راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

به کدامین گناه پول سهامداران خرد بانک آرین را پس نمی‌دهند؟

به رغم سپری شدن 6 ماه از لغو مجوز فعالیت بانک آرین و برگزاری مجمع سالانه، هنوز وعده‌های مسئولان مبنی بر استرداد وجوه محقق نشده تا سهامداران آن بار دیگر دست به نامه نگاری برای بهمنی شوند.

به گزارش فارس، در پی لغو مجوز بانک الکترونیکی آرین با سرمایه 200 میلیارد تومانی در اسفند سال گذشته و بروز چالش‌ها و نگرانی‌هایی برای حدود 3 هزار سهامدار، این گروه بعد از اعتراض‌هایی در خرداد ماه سال جاری به رئیس کل بانک مرکزی نامه نوشتند و خواهان روشن شدن وضعیت شدند. بهمنی هم اعلام کرد فرصت اعمال افزایش سرمایه از 200 به 400 میلیارد تومان برای این بانک وجود دارد که یا با ادغام با سایر بانک‌ها بتواند بانک نیرومند دیگری راه اندازی کند و یا سهامداران نسبت به افزایش سرمایه اقدام کنند.

اما به رغم سپری شدن حدود 9 ماه از توقف نماد معاملاتی بانک آرین در فرابورس، اعلام وعده‌ها و حتی برگزاری مجمع سالانه در 27 تیر، هنوز خبری و اقدامی از تعیین تکلیف این بانک و باز پرداخت سرمایه‌ها نشده تا سهامداران بار دیگر دست به نامه نگاری برند.

متن نامه تازه سهامداران بانک آرین

براساس این گزارش، در این نامه به بهمنی که رونوشت آن به دفتر ریاست جمهوری، رئیس سازمان بورس، مدیران عامل فرابورس و بانک آرین ارسال شده آمده است:

ما جمعی از سهامداران بانک الترونیکی آرین هستیم که در سال 1390 سالی که از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی سال جهاد اقتصادی نامگذاری شده بود، برای کمک به اقتصاد کشور و پرهیز از حبس سرمایه ملی در دارایی‌های غیر مولد مانند سکه طلا و دلار، پس انداز خود را صرف خرید بانک الکترونیکی آرین در بازار فرابورس کشور نمودیم.

بانکی که با تکیه بر مجوز اخذ شده از نهاد تحت ریاست جناب عالی و شورای پول و اعتبار اقدام به پذیره نویسی نمود و پس از آن با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تهران بر روی سهام آن معاملات ثانویه انجام گرفت.

پس از رشد عجیب قیمت سهام شرکت و انجام افزایش سرمایه سنگین، متاسفانه با اتفاقات رخ داده در سیستم بانکی کشور قیمت سهام این بانک رو به افول گذاشت ولیکن ما با اعتقاد و اعتماد به سیستم پذیره نویسی بورس و اعتماد به اطلاعیه‌های منتشر شده توسط بانک مرکزی (که شما به عنوان متولی اصلی آن شناخته می‌شوید) سهام‌های خود را نگه داشتیم تا اینکه در 11 آبان 90 نماد معاملاتی سهم مذکور برای ارائه اطلاعات بسته شد و عملا خرید و فروش سهم متوقف گردید. تا اینجا هم جای نگرانی نبود لیکن در اسفند ماه 1390 یعنی 4 ماه پس از توقف نماد شرکت، بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای روند شکل گیری سرمایه در این بانک را مغایر با ضوابط اعلام و مجوز این بانک را بدلیل عدم رعایت ضوابط توسط موسسین لغو نمود و اعلام داشت مبالغ پذیره نویسی یعنی مبلغ 1000 ریال به ازای هر سهم در بانک مرکزی محفوظ و به سهامداران بازگردانده می‌شود.

متاسفانه اکنون پس از گذشت بیش از 6 ماه از اطلاعیه بانک مرکزی شرکت به دلایلی چون پیگیری مجدد مجوز و عدم تصمیم گیری قطعی بانک مرکزی مبالغ پذیره نویسی اولیه را بازگشت نداده است و در آخرین پیگیری‌های ما مشخص شده که بانک الکترونیکی آرین در نامه شماره 91.0703 مورخ 8 مرداد 91 کتبا انصراف خود را از پیگیری مجوز به بانک مرکزی اعلام و درخواست استرداد وجوه برای بازگشت سهامداران را داشته است که متاسفانه بانک مرکزی بنا به دلایلی که در هیچ کجا رسما اعلام نمی‌نماید از استرداد وجوه سهامداران سرباز زده است.

در ادامه این نامه خطاب به بهمنی آمده است: جناب آقای رییس؛ آمار رسمی منتشر شده توسط بانک مرکزی مشخص نموده تورم یک سال گذشته چیزی حدود 23.5 بوده است و این در حالی است که بسیاری از سهامداران این بانک سهام را نه به قیمت 1000 ریال بلکه به مبالغی بسیار بالاتر در بازار فرابورس کشور خرید کرده‌اند (بطور میانگین 40 درصد بالاتر از قیمت پذیره نویسی) و هم اکنون سهامداران بانک از حبس پول خود در قریب به یکسال گذشته و در صورت استرداد 1000 ریال به ازای هر سهم بیش از 50 درصد زیان می‌نمایند و این ظلمی بزرگ به سهامداران خرد شرکت می‌باشد که تاوان اشتباهات سهامداران عمده و نهادهای نظارتی را می‌دهند.” گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری ”

آیا بهتر نبود بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در همان بدو تشکیل سرمایه و قبل از انجام معاملات ثانویه و افزایش سرمایه روند تشکیل سرمایه شرکت را بررسی می‎نمود؟

بهرحال باید پذیرفت در این موضوع بیش از پیش سهامداران خرد شرکت که شامل طیف وسیعی از مردم می‌باشند آسیب دیده و در صورت اهمال بیشتر در استرداد وجوه محبوس شده بر زیان این افراد هر روز افزوده خواهد شد.

در بخش پایانی این نامه هم قیده شده است: از شما به عنوان متولی و مسئول اصلی نظام بانکی کشور و ریاست نهادی که به گفته مدیران شرکت مبالغ پولی سهامداران در اختیار سازمان تحت نظارت شماست عاجزانه درخواست داریم به جای وعده و وعیدهای روزانه و ژورنالیستی که بعد از چند روز توسط معاونین شما تکذیب می‌گردد و تنها باعث کندی روند انحلال شرکت و بهانه جویی سهامداران عمده می‌شود، ترتیبی اتخاذ نمایید تا سهامداران خرد شرکت که بالغ بر 3000 نفر می‌باشند در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانند با باز پس گیری سرمایه خود مرحمی بر زخم‌های زندگیشان بگذارند.

با تشکر جمعی از سهامداران بانک آرین

منبع: فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.