راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ققنوس از دو توکن «معین توکن ملت» و «شارژ موبایل ۱۰» رونمایی کرد / پیام ققنوس در دومین گردهمایی سالانه: ما هنوز هستیم

دومین گردهمایی سالانه ققنوس دیشب ۲۰ خردادماه در هتل اسپیناس پالاس برگزار و از دو توکن «معین توکن ملت (MTM)» و «شارژ Mobile 10» بر بستر ققنوس رونمایی شد. همچنین در این برنامه اعلام شد که بانک آینده به‌عنوان یکی از میزبانان جدید بنیاد ققنوس، تا یک ماه آیند اقدام به عرضه توکنی در حوزه املاک خواهد کرد.

سید ولی‌الله فاطمی اردکانی مدیرعامل ققنوس در این گردهمایی سخنرانی خود را با عنوان «گامی به سوی اقتصاد دیجیتال» ارائه کرد و مهم‌ترین دلیل برگزاری این نشست را اعلام این پیام به صنعت دانست که «ما هنوز هستیم.» به گفته فاطمی، اکنون به یک نقطه خوبی رسیده‌ایم که حاکمیت و دولت آمادگی شنیدن و پذیرش فناوری‌های نوین و برهم‌زننده را دارند و در این راستا بین بازار بورس، نهادهای ناظر و اجزای دولت رقابتی در استفاده از این فناوری‌ها شکل گرفته است.


راهی که تاکنون ققنوس آمده است


او از راهی که ققنوس تاکنون آمده، صحبت کرد و بسترسازی، اعتباربخشی، دیجیتالی‌سازی و توسعه دسترسی را از اقداماتی دانست که تاکنون انجام داده‌اند. فاطمی در این باره این‌طور توضیح داد: «در بحث بسترسازی در اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ تفاهم‌نامه سهامداران منعقد شد و در دی‌ماه ۹۷ نیز تفاهم‌نامه بانک‌ها. انتشار سپیدنامه اولیه در بهمن‌ماه ۹۷ اتفاق افتاد و در خردادماه سال ۹۸ نیز کلیدگذاری را انجام دادیم. همچنین در مرداد ۹۸ مجوز دانش بنیانی ققنوس را دریافت کردیم و در آذر ۹۸، علاوه بر اصلاح سپیدنامه ققنوس، بانک تجارت و موسسه نور نیز به ققنوس پیوستند و طلاگذاری انجام و عرضه پیمان نیز شروع شد. همچنین در دی‌ماه ۹۸، مجوز سکو از سازمان فناوری اطلاعات را دریافت کردیم و پیش‌نویس سپیدنامه سکوی امن تبادل اسناد (اشتراک‌گذاری احراز هویت) را منتشر کردیم. در اردیبهشت ۹۹ نیز آکادمی ققنوس را در راستای هدف بسترسازی راه‌اندازی کردیم.»

مدیرعامل ققنوس با اشاره به اینکه ۳ محور مهم اقتصاد دیجیتال شامل هویت دیجیتال، اسناد دیجیتال و دارایی دیجیتال است، گفت: «همانطور که در دهه ۸۰ نظام بانکی نشان داد که در مسیر الکترونیکی کردن سرویس از همه اجزای سرویس‌‌دهنده پیشتاز است و این موضوع را به حاکمیت نیز نشان داد، احساسمان این است که در اقتصاد دیجیتال نیز می‌توانیم پیشتازی خود را حفظ کنیم. در حوزه هویت دیجیتال بازار سرمایه اقدامات خوبی را در بخش احراز هویت شروع کرده است ولی چون ما یک کشور بانک‌محور هستیم و بیش از ۹۴ درصد جمعیت ایران دارای یک حساب بانکی هستند و این بدین معناست که این افراد یک بار تاکنون احراز هویت شده‌اند، ما از این موضوع استفاده کردیم و اشتراک فرایند احراز هویت ایده‌ای بوده که در این راستا به آن رسیده‌ایم.»


