راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

تمدید تمهیدات بانک مرکزی برای مقابله با شیوع کرونا در سال ۱۴۰۰

تمهیدات ویژه بانک مرکزی که با هدف کاهش مراجعات حضوری به شعب بانک‌ها در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا به شبکه بانکی ابلاغ شده بود، در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه دارد.

به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، این بانک در راستای مدیریت، کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و کاهش مراجعات حضوری مردم به شعب و دستگاه‌های خودپرداز، موارد مقرر در بخشنامه شماره ۹۹.۲۷۶۰۹۱ مورخ ۲۹ آبان ۱۳۹۹، را دستور کار شبکه بانکی در سال ۱۴۰۰ قرار داد.

در بخشنامه مذکور آمده است:

سقف انتقال وجه کارت به کارت شتابی و درون بانکی از مبدأ هر کارت به ۱۰۰ میلیون ریال در هر روز افزایش پیدا کند. البته میزان کارمزد انتقال وجه بیش از ۳۰ میلیون ریال به‌صورت پلکانی لحاظ خواهد شد.

سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت نیز از طریق پرداخت‌سازها از ۱۰ میلیون ریال به ۳۰ میلیون ریال با حصول اطمینان از انطباق شماره ملی دارنده کارت و شماره ملی دارنده سیم‌کارت انجام‌دهنده تراکنش قابل‌افزایش است. باتوجه‌به خطرات ناشی از سوء‌استفاده‌های احتمالی در صورت عدم اعمال کنترل فوق، افزایش سقف انتقال وجه مجاز نیست.

شایان ذکر است، در صورت پیوستن بانک‌ها و پرداخت‌سازها به هاب فناوران مالی این سقف می‌تواند تا مبلغ ۵۰ میلیون ریال افزایش پیدا کند.

همچنین امکان صدور کارت هدیه تا اطلاع ثانوی و به‌صورت موقت تا سقف ۲۰ میلیون ریال فراهم است.

در راستای قطع زنجیره انتقال کرونا، امکان تمدید تاریخ انقضای کارت‌های بانکی بدون نیاز به مراجعه حضوری مشتری تا پایان سال ۱۴۰۰ و به مدت یک سال بلامانع است.

ضروری است اقدامات لازم برای احراز هویت غیرحضوری و اطلاع‌رسانی به مشتریان صورت گیرد و فرایندهای افتتاح حساب و دریافت تسهیلات در راستای کاهش زمان حضور مشتریان در شعب اصلاح شود، تا مشتریان بتوانند تمام اقدامات لازم نظیر تکمیل فرم‌ها را به‌صورت غیرحضوری انجام و صرفاً برای احراز هویت و با صرف حداقل زمان ممکن به شعب بانک‌ها مراجعه کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.