راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

آذری جهرمی: بستن فضای مجازی دیگر جواب نمی‌دهد

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گاهی چاره کار آزادکردن فضا است؛ مصرف به ذائقه افراد برمی‌گردد و نمی‌توان نوع مصرف را به کسی اجبار کرد.

به گزارش ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، در یک برنامه تلویزیونی در خصوص صدای شنیده شده آژیر قرمز گفت: «مردم چند شب قبل در فضای مجازی درباره صدای آژیر قرمز صحبت کردند و گفتند هواپیمایی نیز در آسمان دیده شده است. من همان زمان تلویزیون را روشن کردم و تمام شبکه‌های تلویزیون را گشتم هیچ‌کدام از شبکه‌ها درباره چنین چیزی صحبت نمی‌کردند. پس از حدود ۳ ساعت دیدم که صداوسیما درباره این آژیر صحبت می‌کند.»

او افزود: «زمانی که پای فضای مجازی به میان می‌آید ساختار عملکردی تفاوت می‌کند. اگر به شیوه قدیم به این فضا نگاه کنیم، توسعه و پیشرفت نخواهیم کرد. فضای مجازی به اخبار سرعت می‌بخشد و این راهش نیست که با بستن این شبکه‌ها جلوی راه توسعه را بگیریم. راهش این است که محتوای مناسب ایجاد کنیم و اقدامات و عملکردمان را متناسب با این فضا پیش ببریم.»

جهرمی خاطرنشان کرد: «مدتی قبل نیز یک گزارش ورزشی پخش شد، مردم‌دوست داشتند این گزارش را در شبکه داخلی خودمان و با گزارش مجری محبوبشان بشنوند، اما این اتفاق رخ نداد. با همین تصمیم درحالی‌که می‌شد این برنامه ترافیک داخلی باشد، اما در شبکه خارجی پخش شد و ترافیک خارجی را به خود اختصاص داد.»

او در همین راستا تصریح کرد: «همیشه با بستن فضای مجازی نمی‌توان به نتیجه دلخواه رسید، گاهی چاره کار آزادکردن فضا است. پهنای باند یک مسئله دستوری نیست که به مردم بگوییم چه چیزی مصرف کنند، مصرف به ذائقه افراد برمی‌گردد و نمی‌توان به کسی زور کرد که چه چیزی مصرف کند.»

به گفته او دو شکل نگاه درباره پهنای باند وجود دارد، برخی می‌گویند دولت پهنای باند را افزایش ندهد چون بخش فرهنگی به‌تناسب آن ارتقا پیدا نکرده است. و عده‌ای می‌گویند کاری به فرهنگ نداشته باشیم و پهنای باند را بدون درنظرگرفتن این شاخصه توسعه بدهیم. تشکیل مرکز ملی به این دلیل بوده است که در این باره تصمیم بگیرد.


صداوسیما باید خودش را به‌روز کند


جهرمی افزود: «اما باید بگویم دراین‌ میان سازمان‌هایی هستند که به‌جای این‌که بودجه را صرف فرهنگ‌سازی کنند، صرف انتقاد می‌کنند، اگر پهنای باند انجام نشده بود در ایام کرونا چطور می‌توانستیم آموزش، سلامت و کسب‌وکار را پیش ببریم؟ نگاه افزایش پهنای باند، بدون درنظرگرفتن ضوابط فرهنگی ذهنیت اشتباهی است، باید جنس فرهنگ‌سازی را تغییر دهیم. دیگر نمی‌توان جامعه را با مکانیزم صداوسیما پیش برد، صداوسیما باید خودش را آپدیت کند.»

او همچنین درباره امنیت در فضای مجازی گفت: «وضع ما از نظر امنیت وضع مناسبی است اما باید دراین زمینه کارکرد، چون تفکر دست‌اندازی به قدرت ما زیاد است و افرادی وجود دارند که در این حوزه خرابکاری می‌کنند. باید به این نکته توجه کنیم که فضای مجازی دسترس‌پذیر است و مورد هجوم قرار می‌گیرد. ما سپر دفاعی دژفا را اجرایی کرده‌ایم تا جلوی اتفاقات را بگیرد.»


اگر سال ۹۲ کرونا آمده بود


محمدجواد آذری جهرمی درباره وضعیت شبکه ملی اطلاعات گفت: «اکنون بیش از ۸۰ درصد زیرساخت ارتباطی شبکه ملی اطلاعات مستقر است. اگر در بحران شیوع کرونا آموزش، سلامت، خریدوفروش بدون مشکل انجام شد، همگی به علت وجود زیرساخت ارتباطی شبکه ملی اطلاعات بود. اگر سال ۹۲ این بیماری شیوع پیدا می‌کرد چگونه دوام می‌آوردیم.»

او ادامه داد: «ما در بخش زیرساخت اطلاعاتی مشکلاتی داریم که باید بخش خصوصی با حمایت بخش دولتی آن را پیش ببرد. این بخش را با جدیت پیگیری می‌کنیم و از بخش باقی‌مانده زیرساخت اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات به‌زودی گزارش مکتوب ارائه خواهیم کرد. مرجعی که برای سنجش میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات وجود دارد، مرکز ملی فضای مجازی است. ما مستندات را منتشر می‌کنیم تا آن‌ها نظر بدهند. باید تأکید کنم این مرکز در گزارش‌های مربوط به زیرساخت ارتباطی خدشه‌ای به وارد نکرده است اما درباره اطلاعاتی اختلاف نظرهایی وجود دارد.»