صدور و پذیرش توکن دیجیتالی‌شده ملک


به گفته مدیرعامل ققنوس، اگر در گام اول بانک‌هایی که در حال حاضر سهامدار ققنوس هستند بتوانند در صدور و پذیرش توکن احراز هویت کمک کنند، سرعت رشد این توکن احراز بسیار سریع خواهد شد. فاطمی با اشاره به اینکه نظام بانکی باید شروع‌کننده دیجیتالی کردن دارایی‌ها و اسناد املاک باشد، گفت: «انتظار داریم سهامداران و فعالان صنعت بانکداری فرایند صدور و پذیرش توکن دیجیتالی‌شده ملک را در یک فرایند دو تا سه ماهه اجرا کنند. در نتیجه اگر قرار است اسناد ملکی در ایران دیجیتال شوند، بهترین مکان شعب بانک‌ها است


توکن‌ها و کیف توکن‌های آینده ققنوس


فاطمی در خصوص هدف تبادل ارزش دیجیتال نیز صحبت کرد و گفت که در این خصوص نیز تاکنون توکن‌های مختلفی را با کارگروه‌های مختلف منتشر کرده‌اند. «تاکنون توکن‌های تعاونی آب‌پارس، الماس A101، راه پرداخت، الماس DAYA، مهرآفرین و شارژ موبایل ۱۰ منتشر شده‌اند و به‌زودی نیز توکن‌ نوآوری Inn، کیف توکن سخت‌افزاری، توکن بیمه رازی، توکن وفاداری و توکن املاک نیز منتشر خواهند شد.»

او یکی از اهداف مهم امسال ققنوس را توسعه دسترسی دانست و در این خصوص گفت: «کیف توکن یکتا ققنوس، کیف توکن تک‌وست و کیف توکن آی‌گپ تاکنون ایجاد شدند و به‌زودی کیف‌های توکن تاپ، بله، ایوا، پات، سکه و کیپاد ایجاد خواهند شد. همچنین اتصال به صرافی‌های آنلاین در دستور کار جدی ققنوس قرار دارد.»


عرضه توکن ریال از اهداف ققنوس است


سپس مظفر پوررنجبر رئیس هیات مدیره بنیاد ققنوس سخنرانی خود را شروع کرد و گفت: «وقتی توسط سایر اعضای ققنوس به بنیاد ققنوس دعوت شدیم، امیدهای بزرگی برای شکل‌دهی انقلاب صنعتی چهارم شکل گرفت.» او ماهیت و ذات کسب‌وکار ققنوس را چیز تازه‌ای ندانست بلکه آن را یک نمونه مقیاس‌پذیر از این مدل کسب‌وکار دانست که پیش از این هم به شکل سنتی وجود داشت ولی قابلیت توسعه نداشت.

او ادامه داد: «در برنامه‌های آتی ققنوس، بر این هدف متمرکز خواهیم بود که همه ابزار و دارایی‌های ارزشمند در زندگی عموم افراد جامعه را به توکن‌های قابل تبادل، تغییر دهیم و در گام بعدی شرایط توسعه این کسب‌و‌کار را در بیرون از مرزهای کشور نیز فراهم سازیم.»

رئیس هیات مدیره بنیاد ققنوس گفت: «یکی از توکن‌های استراتژیکی که به دنبال آن هستیم، عرضه توکن ریال در بستر ققنوس با حمایت و نظارت نظام بانکی جهت تکمیل زیست‌بوم ققنوس است.»


رونمایی از معین توکن ملت و توکن شارژ موبایل ۱۰


در ادامه برگزاری دومین گردهمایی سالانه ققنوس، از توکن املاک بانک ملت با عنوان «معین توکن ملت» رونمایی شد. ناشر توکن املاک بانک ملت با نماد MTM شرکت بهساز مشارکت ملت و میزبان آن، شرکت فناوران هوشمند بهسازان فردا است که عرضه این توکن تا سقف ۲۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

همچنین از توکن شارژ با عنوان Mobile10 رونمایی شد. ناشر این توکن شرکت مبین وان کیش و میزبان آن شرکت یکتا ققنوس پارس است. توکن شارژ یک توکن اعتبار شارژ ۱۰ هزار تومانی سیم‌کارت‌های اعتباری است که به اپراتورها وابسته نیست و در یک ماه اول نیز خرید آن ۱۰ درصد تخفیف دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.