راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

جهرمی: تحریم‌ها باعث کندی اینترنت ثابت است

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، گفت: «امیدواریم مذاکرات وین با عزت، صلابت و سیاست‌های کلی که دولت پیگیری می‌کند به نتیجه برسد تا سایه تحریم‌ها از سر مردم ایران کم شود.»

به گزارش ایرنا، محمد جواد آذری جهرمی، در یکی از اتاق‌های گفت و گوی کلاب هاوس گفت: «اقتصاد رود روانی است که اگر به مرداب تبدیل شود می‌گندد. هر چند از داخل تنومند هم باشد اما نیاز به تعامل دارد و تحریم‌های ظالمانه اثرات بسیار سهمگینی بر اقتصاد هر کشوری از جمله کشور ما خواهد داشت. ما می‌توانیم ضربات را کم کنیم اما این که بگوییم این تحریم‌ها هیچ اثری بر کشور نداشته، تخیلی بیشتر نیست.»

آذری جهرمی تصریح کرد: «یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی که تحت‌تاثیر تحریم‌های ظالمانه دچار اختلال شده، محدودیت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است. هر توسعه‌ای نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و این سرمایه‌گذاری از کجا قرار است بیاید؟ اکنون سرمایه‌گذاری‌های داخل کشور دچار توقف شده و حتی شریک‌های استراتژیک ایران نیز سرمایه‌گذاری‌های خود را در ایران متوقف کرده‌اند.»

او با تاکید بر این‌که باید درس‌هایی از این شرایط بگیریم، گفت: «دو مسئله جدی در بحث اقتصاد وجود دارد، یکی از آن‌ها نرخ ارز است. بسیاری از فعالان اقتصادی بر این اعتقاد هستند که کاهش نرخ ارز به ضرر صادرات است و علاقه‌شان به این است که نرخ ارز بالا باشد تا بتوانند صادرات به شکل جدی‌تری دنبال کنند. شرایط برای آن‌ها فراهم است و از این ظرفیت استفاده می‌کنند. برداشته شدن تحریم‌ها و از بین رفتن موانع آن‌ها در بازارهای جهانی می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای فعالان اقتصادی باشد.»

جهرمی اضافه کرد: «بحث دوم اثرات گران شدن نرخ ارز بر زندگی مردم و هزینه‌های دولت است. در سند اقتصاد مقاومتی به درستی اشاره شده که ما باید بهره‌وری را بالا ببریم. به نظر می‌رسد یک اشکال جدی در نظام اقتصادی کشور پایین بودن میزان بهره‌وری است. اگر به این موضوع توجه جدی شود می‌توان ضربه‌هایی که بر اثر تحریم نفت بر ما وارد می‌شود را با بهره‌وری جبران کرد و بهبود بخشید تا آسیب‌پذیری ما از تحریم‌ها کاهش پیدا کند.»

جهرمی با این توضیحات درباره تاثیر تحریم‌ها بر حوزه ارتباطات گفت: «درآمد ما در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۰۰درصد ریالی است اما بخش عمده‌ای از هزینه‌های ما ارزی است. ما تولیدکننده قطعات نیمه هادی و صنعت‌های زیرساختی حوزه فناوری نیستیم و حتی تولید داخل ما از قطعات وارداتی استفاده می‌کنند.»

به گفته او، برخی از بخش‌های حوزه خدمات ما نیز وابسته به نرخ ارز است. بالارفتن نرخ ارز ضربه بسیار بزرگی به بخش ارتباطات زده و متناسب با آن درآمد رشد نکرد. البته سیاست ما به نوعی این بود که برای توسعه بازار بحث تثبیت قیمت را پیگیری کنیم.

او عنوان کرد: «بحث دیگری که به واسطه تحریم‌ها با آن درگیر شدیم، این بود که برخی از تامین‌کنندگان تجهیزات ایران را ترک و خدمات خود را متوقف کردند. اما از آن جا که ما بر اساس اصول پدافندی در وزارت ارتباطات دستور العمل هایی صادر کرده بودیم و اپراتورها نیز خودشان سیاست‌های خوبی داشتند، فشاری ناشی از ترک تامین‌کنندگان نداشتیم و خیلی به ما فشاری وارد نکرد. برخی از تامین‌کنندگان تجهیزات حوزه فناوری مانند کشور چین نیز در ایران ماندند و فرآیند تامین تجهیزات ما به این شکل متوقف نشد.»

وزیر ارتباطات گفت: «اکنون شرکت‌های بخش فناوری اطلاعات ما بزرگ شده‌اند و نیاز به حضور و دسترسی به بازار بین‌المللی دارند. تحریم‌ سکوهای بین‌المللی برای ایران به‌خصوص شرکت‌های امریکایی مانند گوگل و پلی استور که توسعه اپلیکیشن‌ها وابسته به آن‌ها است، شرایطی را فراهم کرده‌اند تا شرکت‌های ایرانی نتوانند از این ظرفیت استفاده کنند. به این واسطه دسترسی به بازارهای بین‌المللی متوقف شد اما شرکت‌ها راه‌هایی برای بی‌اثر سازی تحریم‌ها پیدا کردند.»

او تاکید کرد: «برخی از شرکت‌ها برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها با سرمایه‌گذاری‌های مشترک در کشورهای خارجی این مشکل را حل کردند اما این دسترسی برای بخش عمده اقتصاد دیجیتال ما محدود شد و این مسئله سرعت توسعه فناوری اطلاعات ایران را به شدت کاهش داد. اگر این تحریم‌ها نبود بسیاری از شرکت‌ها و برندهای ایرانی در بازارهای منطقه‌ای حضور پررنگ‌تری داشتند و می توانستیم سهم خود از اقتصاد دیجیتال را از ۶.۵ درصد بالاتر ببریم.»

جهرمی در پایان صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: «بخشی از تحریم‌ها مربوط به سرمایه‌گذاری برای توسعه شبکه ثابت در کشور بود که به ما ضربه زد و روند توسعه را کند کرد. به همین دلیل ما در توسعه اینترنت خانگی و ثابت، عقب هستیم. امیدواریم با رفع تحریم‌ها و شرایطی که به وجود می‌آید از حضور تامین‌کنندگان سرمایه برای توسعه اینترنت خانگی استفاده کنیم.»  

منبع ایرنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.