راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

آیا بانک آینده همان بانک تات است؟

۲۵ درصد از سهام بانک آینده برای نخستین‌بار در فرابورس عرضه شد اما به گفته مدیرعامل فرابورس، بانک آینده یک بانک جدید است و برخلاف تصور عمومی جایگزین بانک تات نیست.

به گزارش همشهری، جنجال برسر ادغام بانک تات با مؤسسه‌های مالی اعتباری صالحین و آتی در ابتدای سال‌جاری به تیتر رسانه‌ها بدل شد. پس از مدتی نام بانک آینده برای بانک تات برگزیده شد و حتی مسئولان بانک مرکزی در نیمه نخست سال در اقدامی عجیب اعلام کردندکه همه تابلو‌های بانک تات باید به بانک آینده تغییر کند.

 

ادغامی که دلیلش شفاف نشد

ادغام بانک تات موضوعی بود که از سوی بانک مرکزی دنبال می‌شد و هرگز دلایل ادغام این بانک با دو مؤسسه مالی و اعتباری دیگر به‌طور شفاف از سوی بانک مرکزی اعلام نشد. اما روز گذشته با عرضه دو میلیارد سهم از سهام بانک آینده -معاد‌ل۲۵درصد- در فرابورس مشخص شد که بانک آینده جایگزین بانک تات نیست و این دو بانک هرکدام هویت مستقلی دارند چرا که ترکیب سهامداران این دو بانک کاملا از هم متفاوت است و مشخص نیست تکلیف سهامداران بانک تات چه خواهد شد.

 

شروع بانک آینده

آخرین اطلاعات نشان می‌دهد؛ هیأت مؤسس بانک آینده که شامل ۳۰سهامدار حقیقی و حقوقی است ۶۰۰میلیارد تومان از سرمایه این بانک را تأمین کرده و قرار است با عرضه ۲۵درصد از سهام این بانک در فرابورس ۲۰۰میلیارد تومان دیگر از سرمایه این بانک تأمین شود تا نهایتا با تأمین ۸۰۰میلیارد تومان سرمایه مقدمات فعالیت این بانک فراهم شود.

 

تکلیف سهامداران چیست؟

نکته‌ای که وجود دارد این است که بانک مرکزی موافقت کرده است هیأت مؤسس این بانک ۳۰۰میلیارد تومان از آورده اولیه خود را نقدی و۳۰۰میلیارد تومان را غیرنقدی تأمین کنند، به این معنا که مؤسسان این بانک تاکنون ۳۰۰میلیارد تومان نقدینگی برای سرمایه اولیه این بانک تأمین کرده‌اند. اما پرسش‌هایی که اکنون باقی مانده این است که اولا تکلیف سهامداران بانک تات چه می‌شود؟ و دوم اینکه آیا بانک تات ادغام می‌شود یا منحل؟ و نهایت اینکه در حال حاضر بانک تات به چه عنوانی در سیستم بانکی فعالیت می‌کند؟

 

بانک آینده هیچ ربطی به بانک تات ندارد

در همین رابطه امیر هامونی مدیرعامل فرا‌بوس ایران در گفت‌وگو با همشهری درپاسخ به این پرسش که آیا بانک آینده همان بانک تات است، گفت:خیر، بانک آینده یک بانک جدید‌التاسیس است و هیچ ربطی به بانک تات ندارد. وی افزود:هیأت مؤسس این بانک کاملا مشخص است و این بانک مؤسسان اولیه خود را دارد که ۶۰۰میلیارد تومان از سرمایه اولیه این بانک را تأمین کرده‌اند و قرار است ۲۰۰میلیارد تومان ازاین رقم هم از طریق بازار سرمایه و مشخصا فرابورس تأمین شود. وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف سهامداران بانک تات چه خواهد شد، گفت:بانک تات باید مجمع هیأت مؤسس خود را برگزار کند و در این مجمع تصمیم نهایی در مورد انحلال یا ادغام بانک تات گرفته شود.

4 نظرات
 1. زینب می‌گوید

  سلام.آقایون عزیز,چی میشه مارو هم ببرید سرکار والا بخدا محتاج کارم.کجای دنیارو میگیره اگ منم ببرید والا برا۱سال هم راضیم بعدبیرونم کنید,

 2. ناشناس می‌گوید

  من چکی دارم مربوط به حسابی در بانک تات شعبه ولیعصر تهران سال ۹۲ از کجا باید پیگیر باشم لطفا راهنمای فر مایید

  1. حسین ملکی بابهویزی می‌گوید

   من سهام داربانک نات بودم نامه فرستادندسهام شمادربانک اینده منتقل شده ازکجا پیگیری کنم درسته یانه؟

 3. Mohammad می‌گوید

  آخرین باری که از سامانه بانک تات پیام دریافت کردم اعلام داشتند که ازین تاریخ به بعد سهام شما به بانک آینده انتقال یافت ، الان میگن ربطی به بانک آینده نداره.تکلیف سهام ما در تات چی میشه؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.