راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

حذف دفترچه بیمه و چالش‌های آن / تشویق پزشکان به نسخه‌نویسی الکترونیکی

معاون فنی و نظارت سازمان نظام‌پزشکی کشور با اشاره به چالش‌های حذف و عدم صدور دفترچه بیمه تأمین اجتماعی، گفت: «در حال ایجاد زیرساخت‌هایی هستیم که در نسخه الکترونیک بیمه‌ها سهم بیمار را با توجه به سهم و تعرفه بخش خصوصی پرداخت کنند.»

محمد جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام‌پزشکی کشور درباره حذف دفترچه‌های بیمه و چالش‌هایی که برای داروخانه‌ها ایجاد کرده است، گفت: «زمانی که کار به این بزرگی انجام می‌شود، قطعاً اشکالاتی را به دنبال دارد. ما باید همراهی کنیم تا این اقدام انجام شود. نکته قابل‌توجه این است که این اقدام حذف دفترچه نبوده است، بلکه عدم صدور دفترچه بوده است. درحالی‌که حالت کاغذی حذف نشده، بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر کرده است. سازمان بیمه تأمین اجتماعی هم قبول کرده که سرنسخه پزشک، اگر دارای کد ملی بیمار و مهر پزشک باشد، آن را بپذیرد؛ بنابراین ازاین‌جهت مشکلی نداریم.»


تسهیلات به داروخانه‌ها برای ورود الکترونیکی اطلاعات


به گزارش ایسنا او افزود: «البته واردکردن اطلاعات به‌صورت الکترونیک از سوی داروخانه‌ها مقداری زمان‌بر است. در زمینه مشکلات و دغدغه داروخانه‌ها در این زمینه با سازمان غذا و دارو و سازمان تأمین اجتماعی صحبت کردیم تا تسهیلاتی به داروخانه‌ها برای این موضوع داده شود. داروخانه‌ها قبلاً هم این اطلاعات را وارد می‌کردند، اما اکنون باید در همان زمان پیچیدن نسخه این کار را انجام دهند که البته ممکن است سیستم‌ها قطع باشد و کمی حوصله می‌خواهد. ما داریم این‌ها را رصد می‌کنیم تا مشکلات رفع شود.»

جهانگیری ادامه داد: «می‌دانیم اطلاع‌رسانی در این زمینه کم بوده است و کمی هم در زیرساخت‌ها مشکل داریم، اما ما در سازمان نظام‌پزشکی با توجه به اینکه قانون بالادستی ما یعنی برنامه ششم توسعه، موضوع نسخه الکترونیکی را بیان کرده و باید همراهی برای انجام آن را انجام می‌دادیم، از جامعه پزشکی هم خواستیم که در گام اول همراهی کنند و ما هم سعی می‌کنیم که این نواقص رفع شود.»


نسخه‌نویسی الکترونیکی در مطب‌ها


او درباره نسخه‌نویسی الکترونیکی در مطب‌ها، گفت: «سازمان نظام‌پزشکی برای انجام نسخه‌نویسی الکترونیک در مطب‌ها هم وارد شده است. اولین موضوعی که وجود دارد این است که باید پرداخت در این حوزه بهینه شود که اقدامات لازم در این زمینه در حال انجام است. به‌عنوان‌مثال در تعرفه‌های سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده کسانی که نسخه الکترونیک را تولید می‌کنند، هم تعرفه مناسب‌تر داشته باشند و هم پرداخت‌شان بروز باشد. همچنین میزان پرداختی بیمه‌ها پیش‌بینی شده تا بار هزینه‌ای برای مردم کمتر شود. در حوزه زیرساختی هم با موضوعاتی مانند سخت‌افزار، نرم‌افزار، پهنای باند و در دسترس بودن سامانه و… مواجهیم که بسیاری از آن‌ها طی سال ۱۳۹۹ ایجاد شده است.»

جهانگیری گفت: «پیشنهادمان برای تعرفه به شورای‌عالی بیمه ارائه و تأیید شده است. به عنوان مثال یکی از پیشنهاداتمان این بود که اگر کسی یک نسخه الکترونیکی را با امضا بنویسد و به تأمین اجتماعی دهد، همان شب پرداخت برایش انجام شود. پیگیری این موضوع هم در حال اجرا است.»

او ادامه داد: «یکی دیگر از موضوعات این است که سهم بیمار را در نسخه الکترونیکی کارشناسی می‌کنیم. بیمه‌های پایه مکلف‌اند ۷۰ درصد از تعرفه‌های بخش دولتی را پرداخت کنند. در حال بررسی این موضوع هستیم که در نسخه الکترونیکی سهم بیمار را با توجه به سهم و تعرفه بخش خصوصی پرداخت شود. همچنین بار مالی آن را بررسی می‌کنیم تا افرادی که نسخه الکترونیکی نوشته و نظام ارجاع را رعایت کنند، از تعرفه بخش خصوصی بیمه‌های پایه سهمشان را بپردازند تا بیماران هم پرداخت‌شان کاهش پیدا کند و فشار بر بیماران با توجه به شرایط اقتصادی کمتر باشد.»

جهانگیری در پایان گفت: «تلاش می‌کنیم سیستم‌ها را به شیوه‌ای طراحی کنیم که حداقل خطا را داشته باشد، زیرا با جان انسان سروکار داریم، به این دلیل است که اکنون به الکترونیکی شدن کامل فکر نمی‌کنیم و بر همین اساس هم کاغذی و هم الکترونیکی را در کنار هم داشته باشیم تا ان‌شاءالله بتوانیم این موضوع را در شش‌ماه اول ۱۴۰۰ به سرانجام مناسبی برسانیم.»

1 نظر
  1. احمد می‌گوید

    بیمه کار گر ی ساختمانی در۱۴۰۰ چقدر تعین شده ودر صفحه های خود مبالغی راکه تامین اجتمای مشخص می کند را ذکر کنید دست شما درد نکند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.