به گفته وزیر ارتباطات، دو مرکز امنیت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات در دهه فجر و منطقه ویژه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز تا قبل از پایان امسال افتتاح خواهد شد.


قیمت اینترنت را چند سال ثابت نگه داشتیم


او درباره قیمت اینترنت تصریح کرد: «ما با دو مکانیزم به اپراتورها نظارت می‌کنیم. یکی از طریق سامانه‌هایی مانند نت سنج پلاس که کیفیت اپراتورها را از طریق نصب ۶ هزار سنجه نشان می‌دهد و دیگری سامانه ۱۹۵ که برای ثبت شکایت مردم در نظر گرفته شده است. ابزار نظارتی ما بیش از هر چیزی تذکر و امکانی برای قیاس اپراتورها با یکدیگر است. در گام‌های بعدی از تنبیه مالی نیز استفاده می‌کنیم همان‌طور که مدتی قبل دو اپراتور قیمت اینترنت را افزایش دادند و ما پس از در نظر گرفته جریمه برای آن‌ها، قیمت را به قبل برگرداندیم.»

جهرمی همچنین در خصوص اقدامات دولت تدبیر و امید در همین راستا گفت: «مشترکین اینترنت از ۴ میلیون به ۷۰ میلیون نفر رسید، اینترنت تثبیت شد، تورم بخش ICT از ۱۱ درصد گذر نکرد و اقتصاد بخش فناوری اطلاعات ۳ برابر شد. این‌ها بزرگ‌ترین اقداماتی است که در حوزه فناوری اطلاعات در این دولت افتاد.»


هدفمان اتصال ۱۰۰ درصدی روستاها است


آذری جهرمی درباره آخرین وضعیت اتصال روستاها به اینترنت بیان کرد: «بیش از ۹۵ درصد روستاهای کشور به شبکه پهن باند متصل هستند. ارزیابی‌های مختلف نشان می‌دهد ایران از نظر تعداد مشترک تلفن همراه و توسعه زیرساخت‌های ICT بالاترین دسترسی را دارد. البته پوشش روستایی پهن‌باند هنوز ضریب ۱۰۰ درصدی ندارد و تمام تلاش ما بر این است که تا قبل از پایان دولت، پوشش ۱۰۰ درصدی داشته باشیم.»

او افزود: «به لطف سرمایه‌گذاری خوبی که از سال ۹۲ تاکنون در حوزه فناوری انجام شده است، توانسته‌ایم از نظر شاخص‌های کیفی و قیمت در بین کشورهایی باشیم که ارزان‌ترین خدمات پهن باند را از نظر پرداختی ارائه می‌دهند. رابطه با مقرون‌به‌صرفه بودن خدمات نیز رتبه دوم را داریم. آمار دیگری وجود دارد که بر اساس آن توانسته‌ایم رشد ۳۰ درصدی استارتاپ‌ها نیز تجربه کنیم.»

به گفته او، اکنون ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت متصل هستند. در برخی مناطق کشور مانند زنجان، شرق هرمزگان و سیستان و بلوچستان چالش‌هایی داشتیم که اتصال روستاها را با کندی مواجه می‌کرد. که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان دولت اتصال ۱۰۰ درصدی روستاها به اینترنت را شاهد خواهیم بود.


خرید تبلت برای دانش‌آموزان به وزارت ارتباطات مربوط نیست


در شرایط کرونا ۱۳ میلیون دانش‌آموز، ۱۴ میلیون دانشجو، ۱ میلیون معلم، ۱۴۰ هزار استاد دانشگاه داشتیم که به‌واسطه زیرساخت‌های ارتباطی در ایام کرونا به تحصیل و آموزش ادامه دادند. اگر عده‌ای از دانش‌آموزان به دلایل مختلف مشکلات ارتباطی داشتند نباید آن را به کل کشور تعمیم داد.

جهرمی در خصوص دانش‌آموزان روستاهای سیستان و بلوچستان که خانه‌ای با سنگ درست کرده بودند تا بتوانند در آن نقطه که به اینترنت متصل است مستقر شده و درس بخوانند، اظهار کرد:‌ «شخصاً به محل زندگی آن‌ها مراجعه کردم و روستای آن‌ها به اینترنت متصل شد. در این خصوص مردم هم به ما خیلی کمک کردند. در روستای بشاگرد سه تا چهار گروه جهادی و در سیستان و بلوچستان بزرگان محل و نیروی انسانی برای کمک به ما پیشقدم شدند.»

او در پایان درباره عدم دسترسی دانش‌آموزان به سخت‌افزاری مانند تبلت بیان کرد: «اکنون سه میلیون دانش‌آموز به تبلت دسترسی ندارند، هزینه تأمین تبلت برای آن‌ها، ۹ هزار میلیارد تومان است. برخی اعتقاد دارند، تأمین این تبلت‌ها باید برعهده وزارت ارتباطات باشد این در حالی است که بودجه تخصیصی وزارت ارتباطات ۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است، تقریباً یک ششم مبلغی که برای خرید تبلت نیاز است. البته که ما تمام تلاش خودمان را کرده‌ایم تا بتوانیم از اعتبارات، ظرفیت اجتماعی، کمک‌های مردمی و اپراتورها برای تأمین تبلت استفاده کنیم اما نیاز گسترده‌تر از اینهاست و اصلاً به حوزه کاری وزارت ارتباطات برنمی‌گردد.»

منبع ایرنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.