راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

چند نکته که باید درباره فروش سهام دولتی از طریق صندوق ETF بدانید

54

یکم خردادماه فرصت پذیره‌نویسی برای اولین صندوق ETF دولت به نام صندوق سرمایه‌گذاری واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) به پایان رسید. به‌رغم تخفیف ۳۰‌ درصدی اعمال شده در پذیره‌نویسی این صندوق نسبت به قیمت روز دارایی‌هایش در انتهای اردیبهشت‌ماه،‌ تبلیغات فراوان و حتی پرداخت تسهیلات صندوق بازنشستگی برای خرید این دارایی، دولت تنها موفق به فروش حدود ۶ هزار میلیارد تومان از این دارایی شد. مبلغی که در حدود یک‌سوم پیش‌بینی اولیه دولت بود.

طبق تصویب شورای عالی بورس قرار است کمتر از یک ماه دیگر امکان خریدوفروش سهام دولتی از طریق صندوق ETF فراهم شود. با این حال هنوز ابهامات و انتقاداتی نسبت به روش خرید این سهام در صندوق ETF وارد شده که در این گزارش سعی کرده‌ایم به این ابهامات پاسخ دهیم.

۱. آیا پول مردم یک ماه در صندوق می‌ماند و بعد از یک ماه می‌توانند خریدوفروش کنند؟ چه اتفاقی برای پول مردم می‌افتد؟

طبق گفته عباس معمارنژاد معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از یک هفته که پذیره‌نویسی تمام می‌شود، واحد متعلق به هر فرد تعیین می‌شود. بنابراین افراد پولی در صندوق ندارند، بلکه واحد سرمایه‌گذاری دارند. این واحد سرمایه‌گذاری متعلق به فرد است و نمی‌توان تا یک ماه آن را در بورس عرضه کرد. اگر در این یک ماه قیمت سهام بالا رود، قیمت واحدهای افراد هم افزایش می‌یابد.

۲. اگر مبلغ واریزی، بلوکه شده باشد به این معنی است که سهام را خریده‌ایم؟

برخی از افراد از طریق کارگزاری‌ها و کد بورسی این سهام را خریده‌اند، اما در سفارشات با پیام حذف توسط سیستم مواجه و مبلغ هم بلوکه شده است. برخی افراد نیز با پیام لغو از سوی نرم‌افزارهای کارگزاری‌ها مواجه شدند. این کاربران دوباره از طریق بانک‌ها یا نرم‌افزارهای پرداخت، اقدام به خرید واحدهای صندوق کردند. هر چند که کاربران کارگزاری‌ها موفق به خرید واحدهای صندوق از دیگر روش‌ها شدند، اما پول آنها همچنان بلوکه باقی مانده است.

اما کارگزاری‌ها اعلام کرده‌اند که بلوکه شدن وجه سفارش خرید دارا یکم، به معنای ثبت شدن سفارش است. اگر مبلغ اضافه‌ای واریز شده باشد، بعد از تخصیص واحدهای صندوق، به حساب بازگردانده خواهد شد. بنابراین تا زمان تخصیص این صندوق‌ها، پول به‌صورت بلوکه خواهد ماند. بعد از تخصیص در صورتی که وجه واریزی بیشتر از ارزش واحدهای تخصیص یافته باشد، پول به حساب سرمایه‌گذاران برگشت داده خواهد شد.

برای اینکه از طی شدن فرایند بازگشت پول به حساب افراد مطلع شویم با مدیرعامل مدیریت فناوری بورس تهران، روح‌الله دهقان درباره اینکه پول‌های بلوکه شده افراد به حسابشان بازگشته یا نه، پرسیدیم. او با اعلام اینکه اطلاع دقیقی از روند بازگشت پول‌های بلوکه شده ندارد، بیان کرد که لیست پذیره‌نویسی به شرکت تأمین سرمایه مسکن و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تحویل داده شده است. قرار بر این بوده که بعد از پالایش اطلاعات، اطلاعات نهایی به کارگزاری‌ها برای واریز پول و آزادسازی مازاد بلوکه شده اعلام شود.

