راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بانکداری متمرکز به سبک بانک مرکزی

سید محمود احمدی با اعلام راه‌اندازی پروژه سیستم متمرکز بانکداری در سال ۹۴ گفت: پروژه سیستم متمرکز بانکداری (Core Banking) از سال ۹۱ آغاز شده است و در تابستان سال ۹۴ به بهره‌برداری خواهد رسید. اهم دستاوردهای این پروژه شامل افزایش رضایت‌مندی مشتریان به دلیل ارایه محصولات و خدمات متنوع، تسهیل یکپارچه‌سازی و خدمت‌دهی به سیستم‌ها و فناوری‌های جدید در نظام بانکی، ضرورت حضور مؤثر و فعال در بازار رقابت و سرعت در ارائه‌ محصولات جدید، حصول معماری انعطاف‌پذیرتر در اتوماسیون نظام بانکی کشور، افزایش چابکی در پیاده‌سازی سرویس‌های جدید در بانک ها، تطابق با تغییرات و توسعه در صنعت بانکداری داخلی و خارجی، کاهش هزینه‌های توسعه و استفاده از سیستم در حوزه‌های نرم افزار، سخت افزار و شبکه، افزایش کارایی و بهره‌ وری منابع انسانی و مدیریت هزینه‌های عملیاتی و نگهداشت و توانایی بیشتر است.

.

طرح هوشمندی کسب‌وکار بانکی

احمدی ‌در خصوص طرح هوشمندی کسب و کار بانکی خاطرنشان کرد: این پروژه در شهریورماه سال جاری‌ به پایان می‌رسد و اهم اقدامات آتی این پروژه طراحی مدل‌های انباره داده، ساخت سیستم‌های انباره داده، تست و عملیاتی کردن آن در ۲ بانک نمونه است. وی مهمترین دستاوردهای راه‌اندازی این پروژه را ایجاد یک مرکز از داده‌های پالایش شده از طریق فرآیند ارتقای سطح کیفیت داده، حل مشکلات مرتبط با گزارشات لایه عملیات کسب و کار و گزارشات کلان مدیریتی در حوزه‌های آماری – مدیریتی، تلفیقی – تجمیعی، ایجاد بستری مناسب در جهت توسعه سیستم‌های‌ نظارتی – حاکمیتی از جمله ‌محصول ‌ضدپولشویی مبتنی بر ریسک، ایجاد پروفایل مشتری و ایجاد زیرساختی مناسب در جهت توسعه سیستم‌های تصمیم یار و محصولات مبتنی بر سامانه انباره داده خواند.

.

شبکه اختصاصی بانکی کشور

دبیرکل بانک مرکزی با اعلام طرح فراهم کردن شبکه اختصاصی بانکی کشور (شابک) با مشارکت مخابرات تصریح کرد: ایجاد یک شبکه‌ اختصاصی جدید با ویژگی‌های امنیت و ضریب دسترسی بسیار بالا و با قابلیت تضمین، به‌ عنوان یک فرصت خوب برای تامین نیازهای ارتباطی بیش از ۳۰ هزار ایستگاه کاری بانکی و نیز کلیه‌ پایانه‌های بانکی کشور مطرح است. از جمله مهمترین دستاوردهایی که با راه‌اندازی این پروژه به دست می‌آید می‌توان به ایجاد یک شبکه‌ کاملا اختصاصی بانکی و مدیریت امنیت و پایداری در سرویس‌های بانکی اشاره نمود.

.

توسعه سامانه سرویس‌های پرداخت سیار

احمدی با اشاره به توسعه سامانه سرویس‌های پرداخت سیار ‌سوئیچ سپاس (MPH) افزود: همانطور که قبلا اشاره شد پروژه سوئیچ سپاس MPH به عنوان هسته مرکزی این اکوسیستم، زیرساخت لازم جهت یکپارچه‌سازی راهکارهای مختلف پرداخت همراه از جمله سامانه‌های مختلف کیف پول همراه و اتصال آنها به شبکه بانکی و نیز بستر مورد نیاز به منظور تدوین و اعمال فرایندها، مقررات و استانداردهای لازم و اعمال سیاست‌های بانک مرکزی در جهت نظارت فنی و اجرایی بر عملکرد شرکت‌های ارائه دهنده راهکارهای خدمات پرداخت همراه را فراهم خواهد کرد. از مهمترین دستاوردهای راه اندازی می‌توان به: مدیریت کیف‌ پول‌های الکترونیکی، کاهش خلق پول کاغذی و افزایش سرعت گردش پول، کاهش هزینه‌ها از منظر مراجعه افراد به شعب بانک ها، امنیت در تراکنش‌های پرداخت‌های سیار و نظارت بر تراکنش‌های مبتنی بر تلفن همراه عنوان کرد.

منبع: بانک مرکزی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.