راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

تسهیل روزانه صنعت خدمات مالی با استاندارد بازنگری شده ایزو

افراد از طریق اینترنت نقل و انتقالات مالی را انجام می‌دهند و امیدوارند که این کار امن باشد، اما چه کسی در مورد استانداردی که پشت این فرایند است، می‌داند؟

ایزو به تازگی نسخه بازنگری شده استاندارد سری ISO 20022:2013 در زمینه خدمات مالی را منتشر نموده که با معتبر ساختن انتقال داده‌های معاملاتی، نقل و انتقالات مالی را امن تر می‌سازند. این استانداردها راه به وجود آوردن و خواندن پیام‌هایی که اساس انتقالات الکترونیک در صنعت مالی هستند را شرح می‌دهند. نسخه جدید استاندارد ISO 20022:2013 امکان انعطاف بیشتری را برای ایجاد کنندگان پیام فراهم می‌کند، بدین معنی که هزینه ایجاد پیام را کاهش می‌دهد. استاندارد ISO 20022:2013 با عنوان خدمات مالی- چارچوب جهانی پیام صنعت مالی، به صنعت خدمات مالی که شامل سازمان‌های خدمات مالی، برنامه نویسان نرم افزار، شرکت‌ها، دفاتر دولتی و قانونگذاران که درحال تبادل پیام می‌باشند، کمک خواهد نمود.

 iso-finance-banking-way2pay-92-03-13

رشد سریع در نقل و انتقالات مالی

رشد سریع تعداد و ماهیت نقل و انتقالات مالی از سال‌های ۱۹۹۰ منجر به افزایش مقیاس و تحریف پیام‌ها در درون صنعت مالی شده است. اولین کار ایزو در این حوزه تدوین استاندارد ISO 15022 بود که جایگزین ISO 20022 در سال ۲۰۰۴ شد و در حال حاضر به ISO 20022:2013 ارتقا یافته است. مجموعه استانداردهای ISO 20022:2013 مشتمل بر ۸ استاندارد توسط کمیته فنی ITO/TC 68 ، با عنوان خدمات مالی تدوین شده است. این استاندارد را می‌توان از طریق دبیرخانه مرکزی ایزو (central@iso.org) یا تماس با بخش بازاریابی، ارتباطات و اطلاعات آن به نشانی www.iso.org تهیه نمود.

فرستاده شده توسط یکی از کاربران راه پرداخت، وحید صیامی

  • منبع: سایت ISO
  • مترجم:‌ پریسا فقیهی
  • ویراستار: کیواندخت پیرمحمدی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.