۳. اگر از دو روش یعنی هم از طریق یکی از اپلیکیشن‌ها و هم از طریق کارگزاری پذیره‌نویسی را انجام داده باشیم، مبلغ اضافه‌ای که پرداخت شده از چه طریق برگردانده می‌شود؟

طبق گفته معاون وزیر اقتصاد تمام اطلاعات بانک‌ها در زمینه خرید سهام‌ها به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی داده شده و پس از پالایش و بررسی این اطلاعات، اگر فردی دوباره ثبت‌نام یا ثبت سفارش کرده باشد و به این علت مبلغ اضافی‌تر از سقف خرید که دو میلیون تومان است، برداشت شده باشد، نهایتا تا ۱۰ روز دیگر به حساب فرد موردنظر بازخواهد گشت. اما تا این لحظه هنوز مبلغ اضافه به حساب افراد برگردانده نشده است.

۴. اگر از طریق اپلیکیشن سهام دولتی را خریده باشیم، می‌توانیم در پرتفوی بورسی خود آن را معامله کنیم؟

طبق اطلاعیه‌ای که یکی از کارگزاری‌ها داده است، بعد از اتمام فرآیند تخصیص، واحدهای صندوق دارا یکم به لیست دارایی‌های ما در سامانه کارگزاری اضافه خواهد شد. اگر از طریق اپلکیشن‌ها یا بانک‌ها سهام دولتی را خریده باشیم، برای منتقل شدن واحدهای صندوق دارا یکم به پرتفوی کارگزاری، نیاز است به یکی از سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری وارد شویم و از قسمت تغییر کارگزار ناظر، درخواست خود را ثبت کنیم.

۵. اگر سهام دارا یکم را از یک کارگزاری خریده باشیم، برای انتقال به کارگزاری دیگر چه کاری باید انجام داد؟

ممکن است از طریق یکی از کارگزاری‌ها سهام دولتی را خریده باشیم و پس از آن برای دریافت کد بورسی، کارگزاری دیگری را برای معامله انتخاب کنیم. بنابراین تا قبل از تغییر ناظر هر سهامی که خریداری شود در سبد کارگزار قبلی ثبت می‌شود. انتقال سبد سهام به کارگزاری جدید پس از تغییر ناظر انجام می‌شود.

۶. برای اخذ کد بورسی به جهت فروش صندوق‌های ETF شرایط سنی نیاز است؟

پذیره‌نویسی سهام دولتی از طریق صندوق ETF برای افراد محدودیت سنی نداشت. دریافت کد بورسی هم محدودیت سنی ندارد. والدین می‌توانند برای فرزندان زیر ۱۸ سال خود پس از دریافت کد سجام و مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت یا احراز هویت غیرحضوری کد بورسی دریافت کنند.

۷. دولت قیمت سهامش را چقدر در نظر گرفته است؟

براساس قانون و مصوبه دولت، قیمت صندوق سرمایه‌گذاری (ETF) با نماد دارا یکم بر اساس قیمت متوسط ۳۰ روز قبل از فراخوان که ۱۳ اردیبهشت بوده در نظر گرفته شده است. علاوه بر آن این صندوق با ۳۰ درصد تخفیف عرضه می‌شود که در مجموع نماد دارا یکم با قیمتی حدود ۳۰ درصد زیر ارزش روز بازار واگذار می‌شود.

قیمت هر سهم بانک تجارت در صندوق قابل معامله در بورس، ۱۰۴ تومان است که امروز ۱۸ خردادماه، قیمت این سهام در بورس ۲۰۵ تومان بود.
قیمت سهام بانک صادرات معادل ۱۰۷ تومان در صندوق است که امروز در بورس ۱۸۹ تومان بود.
هر یک از سهم بانک ملت معادل ۱۰۴۵ تومان در صندوق است که امروزقیمت آن ۲۰۷۵ تومان است.
قیمت هر سهم بیمه البرز معادل ۷۶۷ تومان در صندوق است که امروز در بورس ۱۳۳۷ تومان بود.
قیمت سهم بیمه اتکایی امین هم ۵۹۳ تومان در صندوق قرار گرفته که امروز ۷۳۷ تومان بود.

