راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

گزارش آینده پرداخت در سال 2019: همکاری 81 درصد بانک‌ها با فین‌تک‌ها به منظور تحقق تحول دیجیتال

در کنفرانس پرداخت «ایبی‌ای‌دی 2019» که با میزبانی پایگاه خبری فین‌اکسترا و با همکاری انجمن بانکداری یورو (ا‌یبی‌ای) برگزار شد، اعلام کردند که 81 درصد از مدیران بانکی برای اجرای موثر تحول دیجیتال، با شرکای فین‌تکی همکاری می‌کنند.

هشت درصد این مدیران یک لایه عملیاتی جدید را به لایه عملیاتی خودشان اضافه می‌کنند و شش درصدشان فرآیندها را برون‌سپاری و فقط پنج درصد آنها، بانک جدیدی را در کنار کار اصلی خود ایجاد می‌کنند. گزارش فین‌اکسترا با عنوان «آینده پرداخت‌ها در سال 2019»، به این نکته اشاره کرده که امسال سال تحول دیجیتال برای غول‌های بانکداری قدیمی و دروان موروثی این بانک‌ها بوده است.

نهادهای مالی مجبور شده‌اند خود را بالا بکشند تا با تقاضای مصرف‌کنندگانشان هم‌راستا شوند و محصولات و خدمات گوناگون ارائه دهند. همچنین این نهادها با ارتقای خود توانستند تکنولوژی‌های نوظهور را به‌کار گیرند تا به مشتریانشان قدرت انتخاب دهند. امروزه، مشتریان خرده‌فروشی می‌توانند با استفاده از موبایلشان چک‌ به حساب بخوابانند، انتقال وجه انجام دهند و درخواست وام کنند؛ درواقع همه اینها نشان می‌دهند که ما در دوره اپلیکیشن‌ها هستیم.

وقتی از شرکت‌کنندگان ای‌بی‌ای‌دی سوال شد که چگونه تحول دیجیتال را تشریح می‌کنند، 55درصدشان گفتند که این تحول به‌معنای تغییر کامل اساس یک نهاد است. در این میان، 20 درصد گفتند که تحول دیجیتال، ارائه محصولات نوآورانه بیشتر و با هزینه کمتر است.  علاوه بر اینها، 13 درصد از شرکت‌کنندگان، تحول دیجیتال را جایگزینی و تجدید سیستم عملیات کربنکینگ دانستند و  12 درصد نیز این تحول را ارائه کانال‌های دیجیتالی مانند موبایل تعریف کردند.

درواقع تحول دیجیتال، ترکیب تکنولوژی دیجیتال، شیوه‌های مدرن توسعه و تحویل است که پیشرفت نوآوری توسط رقیبان در بخش مالی را ایجاد کرده است. لازم به ذکر است که این رقیبان، قادرند تجربه‌های جدید مشتری را با سرعتی فزاینده توسعه دهند.

برای بانک‌های سنتی و سیستم‌های قدیمی، مطابقت با این سرعت فزاینده دشوار بود. البته با بهره‌مندی از پایگاه گسترده مشتری کنونی، حضور در بازار و سرمایه فراوان و همینطور همکاری با فین‌تک‌ها، بانک‌های کنونی سعی دارند برای مقابله با چالش‌های موجود وارد میدان شوند.

منبع: Finextra

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.