راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

روزگار سخت بانک مرکزی / باید بانک مرکزی را به حال خود بگذارند

بانک مرکزی روزهای سختی را سپری می‌کند، حقیقت آن است بانک مرکزی سخت‌ترین روزهای خود را در دوران پس از انقلاب سپری می‌کند زیرا موتور تولید نقدینگی کماکان کار می‌کند و دولت برای تأمین نیازهای بودجه هیچ فکر مشخص و معنی‌داری غیر از چاپ پول ندارد

طهماسب مظاهری، کارشناس اقتصادی؛ روزنامه اسکناس / دولت برای تأمین نقدینگی خود و رفع نیازهای بودجه‌ای، نیم نگاهی به بازار سرمایه کرده که البته خیلی خطرناک است و اگر دولت این کاری را ادامه دهد، از قرض گرفتن از بانک مرکزی خطرناک‌تر است.

زیرا هم شاهد رشد نقدینگی خواهیم بود و هم باعث آسیب رسیدن به اعتماد مردم به بازار سرمایه خواهد شد. نقطه شروع همه اصلاحات در نظام اقتصادی، سازمان برنامه و بودجه و رئیس جمهور است که برای تأمین نیازهای دولت تدبیری غیر از آنچه در این هفت سال دنبال کردند، بیندیشند. رئیس کل بانک مرکزی آمادگی دارد اقدامات اصلاحی را انجام دهد و برای این کار، باید بانک مرکزی را به حال خود بگذارند و اگر این کار انجام شود، بازار ارز یک آرامشی خواهد داشت.

البته وقتی از آرامش بازار ارز سخن می گوییم، به این معنی نیست که قیمت ارز ثابت بماند بلکه شاهد تغییر با شیب ملایم و از همه مهم‌تر پیش‌بینی‌پذیر برای فعالان اقتصادی خواهیم بود.

بانک مرکزی در دوران مدیریت جدید، تعهدهای ارزی را خود را به زمان دیگری موکول نکرده است، بانک مرکزی چه در برابر تعهدات خارجی و چه در برابر تعهدات داخلی برای مردم و فعالین اقتصادی ایران، مسئولیت‌پذیر بوده است. به نظر می‌رسد دولت قصد دارد در یک سال آخر، نرخ ارز را به صورت دستوری کاهش دهد، دولت قصد دارد با فشار بر مدیریت بانک مرکزی مدعی شود نرخ ارز را کنترل کرده است تا فقط به عنوان آمار در کارنامه خود قرار دهد.

توصیه‌ام به رئیس جمهور، معاون اول و سازمان برنامه و بودجه این است که برای آنکه نام نیکی از خودشان به جای بگذارند، فشار اداری و مدیریتی به رئیس کل بانک مرکزی نیاورند تا مجبور نشود خارج از توان خود کاری انجام دهد.

منبع اسکناس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضو خبرنامه راه پرداخت شوید
اطلاع از آخرین روندها و رویداهای فناوری‌های مالی ایران و جهان