۸. ضروری است که متقاضیان ظرف مدت یک ماه کد بورسی بگیرند و احراز هویت را انجام دهند؟

ضرورت ندارد اشخاصی که نسبت به پذیره‌نویسی اقدام کرده‌اند حتماً ظرف دو ماه فرآیند دریافت کد بورسی و احراز هویت را تکمیل کنند. این موضوع فقط در مورد آن دسته از متقاضیانی صدق می‌کند که قصد دارند پس از خاتمه یک ماه واحدهای خود را به فروش برسانند.

۹. فروش ETF های دولتی چگونه انجام می‌شود؟

برای فروش واحدهای این صندوق پس از بازه زمانی تعیین شده، افرادی که دارنده واحدهای این صندوق‌ها هستند می‌توانند از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌های بورس نسبت به فروش اقدام کنند. بدین ترتیب برای انجام معامله در سامانه‌های معاملاتی داشتن «کد بورسی» لازم است.

۱۰. چه زمانی می‌توانیم واحدهای صندوق ETF دارا یکم را بفروشیم؟

در ابتدای پذیره‌نویسی این صندوق قرار بود دو ماه بعد امکان معاملات این صندوق فراهم شود. اما در ۳۱ اردبیهشت‌ماه یعنی یک روز مانده به پایان پذیره‌نویسی اعلام شد که زمان امکان خریدوفروش صندوق‌های واسطه‌گری مالی دولت یا همان ETF ها به یک ماه کاهش یافته است.

۱۱. دولت قصد دارد سهام شرکت‌ها را در چند صندوق ارائه دهد؟

بر اساس تصمیمات دولت، باقیمانده سهم دولت از سهام ۱۳ شرکت بورسی در قالب واحدهای سه صندوق قابل معامله در بازار سرمایه، در اولویت واگذاری قرار دارند که تا الان تنها یکی از صندوق‌ها یعنی همان صندوق واسطه‌گری مالی یکم ارائه شده است.
صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله واسطه گری مالی که شامل باقیمانده سهام دولت در بیمه البرز، بیمه اتکایی امین، بانک صادرات، بانک ملت و بانک تجارت است که این سهام در صندوقی تحت عنوان دارا یکم عرضه شد.
صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله خودروسازی و صنایع فلزی که شامل شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، شرکت ملی مس ایران و فولاد مبارکه است.
صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله پتروشیمی و پالایشی که شامل نمادهای شبریز، نفت بندرعباس، شپنا و شتران است.

۱۲. در صورت مشارکت بیشتر مردم، عودت مازاد واریزی‌ها به چه شکل خواهد بود؟

خرید سهام به‌ازای هر کد ملی تا سقف دو میلیون تومان امکان‌پذیر بوده است. در صورتی که مبلغ پرداختی شما از واحدهای تخصیص داده شده بیشتر باشد، مابه‌التفاوت مبلغ به کارت یا حسابی که با آن خرید را انجام داده‌اید، واریز خواهد شد. لازم به توضیح است که سهام خریداری شده به نام کد ملی ارائه شده ثبت خواهند شد، اما مابه‌التفاوت مبلغ به کارت یا حسابی که پرداخت از آن انجام شده است، واریز می‌شود.

۱۳. چگونه از خبرهای جدیدی که در رابطه با این صندوق منتشر می‌شود باخبر شویم؟

اخبار مربوط به این صندوق را می‌توانید از طریق پورتال وزارت اقتصاد، شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا) و پایگاه اطلاع‌رسانی صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله واسطه‌گری مالی یکم دنبال کنید.

54 نظرات
 1. ناشناس می‌گوید

  من از طریق سامانه بام ملی صندوق etf دولتی خرید کردم با کد ملی و جدیدا کد بورسی گرفتم و وارد سامانه معاملاتی که میشم هیچ چیزی از خرید صندوقهای که خریدم نیست و در بخش تغییر کارگزار ناظر هم که در نوشته های بالا گفته شده هیچی نبود .لطفا رسیدگی کنید.

