راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

به‌زودی مراحل شماره‌گذاری خودرو‌ها به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود

رئیس شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا گفت: «فرآیند شماره‌گذری خودروها به‌زودی به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود و در ابتدا در دو مرکز تهران به صورت آزمایشی انجام و به تدریج در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.»

سرهنگ علی محمدی روز سه شنبه در گفت‌وگو با ایرنا درباره شرایط دریافت پلاک و محدودیت‌های احتمالی در این زمینه، افزود: «به‌زودی شماره‌گذاری خودروها در دو مرکز تعویض پلاک میثم و خاوران به صورت اینترنتی انجام می‌شود.»

او با بیان این‌که در حال حاضر و برابر دستورالعمل‌های صادر، محدودیت خاصی برای دریافت پلاک وجود ندارد، گفت: «همچنین هیچ‌گونه تغییراتی در خصوص نحوه ارائه خدمات در مراکز شماره‌گذاری اعمال نشده است.»

فرآیند اداری شماره‌گذاری خودرو از جمله احراز هویت خریدار و فروشنده با رؤیت طرفین، احراز اصالت مدارک وسایل نقلیه و احراز سکونت خریدار، تأیید بیمه نامه ثالث و معاینه فنی، پرداخت جرائم و دیون دولتی و پرداخت هزینه‌های پلاک برابر قانون برای تأیید اصالت خودرو که بسیار مهم است و باید توسط پلیس ارکان خودرو بازید شود، پیش از این در پشت باجه‌ها انجام می‌شد اما از این پس، بعد از انجام فرایند اداری در اینترنت، متقاضی به یکی از دو مرکز پلاک آزمایشی معرفی شده و پس از تأیید اصالت خودرو در همان مرکز به صورت حضوری، پلاک بر روی خودروی شخص نصب می‌شود.

برای انجام شماره‌گذاری، تعویض قطعات اصلی وسایل نقلیه از جمله موتور، شاسی، اتاق و رنگ، بدون مجوز راهنمایی و رانندگی ممنوع است، درصورتی که مالک بدون اخذ مجوز اقدام به تعویض مواردفوق کند بنا به تشخیص واحد رسیدگی به اعتراضات ملزم به پرداخت جریمه (یک چهارم تا یک هشتم) قیمت قطعه یا رنگ تغییر یافته خواهد شد که در صورت عدم کشف فساد قطعه تعویض شده خودرو نسبت به اصلاح سند در مراکز تعویض پلاک اقدام لازم به عمل می‌آید.

اما به استناد ماده ۳۰ آیین نامه راهنمایی و رانندگی نیز مالک وسیله نقلیه چنانچه قصد تغییر رنگ یا تعویض هریک از قطعات اصلی وسیله نقلیه شامل موتور، شاسی و اتاق را داشته باشد باید پیش‌تر مجوز لازم را از واحد شماره‌گذاری راهنمایی و رانندگی دریاقت کند. اتاق جدید تعویضی باید نو و از لحاظ سیستم و تیپ با اتاق قبلی مطابقت داشته باشد. تغییر رنگ به رنگ دل‌خواه بجز رنگ خودروهای نیروهای مسلح و تاکسی با حفظ زیر رنگ در نقاط اصلی پس از اخذ مجوز بلامانع است.

همچنین موتور جدید باید نو باشد و رعایت برابری تعداد سیلندر و نوع سوخت درآن لحاظ شود. محل حک شماره موتور، اتاق یا شاسی جدید نباید سنگ خورده باشد. استفاده از نیمه‌های اتاق خودروهای تصادفی و یا نو و اتصال دو نیمه به یکدیگر موجب کاهش استحکام و پیوستگی بدنه اتاق شده و ممنوع است.

منبع ایرنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.