راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

سینگال دهی سهام غیرقانونی است / سهامداران از خدمات چه شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری استفاده کنند؟

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس بر غیرقانونی بودن کانال‌های خریدوفروش سینگال تاکید کرده و از سهامداران خواسته که در این راستا تنها از خدمات شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری دارای مجوز از سازمان بورس استفاده کنند.

به‌گفته سیاوش وکیلی سهامداران گرفتار در دام کلاهبرداران از طریق پلیس فتا و دادسرای جرائم رایانه‌ای، پیگیر باشند. او با اشاره به اینکه سازمان بورس از منظر اطلاع رسانی و فرهنگسازی، سهامداران را از حضور در کانال‌های سینگال‌دهی خریدوفروش سهام نهی کرده، گفت: «فعالیت مراجع سیگنال خریدوفروش غیرقانونی بوده و اعتماد به این گروه که دنبال منافع شخصی هستند، منطقی نیست و تبعات منفی آن به عهده سهامداران است.»

او افزود: «همانطور که مردم در خرید مایحتاج به هر برندی اعتماد نمی‌کنند در بازار سهام هم فقط باید از خدمات شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری دارای مجوز از سازمان بورس و ثبت شده در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار استفاده کنند که با رعایت ملاحظاتی مشخص، سهامداران را برای خرید یا فروش راهنمایی می‌کنند. بنابراین هیچ فرد حقوقی یا حقیقی حق سیگنال‌دهی خرید و فروش سهام را ندارد و مرتکب جرم می‌شود.»

وکیلی با اشاره به فعالیت سیگنال دهی گروه‌های خصوصی و VIP ، ادامه داد: «گزارش تخلف این گروه‌ها از منابع مختلف به سازمان بورس اعلام می‌شود که با همکاری پلیس فتا ، پیگیری و فیلتر می‌شود. سهامدارانی که در دام کلاهبردارانی گرفتار شده‌اند می‌توانند با مراجعه به پلیس فتا و دادسرای جرائم رایانه‌ای ، پیگیر این موضوع باشند.»

او همچنین این نکته اشار کرده که سازمان بورس و اوراق بهادار برای سرمایه‌های خرد مکانیزم مشخصی تعریف کرده است و افراد به دو طریق مستقیم و غیر مستقیم می‌توانند به فعالیت در این بازار بپردازند.

به‌گفته وکیلی برخی از سهامداران ترجیح می‌دهند به‌طور مستقیم سرمایه‌گذاری کنند که با دریافت کد بورسی این امکان برای آنها فراهم می‌شود. به‌طور مثال پنج و نیم میلیون نفر در عرضه‌های اولیه شرکت داشند که به‌طور فردی و متناسب با شناخت خود اقدام به خرید کردند. اما با توجه به اینکه بورس، بازار پر ریسکی است افرادی که دانش لازم برای ورود به آن را ندارند و یا فاقد زمان کافی برای بررسی نمادها هستند، می‌توانند با استفاده از روش غیرمستقیم در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری بستر مناسبی برای پذیرش سرمایه‌های خرد است که افراد می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مدیریت فناوری بورس (tsetmc.com) مراجعه کنند. افراد ریسک‌گریز می‌توانند از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت استفاده کنند و افراد ریسک‌پذیر می‌توانند از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام استفاده کنند.

وکیلی روز گذشته، در توئیتی نیز از پخش برنامه تلویزیونی بورسانه در شبکه آموزش خبر داد. این برنامه قرار است روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت ۲۱:۴۵ پخش شود.

منبع پایگاه خبری رادار اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.