  1. مرضیه شمس می‌گوید

   سلام. هنوز امکان معامله سهام دولتی در صندوق‌های ETF فراهم نشده. بعد از اینکه فرایند تخصیص انجام بشه، واحدهای صندوق دارا یکم به لیست دارایی های شما اضافه میشه. بعد از آن برای منتقل شدن واحدهای صندوق دارا یکم به پرتفوی کارگزاری به سامانه‌ معاملاتی آنلاین وارد میشید و از قسمت تغییر کارگزار ناظر، درخواست خودتون رو ثبت می‌کنید.

   1. ناشناس می‌گوید

    تعداد هر سهم میدونید چه تعداد هستش؟

  2. علیرضا می‌گوید

   سلام ما که کد بورسی داریم و از طریق کارگزاری خریدیم هنوز هیچ چیزی به پرتفوی ما نیامده و فقط مبلغ ۲ میلیون بلوکه شده طبق اطلاع بنده ۱تیر ماه تعیین تکلیف میشه و توی پرتفوی میاد اون موقع است که شما می توانید تغییر کارگزاری بدید

 2. جوشن می‌گوید

  سلام…سوال من این هست چطور میشه سهام خریداری شده را حفظ کرد و ب اختیار از سود سهام برداشت کرد..من هنوز تازه کار هم نشدم چون برا اولین بار هست در همچین برتامه بورسی اقتصادی شرکت کرده ام..باسپاس

  1. ZB می‌گوید

   اگر منظورتون اینه که مثلاً سهام بخرید ۱۰۰ تومن بعد که قیمتش شد ۱۲۵ تومن اصل سهامتونو نگه داریدو ۲۵ تومن بالا رفتن قیمتشو بردارید این ممکن نیست. اون ۲۵ تومنو فقط در صورتی میتونید بردارید که سهامو بفروشید ۱۲۵ تومن. البته می‌تونید هم بعد از اینکه سهامتون گرون شد یه تعدادیش رو بفروشید و بقیشو نگه دارید ولی بدون فروختنش نمیتونید از قیمتی که بالا رفته برداشت کنید.
   یه نوع سود دیگه هم هست که شرکتا معمولا بعد از مجمع سالیانه میریزن به حساب سهامداراشون که اونم باید تعداد سهامتون خیلی زیاد باشه که اون سود به چشم بیاد وگرنه برای تعداد سهام کم به تبعش مبلغ سود سالیانه هم خیلی کمه

 3. حسن می‌گوید

  سلام واقعا سپاسگزارم به کلیه مشکلاتی که بیشتر همکاران فعال در بورس پس از خرید هم در بانک هم کارگزاری اشاره شد.ممنونم

  1. حسن می‌گوید

   درواقع ماetf رو از خود کارگزاری درخواست دادیم ولی پس از تماس گفتن چیزی ثبت نشده واحتمالا بخاطر حجم بالای درخواست هاست وسپس مجددا از طریق اینترنت بانک خریداری کردیم الان بعد پایان پذیره نویسی کارگزاری هر روز دومیلیون ما رو بخاطر اینکه میگن درخواست etf داشتید بلوک می کنند آخه این چه وضعش هست هر بار من زنگ زدم یچیزی میگن.فقط دومیلیون من نیست که اگه سه میلیون نفر رو ازشون دومیلیون هر روز بلوک کنن این کارگزاریها به چه سودهای میرسن؟؟؟؟؟

   1. ناشناس می‌گوید

    نهایتا تا ۱۰ روز دیگر به حساب فرد موردنظر بازخواهد گشت.(بعدش توضیح دهید این مدیر هم حرفش کذب بوده است)

    1. محمد حلفی می‌گوید

     باش میبینیم وتعریف میکنیم امروز ۹روز شد

   2. مرضیه شمس می‌گوید

    برخی کارگزاری‌ها مانند مفید اعلام کردند که پول‌های بلوکه شده به حساب پرتفوی آنها بازگشته و دیگه بلوکه نیست. اما اعلام شده که پس از پالایش و بررسی اطلاعات افراد، اگر فردی دوباره ثبت‌نام یا ثبت سفارش کرده باشه و به این علت مبلغ اضافه‌تر از سقف خرید که دو میلیون تومان است، برداشت شده باشد، به حساب فرد برگردانده شود.

