راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بیانیه کمیسیون بلاکچین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور / هرنوع انحصار در حوزه رمزارز را محکوم می‌کنیم

طبق گفته رئیس کل بانک مرکزی، این نهاد بنا دارد تا تعدادی صرافی را مشخص کند تا به شکل انحصاری تبادلات رمزارز در داخل کشور را در اختیار آنها قرار دهد. موضوعی که بیش از هر زمان دیگری فعالان این حوزه را به شدت نگران آینده کسب‌کار خود کرده است. از همین رو کمیسیون بلاکچین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور طی بیانیه‌ای هر نوع انحصار در این حوزه را محکوم کرد. شرح کامل این بیانیه را در ادامه می‌خوانید:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

بیانیه کمیسیون بلاکچین و رمز ارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور

با توجه به اخبار و وقایع اخیر در حوزه موضوع تبادل رمز ارزها و وضعیت بازار سرمایه ایران مطالب زیر را باستحضار می‌رساند؛

١. روند نزولی فعلی بازار سرمایه و بورس ایران پس از یک دوره رشد خیره‌کننده جزء لاینفک و طبیعی هر بازار مبتنی بر عرضه و تقاضا هست و نشان از سلامت بازار را داراست.

لیکن تشویق‌های علنی و بیش از حد برخی مسئولین دولت به سرمایه‌گذاری در بورس موجب ایجاد انتظارات خارج از دایره منطق در بین سرمایه‌گذاران گردیده است و انداختن تقصیر وضعیت طبیعی و سالم بورس ایران به گردن هر حوزه یا موضوع دیگری چیزی جز فرافکنی نیست.

٢. افزایش حجم مالی تبادلات در حوزه رمزارزها صرفاً به علت خروج پول و سرمایه از بازار سرمایه کشور نیست و طبق آمارها بخش بزرگی از این افزایش حجم ناشی از افزایش قیمت رمز ارزهاست و شاهد درصد افزایش کمتری در تعداد معاملات رمز ارزها در پلتفرم‌های قانونی تبادل کشور هستیم.

٣. ماهیت حوزه رمز ارزها که مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند این پدیده را دستور ناپذیر می‌نماید و در صورت هرگونه فشار یا برخورد به‌جای رویکرد آموزشی و آگاه کردن مردم با ریسک‌های این حوزه صرفاً منجر به تشویق به فعالیت زیرزمینی و غیرقانونی خواهد شد.

۴. علاقه مردم به یک پدیده اقتصادی که دچار افزایش قیمت یا کاهش قیمت می‌شود (که با توجه به رویکرد دیجیتالی شدن جهان انتظار رشد در حوزه رمز ارزها می‌رود) پدیده‌ای است طبیعی و در صورت فراهم نکردن بستری امن بدون ترس و با آرامش برای مردم کشور در این حوزه در کنار آموزش ریسک‌ها و مخاطرات این حوزه صرفاً منجر به علاقه مردم به استفاده از پلتفرم‌های خارجی در این حوزه خواهد شد که امنیت سرمایه‌های ملی را طبق تجربیات گذشته به‌شدت به خطر می‌اندازد.

۵. بهتر است به‌جای مقابله با پدیده‌ای با این جنس از ماهیت به ابزارها و چاره‌های فنی ممکن و موجود اندیشید که بخش بزرگی از زیست‌بوم قابل پیاده‌سازی شده بر طبق تجربیات سایر کشورها که با کشور ایران نیز بسیار مشابه و مشترک بوده است توجه نمود که توسط بخش خصوصی تهیه و به مراجع ذیصلاح بانک مرکزی ارائه‌شده است.

۶. ریسک سرمایه‌گذاری در حوزه رمز ارزها به علت مسائل فنی و مسائل بنیادی در کنار نوسانات قیمتی بدون محدوده و بسیار شدید بالا هست و مصرف‌کنندگان و علاقه‌مندان به این حوزه باید به این نکته توجه داشته باشند که ریسک استفاده از این حوزه صرفاً متوجه خودشان هست و بهتر است بدون دانش فنی و آموزش‌های دقیق هرگز اقدام به سرمایه‌گذاری یا ورود به این حوزه ننمایند و از طرفی توجه داشته باشند با توجه به ریسک‌های بالای این حوزه بهتر است هرگز با بخش بزرگی از سرمایه زندگی خودشان وارد این حوزه نشوند و سقوط‌های نزدیک به هشتاددرصدی این حوزه را به خاطر داشته باشند.

٧. پلتفرم‌های تبادل رمز ارزی داخل کشور با خدمات بزرگی مانند جلوگیری از خروج سرمایه‌های ریالی، ارزی و رمز ارزی مردم از کشور، ایجاد اشتغال، فراهم نمودن بازاری با نقد شوندگی مناسب در منطقه توانستند در یک سال اخیر خدمات بسیار بزرگی را برای شرایط خاص کشورمان در شرایط فعلی بی‌عدالتی اقتصاد جهانی فراهم آورند و امنیت سرمایه‌گذاران این حوزه را تا به امروز به‌خوبی حفظ نمایند.

٨. همان‌طور که در قانون گاهی ترک فعل منجر به جرم هست عمل برخی از تصمیم گیران در داخل کشور که موجبات عدم اشتغال، فرار سرمایه، عدم شفافیت که ممکن است ناشی از عدم تسلط کامل به ابعاد اجتماعی اقتصادی این حوزه منجر شود نیز می‌تواند منجر به خسران بسیار سنگین برای کشور گردد.

٩. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ایجاد هرگونه انحصار در حوزه تبادل و برای رمز ارزهای داخلی کشور را به‌شدت محکوم می‌نماید چراکه امنیت سرمایه‌های رمز ارزی کشور را با توجه به ماهیت شفاف بلاکچین به مخاطره انداخته و می‌تواند آن را در معرض تحریم نیز قرار دهد. صرفاً صحبت از رمز ارز تازه استخراج‌شده که حجم و مقدار آن در حال حاضر کاملاً مشخص است نیست و در مورد تمام بازه تبادل صحبت می‌شود.

١٠. تغییرات دستوری اعلام‌شده توسط شرکت شاپرک به پرداختیارها چیزی جز بهم زدن امنیت و آرامش و شفافیت و کنترل موضوعات مجرمانه حوزه تبادل رمز ارزها را در پی نخواهد داشت و عواقب بسیار سنگینی برای مردم و نهادهای نظارتی به وجود خواهد آورد و نتیجه‌ای جز تضییع حقوق مصرف‌کنندگان و کاهش شفافیت و خروج سرمایه رمز ارزی از کشور را به دنبال نخواهد داشت.

۱۱- شرکت شاپرک توجه نماید خریدوفروش رمزارز طبق هیچ قانونی در حال حاضر برای اشخاص حقیقی منع ندارد و صرفاً استفاده از رمزارزها به‌عنوان ابزار تسویه در داخل کشور ممنوع شده است.

طبق مصوبه جلسه سی‌ام شورای عالی مبارزه با پول‌شویی که همچنان نسخه‌ای از آن وجود خارجی ندارد نیز استفاده از ابزار رمزارزها برای بانک‌ها و مؤسسات مالی کشور غیرمجاز است نه افراد حقیقی.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.