راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

اینشورتک، ابزار تبدیل کاربر آنلاین به خریدار بیمه / شرکت‌های بیمه باید علاوه بر مشتری‌ها، بر کاربران نیز تمرکز کنند

این گزارش قرار است با یک جمله عجیب شروع شود، جمله‌ای که حتما ذهن شما را مانند دیگر کارشناسان حوزه اینشورتک و صنعت بیمه تا مدت‌ها مشغول می‌کند: امروز مهم‌ترین محرک رشد یک شرکت تجاری موفق، کاربران هستند نه مشتری‌ها.

به گزارش روابط عمومی پلنت، کاربران به افرادی گفته می‌شود که از طریق رسانه و فناوری‌های دیجیتال با شرکت شما در تعامل هستند؛ حتی اگر هیچ وقت از برند شما چیزی خریداری نکرده باشند. اما مشتری‌ها افرادی هستند که از شرکت شما ارزش می‌گیرند که برای آن هم مبلغی را به صورت دوره‌ای و یا مقطعی پرداخت می‌کنند. این در حالی است که کاربران به طور مدام با محصول شما رو‌به‌رو می‌شوند، اما هیچ مبلغی برای آن پرداخت نمی‌کنند.

در واقع کاربران به هیچ وجه در چرخه درآمد شما دخالت مستقیم ندارند؛ اما در افزایش ارزش شرکت شما مهم هستند. نمونه قابل فهم این مساله را می‌توان در فیس‌بوک، گوگل، اسکایپ، تریپ‌ادوایزر و غیره مشاهده کرد.

.

چگونه یک کاربر به شما کمک می‌کند؟

طبق گفته آرون شاپیرو در کتاب «کاربران، نه مشتریان»، شرکت‌ها با تمرکز بر روی کاربران از مرحله معاملات عبور می‌کنند تا روی چیزی که فرد به آن نیاز دارد، تمرکز کنند و به راه‌حل برآوردن آن نیاز در زندگی فرد تبدیل شوند. اگر مردم به محصول شما به عنوان بهترین ابزار برای رفع نیازهایشان فکر کنند، پس باید آن را در دست داشته باشند تا از آن استفاده کنند. ازسوی دیگر، نظریه این است که اگر این نیاز برای کاربران ضروری باشد، آن‌ها به طریقی به مشتری تبدیل خواهند شد و سودآور خواهند بود. در این میان، با افزایش تعداد افرادی که بیمه خود را از طریق کانال‌های دیجیتالی خرید می‌کنند، این امکان وجود دارد که علاوه بر افزایش ارزش، مردم براساس مقایسه قیمت، محصولی را خریداری کنند. توسعه جامعه کاربران می‌تواند به تمرکززدایی خطوط بیمه کمک کند.

.

چگونه شرکت‌های بیمه می‌توانند جامعه بزرگ کاربران را به سمت جامعه مشتری‌ها سوق دهند؟

برای رسیدن به این هدف سه مدل کسب‌وکار مختلف وجود دارد که با اتکا به اینشورتک، هر کدام از آنها قابل استفاده خواهند بود:

۱- مدل  Freemium

معمولاً یک کالا مانند نرم‌افزار، رسانه، بازی یا خدمات وب به صورت رایگان به درخواست‌کننده‌ها ارائه می‌شود؛ ولی برای دسترسی به امکانات جانبی مانند امکانات ویژه، خدمات بیشتر یا نمایش بهتر نرم‌افزار از کاربر درخواست می‌شود که مبلغ مشخصی را پرداخت کند. این مدل کسب و کار زمانی جذاب است که شما کارکردهای اصلی یک محصول را به صورت رایگان عرضه می‌کنید. اگر پیشنهاد رایگان قانع‌کننده باشد، این مدل به یک پایگاه بزرگ برای کاربران تبدیل می‌شود. اما نسخه‌های بعدی Freemium باید جذاب‌تر باشند تا کاربرها تمایل به پرداخت داشته باشند و به مشتری‌هایی تبدیل شوند که پول پرداخت می‌کنند. یک نمونه موفق از این مدل DropBox  با ۵۰۰ میلیون کاربر است که تنها ۲/۴ درصد از آنها هزینه سالانه ۴۵۰ دلاری را پرداخت می‌کنند. شرکت Slack نیز ۴.۵ میلیون کاربر دارد و ۳۸ درصد آنها هزینه خدمات را پرداخت می‌کنند.