    1. ناشناس می‌گوید

     چگونه با کارگذاری بورس کارکنم ا

  2. زمانی می‌گوید

   سلام من سهام etf خریدم. اما الان کجاست یعنی چطوری میشه دسترسی داشت نه اینکه برداشت کنیم فقط بدونیم کجاس؟

 4. ویسی می‌گوید

  ممنون خسته نباشی خیلی عالی بود

 5. ویسی می‌گوید

  خسته نباشید خانم شمس با تشکر از شما

 6. مجید می‌گوید

  آیا برای پذیر نویسی که انجام دادایم مدارک پدیر نویسها چه مدارکی است( تشکر

 7. مجید می‌گوید

  سلام آیا برای پدیره نویسی که انجام دادایم برا ی شخصی که برای خودش یا افراد خانواداش سهام خریداری کرد است برای پذیر نویس مثل بنده که دو سهام دو ملیون تومانی که یک سهام دو ملیون با کد ملی خودم ویک سهام دو ملیون تومانی هم با کد ملی همسرم ثبت نان کردام ( مدرکی برای این دو سهام به ما از طرفمسعولین می دهند یا خیر اگر مدرک نمی دهند پس ما برای دو سهاممان چه مدرکی داریم بجز رسید پدیر نویسی شد ( تشکر

  1. مرضیه شمس می‌گوید

   خیر مدرکی داده نمیشه. براساس شرایطی که این صندوق‌ها دارند، برای هر کد ملی ثبت سفارش انجام می‌شود. در ادامه پس از تخصیص واحدها، کسانی که کد بورسی ندارند باید کد بورسی بگیرند تا بتوانند این صندوق‌ را معامله کنند. پس اگر کد بورسی ندارید باید در یکی از کارگزاری‌ها و سامانه سجام ثبت‌نام کنید و پس از احراز هویت از طریق دفاتر پیشخوان یا احراز هویت غیرحضوری کد بورسی دریافت کنید. با داشتن کد بورسی امکان معامله صندوق رو دارید.

 8. بازنشسته می‌گوید

  روزی که ETF توسط دولت و با دادن تسهیلات به بازنشستگان معرفی شد خیلی سعی کردم ثبت نام کنم ولی موفق نشدم … زمان ثبت نام هم که گذشته …جا ماندگان چه کنند

  1. مرضیه شمس می‌گوید

   زمان ثبت‌نام پذیره‌نویسی صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم تمام شده. اما طبق گفته معاون وزیر اقتصاد باقی‌مانده سهام دولتی از طریق دو صندوق سرمایه‌گذاری دیگر در تیر و مردادماه پذیره‌نویسی می‌شود که می‌توانید از این فرصت استفاده کنید.

   1. سعید می‌گوید

    سلام
    کسی که فقط مبلغ ۴۰۰ هزار تومن دارا یکم خریده دیگه مشمول تخفیف خرید دارا دوم نمیشه ؟!
    یعنی تخفیف ۲۰ یا ۳۰ درصدی دارا دوم به تعلق نمیگیره و فقط به کسانی که اولین بار هست خرید میکنن تعلق میگیره ؟!

 9. محمد علی می‌گوید

  سلام،قرار بود پولهای اضافی بعد از ده روز بحساب برگرده ولی خبری نیست،چطور میشه پیگیری کرد؟

 10. ناشناس می‌گوید

  سلام خیلی عالی تشکر
  میشه بفرمایید که در هر واحد چند سهم از هر کدام از پنج سهم موجود است که میشه ۱۰ هزار تومان
  تشکر

  1. ناشناس می‌گوید

   یک سهم از هر کدام در هر واحد سهم هست

 11. ZB می‌گوید

  چه گزارش خوب و پرکاربردی. چن تا برداشت مفید ازش داشتم مخصوصاً مورد ۷. چون الان معلوم نیست کی دارایی صندوق وارد پرتفوی کارگزاری بشه و مدتهاست ذهنم درگیره که الان ارزشش تقریباً چقدر تغییر کرده و داراییم چقدره.

