راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

نحوه دریافت رمز یک‌بار مصرف کارت‌های بانک مسکن

10

بانک مرکزی ضوابط و الزامات اجرایی رمزهای پویا در تراکنش‌های مبتنی بر کارت را به تمامی بانک‌ها اعلام کرده است. از این رو بسیاری از بانک‌ها اقدام به فعال‌سازی رمز یک‌بار مصرف کارت‌های بانکی خود کرده‌اند. در این گزارش به نحوه دریافت رمز یک‌بار مصرف کارت‌های بانک مسکن پرداختیم که در ادامه می‌بینید.

برای دریافت رمز یک‌بار مصرف کارت بانک مسکن دو روش نصب نرم‌افزار بانک مسکن و ارسال پیامک وجود دارد. بنابریان افرادی که فاقد گوشی هوشمند هستند می‌توانند ارسال پیامک را انتخاب کنند. برای فعال‌سازی هر دو روش باید به خودپرداز این بانک مراجعه کنید که در ادامه به هر کدام از روش‌ها اشاره شده است.


۱.نحوه فعال‌سازی رمز یک‌بار مصرف از طریق دستگاه خودپرداز (جهت نصب نرم‌افزار رمزساز):


 1. جهت فعال‌سازی رمز یک‌بار مصرف کارت بانک مسکن ابتدا باید به دستگاه خودپرداز این بانک مراجعه کنید. پس از اینکه رمز اول خود را وارد می‌کنید، وارد صفحه تغییر رمز شده و سپس گزینه «خدمات رمز پویا» را انتخاب کنید.

۲. پس از آن گزینه «تخصیص رمز پویا» را انتخاب کنید.

۳. سپس شماره تلفن همراه خود را وارد و گزینه «ادامه» را انتخاب کنید.

۴. در صورتی‌که شماره همراه وارد شده صحیح بوده و منطبق با شماره ثبت شده در سیستم اطلاعات مشتریان بانک است، پیغامی مبنی بر تایید عملیات نشان داده می‌شود. در این صورت یک شماره سریال در رسید چاپ وو پیامکی حاوی لینک دانلود نرم‌افزار و کد فعال‌سازی تخصیص رمز پویا برای شماره همراه ارسال می‌شود.

اگر شماره همراه وارد شده منطبق با شماره ثبت شده در سیستم اطلاعات مشتریان نباشد، پیغامی مطابق شکل زیر نمایش داده شده و باید به‌منظور تصحیح شماره همراه به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه شود.


۲.نحوه دریافت رمز یک‌بار مصرف از طریق اپلیکیشن رمزنما


 1. برای دریافت رمز یک‌بار مصرف کارت بانک مسکن باید نرم‌افزار رمزنما را از سایت بانک مسکن دانلود کنید. پس از نصب رمز ورود خود را که باید شامل عدد و حروف بوده و حداقل هشت کاراکتر باشد وارد کرده و در بخش تکرار رمز عبور نیر باید عینا رمز تعیین شده در قسمت قبل وارد شود. سپس گزینه ثبت رمز ورود را انتخاب کنید. باید توجه داشت که در این مرحله لازم است اینترنت تلفن همراه فعال باشد، اما پس از ثبت اطلاعات دیگر نیازی به آنلاین بودن وجود ندارد.

۲. پس از ورود به برنامه در صورتی‌که توکنی را ذخیره نکرده باشید، صفحه زیر نمایش داده می‌شود، همانطور که در برنامه هم مشخص شده با لمس علامت به‌علاوه اولین توکن / توکن جدید را ثبت کنید. همچنین درمنوی کشویی سمت راست برنامه با انتخاب گزینه اول تحت عنوان «تعریف توکن جدید» نیزمی‌توانید توکن جدید اضافه کنید.

۳. پس از انتخاب گزینه «تعریف توکن جدید»، با وارد کردن شماره کارت و ورود یا اسکن سریال توکن چاپ شده در رسید (با استفاده از گزینه ثبت توکن توسط اسکن بارکد) و همچننی ورود کد فعال‌سازی موجود در پیامک ارسال شده در تلفن همراه و لمس گزینه «افزودن توکن»، پس از بررسی اطلاعات توکن کارت اضافه می‌شود.

۴. پس از این مرحله کارت ثبت شده نمایش داده می‌شود. جهت اختصاص مجدد توکن جدید به کارتی که قبلا در لیست توکن‌ها ثبت شده است، باید توکن قبلی حذف و یک بار دیگر عملیات ثبت انجام شود.

۵. برای دریافت رمز یک‌بار مصرف برای کارت مورد نظر، با لمس گزینه «دریافت رمز کارت» رمز پویا نمایش داده می‌شود. مهلت استفاده از این رمز یک دقیقه است که با نوار زمان دایره‌ای و نارنجی رنگ مشخص می‌شود.