آیا یک پیشنهاد بیمه Freemium هم می‌تواند وجود داشته باشد؟

شاید یک نوعی از بیمه عمر باشد. مثلاً برای افراد زیر چهل سال که معمولا شرایط جسمانی خوبی دارند و البته برای یک بازه زمانی خاص مثلاً دوازده ماه. این شرکت بیمه، دوازده ماه وقت دارد تا کاربرش را به مشتری تبدیل کند و در این راستا موفق شود.

۲- مدل  Marketplace

مدل Marketplace، مستقیم یا غیرمستقیم تعاملات بین دو یا چند طرف را تسهیل می‌کند که البته آنها هم وابسته به پلتفرم هستند و شرکتی که این مدل را اداره می‌کند، از طریق دریافت کمیسیون در هر تراکنش سود می‌برد. به عنوان مثال، تریپ‌ادوایزر که به یک پایگاه بزرگ کاربران در سطح جهانی دست پیدا کرده است، گزینه‌های اجاره اتومبیل و خودرو را از طریق پلتفرمش ارائه می‌دهد. یک مثال دیگر این مدل کسب و کار Open Table است که اطلاعات رستوران را نمایش می‌دهد و رزروها را فعال می‌کند. سایت‌های مقایسه قیمت، نمونه‌های بارز این مدل کسب‌وکار در اینشورتک‌های امروزی هستند.

۳- مدل Community-based

این مدل انجمنی را حول محور منافع مشترک، علاقه یا حرفه تشکیل می‌دهد. سپس درآمد آ‌نها با فروش محصولات یا خدمات به دست می‌آید که به طور خاص به آن جامعه ارزش می‌دهد. یک مثال از این نوع کسب و کار Mumsnet است، جامعه‌ای برای مشاوره والدین و سؤال‌های سلامتی آنها. در آنجا هر کسی بسته به نیازش به خرید کالا هم می‌پردازد یا حتی بین پیشنهادهای کار دنبال شغل مورد علاقه‌اش می‌گردد.

در حال حاضر، شرکت‌های بیمه مختلفی، مراکز اطلاع‌رسانی آنلاین دارند. به عنوان مثال Direct Lines for Business مرکزی دارد که می‌تواند به صاحبان تجارت‌های کوچک و مالکان کمک کند تا برای سوالات مدیریت کسب‌وکار خود به جواب برسند. در این راستا، هیچ تعامل واقعی بین این جامعه وجود ندارد، یعنی نباید از آن توقع یک فروم و غیره داشت؛ چرا که هدف اصلی این کسب و کار، تعامل مستقیم نیست.

.

این مدل‌ها چه کابردی دارند؟

ویژگی‌های مشترک این مدل‌ها چیست و چه مزایایی می‌توانند برای یک شرکت بیمه داشته باشند؟

ویژگی‌های مشترک این مدل‌های کسب‌و‌کار عبارتند از تعامل احساسی، انگیزش، علاقه مشترک، تقسیم تجربه، تولید محتوا، فعالیت و مشارکت، داده‌های غنی در مورد ترجیحات کاربر، زوایای تجاری که اغلب بعدا منتشر می‌شوند، تفکر بلند مدت، یک کانال ارتباطی و در نهایت کاربری که قرار است تبدیل به مشتری شود.

این ویژگی‌ها، هر کدام مزایای ظاهری فراوانی را برای یک شرکت بیمه ارائه می‌دهند، اما شرکت‌های بیمه باید بدانند که تمرکز بر روی توسعه جهت افزایش قلمرو پایگاه کاربران است و نه لزوما فروش بیمه به مشتری.

منبع: Ninety consulting

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضو خبرنامه راه پرداخت شوید
اطلاع از آخرین روندها و رویداهای فناوری‌های مالی ایران و جهان