راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بیشترین حجم معاملات در شهریورماه ۱۳۹۹ متعلق به کدام کارگزاری بوده است؟

طبق روال همیشگی، درصد بالایی از خریدوفروش‌ها تنها در انحصار چند کارگزاری بود. به‌طوری‌که کارگزاری مفید به تنهایی خریدوفروش ۹۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی را در ماه گذشته تجربه کرد و به این ترتیب حدود ۲۰ درصد از کل مبادلات صورت گرفته در این ماه از کانال کارگزاری مفید بوده است.

بررسی فعالیت ۱۰۹ شرکت کارگزاری فعال در بازار سرمایه طی دوره یک ماهه شهریور ماه ۱۳۹۹، نشان از ارزش خریدوفروش بیش از ۴۶۳ هزار میلیارد تومانی این نهادهای مالی در معاملات سهام، اوراق مشتقه و اوراق بدهی دارد؛ البته در این آمار میزان خریدوفروش در بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس نیز توسط این صندوق‌ها درنظر گرفته شده است.

بررسی دقیق‌تر عملکرد کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه نشان می‌دهد، این نهادهای مالی در شهریورماه خرید و فروش ۴۶۳ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند که در مقایسه با عملکرد مدت مشابه سال گذشته یعنی شهریور ماه ۱۳۹۸، رشد شش برابری داشته است. یادآور می‌شود شرکت‌های کارگزای فعال در بازار سرمایه طی دوره یک ماهه شهریورماه ۱۳۹۸ درآمدی بالغ بر ۷۳.۶ هزار میلیارد تومان کسب کرده بودند.

جزئیات خریدوفروش‌های ثبت شده توسط این نهادهای مالی در شهریورماه امسال نشان می‌دهد که حدود ۳۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از این رقم یعنی بالغ بر ۷۲ درصد از کل دادوستدها در اختیار مبادلات آنلاین بوده است؛ همچنین ۱۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز حجم معاملات عادی در خریدوفروش سهام در این نهادهای مالی بوده است.

همچنین بررسی عملکرد این کارگزاری‌ها به تفکیک فعالیت در انواع اوراق و بازار نشان می‌دهد که این نهادهای مالی در ماه گذشته درآمدی در حدود ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در خریدوفروش اوراق در بازار بدهی داشته‌اند. همینطور در بخش بازار اوراق مشتقه نیز درآمد این نهادهای مالی به بیش از ۱۵۶میلیارد تومان رسیده است. در همین راستا ۴۶ هزار میلیارد تومان از درآمد کارگزاری‌ها در ماه گذشته مربوط به معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس بوده است.


بیشترین درآمد در اختیار کدام کارگزاری بود؟


در این میان طبق روال همیشگی، درصد بالایی از خریدوفروش‌ها تنها در انحصار چند کارگزاری بود. به‌طوری‌که کارگزاری مفید به تنهایی خریدوفروش ۹۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی را در ماه گذشته تجربه کرد و به این ترتیب حدود ۲۰ درصد از کل مبادلات صورت گرفته در این ماه از کانال کارگزاری مفید بوده است. این کارگزاری نیز بیشترین فعالیت را در حوزه معاملات آنلاین داشته است. به طوری‌که ۹۵ درصد از معاملات صورت گرفته در آن یعنی بالغ بر ۸۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به صورت برخط یا همان آنلاین بوده است.

در ادامه برترین کارگزاری‌ها شهریورماه می‌توان به کارگزاری آگاه نیز با دادوستد بیش از ۴۸.۷ هزار میلیارد تومانی اشاره کرد. سهم این کارگزاری از کل مبادلات به حدود ۱۰ رسید. در ادامه دیگر کارگزاری‌های برتر شهریور ماه، با اختلاف زیادی از این سه کارگزاری قرار گرفتند، به‌طوری‌که کارگزاری مبین سرمایه، بانک پاسارگاد و فارابی هر کدام معاملاتی در حدود ۱۲ تا ۱۶ هزار میلیارد تومانی را به خود اختصاص دادند. در این میان خریدوفروش ۱۶.۱ هزار میلیارد تومانی در کارنامه کارگزاری مبین سرمایه، ۱۴ هزار میلیارد تومانی در کارنامه کارگزاری بانک پاسارگاد و ۱۲.۷هزار میلیارد تومانی در کارنامه کارگزاری فارابی ثبت شد؛ به این ترتیب سه کارگزاری مزبور به ترتیب رتبه‌های سوم تا پنجم را به خود اختصاص دادند.

این در حالی است که کارگزاری «پارس نمودگر» با خریدوفروش ۵.۶ میلیارد تومانی به عنوان ضعیف‌ترین کارگزاری در ماه گذشته شناخته شد. کارگزاری «آبتین استاک» و شاخص سهام نیز از دیگر کارگزاری‌هایی بودند که در فهرست کم فعالیت‌ترین‌های شهریورماه جای گرفتند. خریدوفروش کارگزاری شاخص سهام بالغ بر ۲۶.۷ میلیارد تومان بوده است. در همین راستا مبادلات ۳۳.۴میلیارد تومانی نیز در کارنامه ماه گذشته کارگزاری آبتین استاک ثبت شد.

منبع پایگاه خبری سنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.