راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

عضو اتاق بازرگانی ایران: سککوک به تسهیل ارتباط تجار کمک می‌کند

0

کارشناسان از کمبود نقدینگی و مشکلات تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی به‌عنوان مهم‌ترین چالش تولید و صنعت کشور یاد می‌کنند، اما این تنها چالش پیش‌روی صنعتگران نیست.

به‌گزارش بانکداری ایرانی، شناسایی ظرفیت‌های مفقود در تولید کشور و فعال‌سازی آن و ارتباط تجار با همتایان ایرانی و خارجی خود برای گسترش بازارهای هدف و همچنین تسهیل تأمین مواد اولیه تولید یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که تولیدکنندگان و بازرگانان ایرانی به‌ویژه صنایع کوچک و متوسط با آن دست به گریبان هستند.

با توجه به اهمیت مقوله تولید در دوره کنونی، ایجاد زیرساخت‌هایی برای تسهیل تجارت از مهم‌ترین اقداماتی است که باید مورد حمایت دولت قرار گیرد تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند ظرفیت‌های خود را برای ارائه خدمت در این حوزه به‌کار گیرند و بتوانند با حذف واسطه‌ها در امر خریدوفروش فضای مناسبی را برای فعالیت واحدهای تولیدی فراهم کنند.

در همین راستا یکی از سامانه‌هایی که می‌تواند نقش مهمی در تسهیل تجارت ایفا کند سامانه کشوری کسب‌وکار به کسب‌وکار یا سککوک است که فرصتی را فراهم کرده تا کسب‌وکارها بتوانند بدون واسطه و براساس مدل تجارت‌به‌تجارت (B2B) فعالیت کنند.

این سامانه که با حمایت بانک ملی ایران راه‌اندازی شده، استقبال خوبی را نیز از سوی فعالان اقتصادی شاهد بوده و در دوره فعالیت پنج‌ماهه خود توانسته به شش‌هزار و ۴۵۰ صاحب کسب‌وکار خدمات‌رسانی کند.

این سامانه علاوه‌بر ایجاد زیرساخت معاملات B2B وB2C در فعالیت‌های بنگاه‌های عضو، خدمات اختصاصی تأمین مالی زنجیره تأمین، مدیریت چرخه تأمین و خدمات لجستیک را در کنار سایر خدمات عمومی آن نظیر بازاریابی و آموزش، خدمات مشاوره‌ای و غیره ارائه می‌دهد و این امکان را فراهم کرده تا تامین‌کنندگان کالا، تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان کالا، ارائه‌دهندگان سرویس‌های مرتبط نظیر فین‌تک‌ها و غیره در این فضا گرد هم بیایند.

در این سامانه که با هدف حمایت از کالای ایرانی و در راستای اجرای سیاست‌های توسعه اقتصادی کشور راه‌اندازی شده است، طرف معامله یک کسب‌وکار بوده و هر کسب‌وکاری نیز از ویترین اختصاصی خود برای معرفی تولیدات و خدمات بهره‌مند است تا به‌سادگی و سهولت بتواند مواد اولیه خود را تأمین و یا تولیدات خود را در ویترین مختص‌به‌خود عرضه کند.

مزایای سککوک باعث شده تا بخش خصوصی طی این مدت استقبال مناسبی از این سامانه داشته باشد. مهدی علی‌پور، عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است در شرایطی که فعالان اقتصادی برای حضور در بازارهای بین المللی با مشکلات جدی مواجه هستند، فعال کردن سامانه‌هایی که بتواند ارتباط میان تجار را تسهیل کند، نیاز جدی اقتصاد ایران به شمار می‌رود.

او در این باره می‌گوید: «همانطور که در دستورالعمل بانک مرکزی نیز قید شده، اکنون مسائلی مانند واردات در ازای صادرات اجرایی می‌شود و برای رسیدن به این منظور شکل گیری یک ارتباط آسان میان دو طرف تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است.»

جمشید عدالتیان یکی از فعالان اقتصادی پرسابقه نیز استفاده از شیوه‌های نوین ارتباطی مانند سامانه‌هایی که رابطه صادرکننده و واردکننده را تسهیل کند، از چند منظر برای اقتصاد ایران مناسب می‌داند. او در این رابطه می‌گوید: «با استفاده از این سامانه‌ها از سویی در صورت صدور مجوزهای لازم، فرایندهای زمان‌بر ارتباط گیری حذف می‌شود که صرف همین مسئله برای ما اهمیتی جدی خواهد داشت. در کنار آن شیوه‌های جدید، نظارت بر عملکرد را تسهیل خواهد کرد.»

این عضو سابق اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر لزوم استفاده از تمام ابزارهایی که می‌تواند به افزایش تولید و صادرات کشور کمک کند، خاطرنشان می‌کند: «امروز که اقتصاد ایران با تحریم‌های آمریکا مواجه شده و در فضای بین‌المللی محدودیت‌های جدی را تجربه می‌کند، به‌کارگیری تمام شیوه‌های ممکن برای حمایت از فعالان اقتصادی و رفع موانع داخلی که بعضاً فشاری جدی به سرمایه‌گذاران وارد می‌کند، قطعاً شیوه‌ای راهگشا خواهد بود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.