 12. سیدمحمدعلی موسوی می‌گوید

  گزارش بسیار خوب وجامعی بود.

 13. ناشناس می‌گوید

  سلام
  بنده از سهام ETF بانک مهر ایران راخریداری کرده ام در صورتیکه هیچ اشاره ای به نام بانک مهر ایران نشده لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. AMIR SHAZDE می‌گوید

   با سلام و درود” توضیحات عالی خانوم شمس بسیار کاربردی و اینگونه پرسش و پاسخ ها تجربه‌ای برای آینده و دو صندوق مالی باقیمانده از سهام میتونه باشه و آرزومند موفقیتی بیشتر برای افراد جدیدی که وارد بورس شدند .

 14. سعید می‌گوید

  من از طریق کاگزاری صندوق دارا یکم خرید کردم .همان موقع پولم بلوکه شد.ولی از ان موقع تا حال دائم پولم یک روز در میان پولم بلوکه میشود و برمیگردد . علت چیست

  1. محسن می‌گوید

   منم دقیقا همین مشکلو دارم. تکلیف آدمو مشخص نمیکنه! گویا تا اول تیر باید صبر کنیم.

 15. سام می‌گوید

  سلام .خسته نباشید .من سهام عدالت، روش مستقیم و انتخاب کردم۰کد بورسی وکارگزاری رو هم انتخاب کردم .میخوام بدونم ایا میتونم سهام شرکتهایی ک دارم رو خرید و فروش کنم تو بورس یا ن .ممنونم از راهنماییتون

 16. سردار می‌گوید

  خدا حفظتون کنه
  بالاخره یکی پیدا شد مارو از بیخبری درآورد
  تمام خبرها برای ۲۹ اردیبهشت بود

 17. سروش می‌گوید

  سلام من دو میلیون با کارگزاری مفید دارا یکم خریدم و یک میلیون تومن با سایت بانک رفاه،یک میلیون اضافه کی به حسابم بر میگرده؟ چطوری پیگیری کنم؟

 18. ناشناس می‌گوید

  سلام سامانه سجام ثبت نام کردم احراز هویت هم شدم اما کد بورسی ندارم چکار باید کنم

 19. حمید۶۰ می‌گوید

  درود فراوان خدمت سر کار خانم شمس….آیا ما که یک باردو ۲میلیون تومان با کد خرید کردیم ..اگر تیرماه دولت اعلام کند ما با همان کد میتوانیم دوباره خرید انجام بدهیم …لطفا راهنمایی کنید با تشکر فراوان .

 20. حمید۶۰ می‌گوید

  درود فراوان خدمت سرکار خانم شمس…من یک بار با کد ملی دو میلیون خرید کردم ..اگر دولت دوباره تیر ماه اعلام فروش کنه ما میتوانیم دوباره با همون کد خرید بزنیم …لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 21. مسعود می‌گوید

  سلام درباره معامله دارایکم که میگن اول تیر قابل معامله هست ،من کدبورسی داشتم از قبل ،من روز اخر خریدم و چون تعطیلی بود و کارگزاری تعطیل مجبور شدم با آپ بخرم حالا باید چیکار کنم بیاد پرتفوی بتونم معامله کنم؟

 22. بهگل می‌گوید

  سلام من از طریق اپلکیشن آپ سهام دارا یکم خرید کردم توی سه مرحله ولی هیچ خبری از تخصیص نشد من باید چکار کنم ؟

 23. میری می‌گوید

  سلام..بچه ای من شماره شبا نداره…چطوری سجام بزنم براش

 24. محمد می‌گوید

  سلام. وقت بخیر. بنده با کد ملی خودم سهام ETF از ۳ بانک ملت مسکن و صادرات و هر کدام به مبلغ ۲ میلیون تومان خریداری کرده ام. خریدم را مستقی از سایت هر بانک انجام داده ام. آیا خرید بنده کنسل میشود؟ چون من فکر میکردم از هر بانک میشود جداگانه آن زمان. ممندن میشوم راهنمایی بفرمایید

  1. مینا والی می‌گوید

   هر کد ملی فقط یک بار می‌تواند خرید کند. پول شما طبق چیزی که اعلام شده به حسابتان برمی‌گردد.

