راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نقش پررنگ ارائه خدمات غیرحضوری در کاهش آلودگی هوای پایتخت

محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در رویداد بین‌المللی «کلیماتون» که به صورت مجازی برگزار شد، ارائه خدمات غیرحضوری در پایتخت را یکی از مهمترین عوامل کاهش سفرهای درون شهری و کاهش آلودگی هوا عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، محمد فرجود در این رویداد بین‌المللی با اشاره به زندگی نزدیک به ۶۵ درصد از جمعیت دنیا در شهرها گفت: «چالش‌های اقلیمی و زیستی از مهمترین معضلات شهرهاست و تهران هم از آسیب‌های زیستی در امان نبوده و مشکلاتی مثل ترافیک و آلودگی هوا چندین سال است که در تهران وجود دارد. با توجه به متولیان متفاوت و متعدد در تهران، رسیدن به راهکاری بهینه، نیازمند رویکرد سیستمی و نگاهی جامع و کلان‌نگر دارد.»

فرجود با اشاره به چشم‌انداز برنامه تهران هوشمند افزود: «علاوه بر چشم‌انداز ترسیم شده، برنامه تهران هوشمند پنج سرفصل مهم دارد که شامل خدمات الکترونیک و دیجیتال، شهروند هوشمند، تهران نوآور، تحول دیجیتال شهرداری، توسعه خدمات ایمنی، و همچنین توسعه حمل‌و‌نقل پاک و هوشمند است. دو سرفصل آخر مستقیما در موضوع انرژی و محیط زیست پایتخت اثرگذار هستند.»

او در ادامه به برنامه‌های شهرداری تهران در حوزه‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی، توسعه انرژی‌های پاک، پایش وضعیت محیط زیست تهران، آبیاری هوشمند در بوستان‌های پایتخت و مدیریت هوشمند ترافیک با استفاده از تحلیل داده‌ها و استفاده از سنسور برای پایش آلودگی هوا اشاره کرد.

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در پایان توضیح داد: «ارائه خدمات غیرحضوری محدود به شهرداری تهران نمی‌شود. هرچه بیشتر بتوان خدمات دسترس‌پذیرتری به مردم ارائه کنیم، سفرهای درون شهری کمتری نیز خواهیم داشت و این مسئله بر کاهش آلودگی شهر اثربخش خواهد بود. هم اکنون ما در شهرداری تهران سعی کرده‌ایم پلتفرم یکپارچه «تهران من» را ایجاد کنیم که قابلیت ارائه سرویس‌های شهری را به صورت جامع دارد.»

گفتنی است رویداد بین‌المللی کلیماتون توسط اداره‌کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و با همکاری ستاد سمن‌های شهر تهران، برگزار شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.