راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

فرصت فروش سهام بانک‌های نظامی امروز به پایان می‌رسد

فرصت فروش سهام پنج بانک و موسسه اقتصادی نظامی، انصار، مهر اقتصاد، حکمت ایرانیان، قوامین و کوثر که قرار است در بانک سپه ادغام شوند، امروز (یکشنبه) پایان می‌یابد.

به گزارش ایرنا، روند اجرایی ادغام پنج بانک و موسسه اقتصادی نظامی انصار، مهر اقتصاد، حکمت ایرانیان، قوامین و کوثر در بانک سپه از 18 فرودین امسال با خرید سهام آنها آغاز شد و قرار است خرید سهام این بانک‌ها تا امروز، 29 اردیبهشت تداوم یابد.
در این مرحله، اشخاص حقیقی و حقوقی غیروابسته به نیروهای مسلح می توانستند سهام خود را بر اساس نرخ تعیین شده به فروش برسانند.

 

نرخ فروش سهام بانک های نظامی

بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده، قیمت هر سهم بانک انصار 2086 ریال قیمت‌گذاری شده است. بهای هر سهم بانک قوامین نیز یک هزار ریال و قیمت هر سهم بانک حکمت ایرانیان برای سهامداران حقیقی هزار ریال و برای سهامداران حقوقی 788 ریال تعیین شده است.
هر سهم موسسه اعتباری کوثر نیز به نرخ هزار ریال خریداری می‌شود. همچنین قرار شده است که هر سهم مهر اقتصاد نیز برای سهامداران حقیقی هزار ریال باشد.

 

انتقاد از قیمت گذاری

با وجود اینکه کارشناسان از ادغام این بانک‌ها و موسسه‌های مالی حمایت کرده و آن را گامی مهم برای ساماندهی و منظم کردن شبکه بانکی کشور می‌دانند، اما انتقاداتی نیز درباره روند قیمت‌گذاری سهام این بانک‌ها و تضییع حقوق سهامداران خرد مطرح شده است؛ به طوری که برخی آن را ناعادلانه می‌دانند.
بی‌توجهی به نظرات اکثریت سهامداران، قیمت گذاری ناعادلانه، عقب ماندن سهام از رشد قیمتی ماه‌های گذشته و نحوه خرید و انتقال سهام به شرکت‌های تعیین شده از مهمترین انتقادات مطرح شده در فرایند ادغام پنج بانک و موسسه نظامی است.
نمادهای بانک‌هایی که مشمول طرح ادغام شده‌اند، در بورس متوقف بوده و امکان تعیین قیمت روز آنها وجود ندارد، بنابراین برای تعیین قیمت خرید سهام، از آخرین نرخ هر سهم پیش از توقف نماد و نیز قیمت اسمی استفاده شده است.
از جمله مهمترین انتقادات مطرح شده این است که مدت زمان طولانی از بسته شدن نماد آنها می‌گذرد. این موضوع باعث شده این سهام از رشد قیمت شرکت‌های بورسی در ماه‌های گذشته جا بمانند. به نظر منتقدان در صورتی که نماد آنها در بازار سرمایه بسته نمی‌ماند، قطعا قیمت سهام آنها بالاتر می‌رفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.