   1. میثم می‌گوید

    بنظرم با هر کد ملی میتونستیم از هر بانکی فقط یه بار خرید کنیم

  2. محمد می‌گوید

   بهترین پاسخ شما اینه که شما اگر ده بار هم خرید کرده باشید مشگلی نداره فقط مازاد بردومیلیون تومان به حسابتون برگشت داده میشه یعنی بیشتر ازدومیلیون تعلق نمیگیره حالا ه چند بار خرید زدی مشگلی نداره برمیگرده

 25. ح می‌گوید

  سلام وقت به خیر
  من برای دخترم خرید انجام دادم ،و الان در حال حاضر موقع ثبت نام سامانه سجام درخواست میشه که فقط پدر میتونه ثبت نام سجام انجام بده .خیلی مسخره است .چرا موقع پرداخت پول نگفتن فقط پدر میتونه این کار انجام بده.الان من باید چیکار کنم؟به صورت حضوری امکان فروش یا انتقال به خودم هست؟

  1. دنیت می‌گوید

   سلام میتونید نفروشید بعد که فرزندتون بزرگ شدبدین دست خودش دیگه پدرهم نمیتونه دخالت داشته باشه

 26. محمد می‌گوید

  بادرودازشما.بنده وخانواده ام ازطریق غیرحضوری ثبت نام برای کدبورسی انجام داده ایم که بعداز۲روزیک کدمعاملاتی باسه حروف پیامک شده ایاهمین کدبورسی هست یابایدحضوری هم به کارگذاری هامراجعه کنیم/باسپاس مجدد

 27. یحیی می‌گوید

  سلام الان یکماه ازخرید ETFمیگذره،،همون موقه من یکبارازطریق همراه بانک ملی میخاستم بخرم ولی نشدرفتم ازطریق آپ خریدم ولی شبش ازطریق همراه بانک ملی زدم بازم دومیلیون کم کردازحسابم،،دراصل باکدملیم ۲بارخریدشددرحالیکه اعلام میشه یکباربیشترباهرکدملی نمیشه خریدکرد،حالا کی این اضافه پرداختمون برمیگرده،هفتم اعلام کردن ده روزدیگه اما الان بیست وششمه،،سوال بعدیمم اینه که کی این سهامها روتخصیص میدن آخه واسه پسرام وخانومم هم خریداری کردم،،سپاس اگه پاسخ بدین

 28. ابراهیم زاده می‌گوید

  سلام وقت به خیر
  من برای دخترم سهام دولت رو از طریق سامانه آپ خریداری کردم ،و الان وقتی میخوام در سامانه سجام ثبت نامش کنم میگه شماره همراه باید به نامش باشه،از اونجا که فقط ۹ سالشه نمیشه سیمکارت به نامش بگیرم. لطفا راهنمایی کنید چه کاری باید انجام بدم؟؟؟
  سپاسگزارم

  1. ناشناس می‌گوید

   سیم کارتش به نام خودت یا کس دیگری باشه مهم نیست…
   فقط مهم کارت بانکی اه که به نام خودش باشه و شماره شبا و شماره حسابش و بزنی…

  2. ناشناس می‌گوید

   سیم کارت باید به اسم سرپرست باشه همون اطلا عاتی که در قسمت وکالت قیومیت و ولایت وارد شده .

  3. علی می‌گوید

   سیمکارت باید به اسم سرپرست یا کسی باشه که تو قسمت وکالت , قیومیت ، ولایت وارد شده باشه

 29. مرتضی می‌گوید

  سلام دوستان یک سوال داشتم من از بانک رفاه دو میلیون خریدم الان سهام من کدوم هستش؟؟؟

 30. ناشناس می‌گوید

  دروغگوها. یک ماهه پول من مسدوده هنوزم برنگشته

 31. میثم می‌گوید

  بنطرم با هر کد ملی میشد از هربانکی فقط یه سهم خرید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.