۳.راهنمای فعال‌سازی رمز یک‌بار مصرف از طریق پیامک (بدون نیاز به گوشی هوشمند):


۱- درصورتی‌که به دلیل محدودیت‌های تلفن همراه (عدم دسترسی به گوشی هوشمند) تمایل به فعال‌سازی رمز پویا از طریق پیامک را دارید، در خودپرداز بانک مسکن پس از اینکه رمز اول خود را وارد می‌کنید، وارد صفحه تغییر رمز شده و سپس گزینه «خدمات رمز پویا» را انتخاب کنید.

۲- در صفحه نمایش داده شده، گزینه «فعالسازی رمز پویا نسخه پیامکی» را انتخاب کنید.

۳- در صفحه نمایش داده شده، شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. ذکر این نکته ضروری است که شماره همراه وارد شده قبلا باید توسط مشتری در سامانه مشتریان بانک ثبت شده باشد.

۴- درصورتی که شماره همراه وارد شده صحیح و منطبق با شماره ثبت شده در سیستم اطلاعات مشتریان بانک باشد، پیغام تایید عملیاتنمایش داده خواهد شد. در این مرحله رسید حاوی روش انجام کار و قسمت ثابت رمز توسط خودپرداز چاپ می‌شود.
دقت کنید که شماره همراهی که با آن اقدام به دریافت رمز می‌کنید باید با شماره وارد شده هنگام فعال‌سازی یکسان باشد .

اگر شماره همراه وارد شده منطبق با شماره ثبت شده در سیستم اطلاعات مشتریان بانک نباشد، پیغامی نمایش داده شده و مشتری باید همراه با مدارک شناسایی به‌منظور تصحیح شماره همراه، به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کند.


۵.راهنمای دریافت رمز‌ یک‌بار مصرف از طریق پیامک


۱- جهت استفاده از رمز دوم پیامکی باید چهار رقم آخر شماره کارت خود را از طریق شماره همراه (شماره همراه مرتبط با کارت که در زمان فعال‌سازی رمز پویا مورد استفاده قرار گرفته) به سرشماره ۱۰۰۰۲۵۱۶ پیامک و بخش رمز متغیر را از طریق همین سرشماره دریافت کنید. رمز پویای کارت از قسمت ثابت (چاپ شده در رسید) و قسمت متغیر (دریافت شده از طریق پیامک) تشکیل می‌شود.

باید توجه داشت که:

۱- قسمت متغیر در هر بار درخواست مشتری تغییر خواهد کرد.

۲- بخش ثابت رمز جهت افزایش امنیت رمز مشتری تولید می‌شود و باید توسط مشتری و به‌صورت محرمانه به خاطر سپرده شود.

به عنوان نمونه، فرض کنید عدد ۴۳۲۱ در رسید به عنوان قسمت ثابت رمز شما چاپ شده است. همچنین قسمت متغیری که برای شما پیامک شده به صورت ۵۶۷۸۹۹ باشد، آنگاه رمز دوم پویای شما عدد «۴۳۲۱۵۶۷۸۹۹» بوده که به صورت ذیل به دست آمده است:

۴۳۲۱+۵۶۷۸۹۹=۴۳۲۱۵۶۷۸۹۹

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با پشتیبانی بانک مسکن تماس بگیرید:
مرکز ارتباطات مردمی: ۶۱۰۸۸-۰۲۱

10 نظرات
 1. بهرام می‌گوید

  به هیچ عنوان از رمز دوم پویا راضی نیستم سه روز است مراجع به بانک میکنم و در منزل کلی وقت می گذارم موفق نمیشم

 2. ناشناس می‌گوید

  من ۳باررفتم بانک من درروز۱۰بارتراکنش دارم کلی وقت من میگیربرای گرفتنه یک بارمصرف یعنی چی اصلان این کارشون معنانداره

 3. دیاکو می‌گوید

  مسخره ترین کاری بود کە کردین فقط بلدین اعصاب خوردی برا مردم درست کنین این چە کاری بود اخە

 4. ناشناس می‌گوید

  رمز پویا جز ایجاد نارضایتی و مزاحمت برای مردم و گرفتن وقت آنها نتیجه ای نداشت.

 5. ناشناس می‌گوید

  خیلی مسخره هست اگه برای امنیت ما رمز پویا رو قرار دادید خب راه آسونی هم قرار بدید مردم که مسخره نیستن.بااین رمز پویا تون حتما به اینکارتون افتخار هم میکنید..

 6. حامد می‌گوید

  متاسفانه اعصاب خردیه واقعا

 7. ناشناس می‌گوید

  مسخره ترین کار رمز پویا بود
  واقعا کی این تصمیم ها مگیره

 8. Sepid می‌گوید

  الان برای من اوند اطاعات توکن وارد کنید چی کار باید بکنمم

 9. رضا می‌گوید

  واقعا مسخره است تا حالا شش بار رفتم بانک باز م نمیتونم با همراه بانک کار کنم مردم سرکار گذاشتید با این بانک تون

  1. صیادی می‌گوید

   با رمز پیامکی چگونه انتقال وجه از مسکن کارت به مسکن کارت دیگر انجام دهیم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.