راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

پژوهشکده بانکی، حلقه ارتباطی دانشگاهیان و مجریان

مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برگزیده حوزه پولی و بانکی با حضور سید محمود احمدی دبیرکل ، دکتر ابوالحسنی معاونت اقتصادی ، مینو کیانی راد معاون ارزی بانک مرکزی و جمعی از اساتید و پژوهشگران در پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد.

فرهاد نیلی، رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به این مطلب که پژوهشکده به عنوان بازوی تحقیقاتی بانک مرکزی در سه حوزه «پژوهشی»، «آموزشی» و «انتشارات» به فعالیت می پردازد، خاطرنشان کرد: این پژوهشکده با سابقه فعالیت 23 ساله، ‌دستاوردهای فراوانی را در اختیار شبکه بانکی قرارداده است و امسال برای دومین بار، سنت پسندیده تقدیر از پژوهشگران حوزه پولی و بانکی در این پژوهشکده صورت می گیرد.

نیلی اصلی ترین محور فعالیت‌های پژوهشکده پولی و بانکی را انجام مطالعات پژوهشی را ذکر کرد و افزود: 25 طرح پژوهشی در 9 ماهه سال جاری اجرا شده است و نتایج آن در اختیار فعالان اقتصادی قرار می گیرد.

 

“نیروی انسانی مهمترین رکن هر سازمان به شمار می‌رود”

 

وی با بیان این که «نیروی انسانی، مهمترین رکن هر سازمان و نهادی به شمار می رود»، خاطرنشان کرد:‌ بر این اساس پژوهشکده پولی و بانکی با اصلاح ساختار نیروی انسانی و تمرکز بر تحصیلات تکمیلی سعی دارد با ایجاد ظرفیت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری؛ نیروی انسانی پژوهشکده را تقویت نماید.

نیلی درخصوص دستاوردهای برگزاری همایش‌های سالانه توسط آن پژوهشکده اظهارداشت: بیست و دومین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی، دستاوردهای گوناگونی در حوزه‌هایی همچون : صنعت بانکداری، نظارت بر بانکداری، مبارزه با پولشویی و سیاست گذاری پولی برای شبکه بانکی به ارمغان آورده است.

وی حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی را از جمله فعالیت های پژوهشکده برشمرد و افزود: بر این اساس، رساله دکتری و پایان نامه کارشناسی ارشد در سه عنوان مورد حمایت این پژوهشکده می‌باشد. همچنین اصلی ترین کارکرد پژوهشکده پولی و بانکی را ایجاد حلقه ارتباطی بین دانشگاهیان ، اهل فکر و اهل اجرا در حوزه پولی و بانکی بیان کرد و اظهارداشت : هدف غایی پژوهشکده ، تبدیل شدن به قطب مرجع حوزه پولی و بانکی در کشور است.

ابوالحسنی معاون اقتصادی بانک مرکزی بیان داشت: تحقیقات و پژوهش در تمامی امور چه در حوزه پولی و اعتباری و چه در غیر آن، حرف نخست را می‌زند. بر این اساس وجود پژوهشکده پولی و بانکی برای سیستم بانکی غنیمتی به شمار می‌آید.

وی انجام تحقیق و پژوهش‌ در زمینه‌های مدیریت ریسک، ادغام موسسات پولی و اعتباری و قوانین بانکی را از موضوعات مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: با توجه به وجود دو بخش « تحقیقات» و « برنامه ریزی » در شبکه بانکی این دو بخش می باید در راستای هم افزایی مشارکت نمایند.

 

اولویت‌های پژوهشی با دیدگاه حل چالش باید مد نظر قرار گیرد

 

معاون اقتصادی با اشاره به این موضوع که اولویت های پژوهشی در بانک مرکزی می‌بایست با دیدگاه حل چالش مدنظر قرار گیرد، تصریح نمود: در این زمینه، اصلاح دید و نگرش مدیران نیز از ارکان مهم به شمار می رود و بدون توجه به این موضوع دستاوردی حاصل نخواهد شد.

ابوالحسنی با بیان این که در شرایط تهدیدات مختلف خارجی نقش پژوهش در زمینه بانکداری بسیار حائز اهمیت است، گفت: بانک محوری برای تامین منابع مورد نیاز در حوزه های مختلف از مشکلات اساسی فعلی بخش پولی کشور است.
وی با اشاره به این که موضوع یادشده برای نظام بانکی مساله ساز است، به بحث رشد نقدینگی و لزوم کنترل آن اشاره کرد و اظهار داشت: رشد نقدینگی می‌تواند به افزایش نرخ تورم منجر شود، ضمن این که از طریق بانکها نمی‌توان همه نیازهای بخش تولید را تامین کرد.

ابوالحسنی وضعیت بدهی بانک‌ها و مطالبات بانک مرکزی از دولت را از عوامل مهم پایه پولی برشمرد و افزود: بانک مرکزی تلاش کرد تا بدهی بانکها به بانک مرکزی کاهش یابد .

در پایان مراسم با معرفی برگزیدگان در سه بخش کتاب ، مقاله و پژوهش از آنان تقدیر به‌ عمل آمد . 
گفتنی است در ادامه این مراسم ، کتاب «موانع و مشکلات اجرای عقود مشارکتی در نظام بانکی کشور» تالیف محمدرضا حاجیان به عنوان «کتاب برتر در زمینه بانکداری اسلامی» و کتاب «حقوق پرداخت‌های بانکی » تالیف دکتر مصطفی السان به عنوان «کتاب برتر در زمینه بانکداری متعارف» معرفی شد. 
در بخش مقالات در زمینه بانکداری، مقاله مشترک آقایان « محمدعلی دهقان دهنوی ، کاظم یاوری ، سیدابراهیم حسینی نسب و بهرام سحابی » تحت عنوان « آزمون ناپارامتری رفتار حداکثر سازی سود در صنعت بانکداری ایران » حائز مقام برتر گردید . 
مقاله « شاخص شرایط پولی مناسب برای اقتصاد ایران » تالیف آقایان مرتضی خورسندی ، کریم اسلامیان ، سیدحسن ذوالنور رتبه برتر در زمینه سیاست پولی را به دست آورد. 
در حوزه پژوهشگران برتر نظام بانکی نیز از دکتر محمدابراهیم آقابابایی از بانک ملت و خانم دکتر ارغوان فرزین معتمد از بانک کشاورزی تقدیر بعمل آمد . 
همچنین لیلا آقامیرکلائی به عنوان پژوهشگر برتر بانک مرکزی و حمید زمان زاده به عنوان پژوهشگر برتر پژوهشکده  پولی و بانکی معرفی شدند . 
شایان ذکر است ، در این مراسم از پژوهشگران برتر بانکهای عامل نیز تقدیر به‌ عمل آمد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت