طی دو دهه اخیر در ایالات‌متحده سر به فلک کشیده و از ۴.۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۰۰ به ۱۹.۵ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۱ رسیده است. بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ و همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ که اخیراً روی داده است، اثرات افزایش عرضه پول را برجسته کرده است.

در واقع حدود ۲۰ درصد از کل دلارهای ایالات‌متحده (۳.۴ تریلیون دلار) که تاکنون عرضه شده است تنها در سال ۲۰۲۰ ایجاد شده است. اما سوال اصلی اینجاست که آینده وضعیت قدرت خرید دلار چگونه پیش خواهد رفت؟

منبع visual capitalist
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.