بانک‌تک (BankTech) خبر شرکت‌ها موبایل پی‌تک (PayTech) کسب‌وکارها

نحوه دریافت رمز یک‌بارمصرف کارت بانک پارسیان و استفاده از آن

بر اساس بخشنامه‌های بانک مرکزی، در آینده رمز دوم ایستای اینترنتی کارت‌های بانکی از کار خواهند افتاد و استفاده از درگاه‌های پرداخت اینترنتی صرفا با رمز دوم یک‌بارمصرف یا به‌اصطلاح رمز پویا امکان‌پذیر خواهد بود.

در همین راستا، بانک پارسیان، امکان دریافت رمز دوم یک بار مصرف را از طریق موبایل‌بانک خود برای مشتریانش فراهم کرده است.

فعال‌سازی رمز دوم پویا بسیار ساده و سریع است. البته کاربران باید توجه داشته باشند که مراحل فعال‌سازی رمز یک‌بارمصرف را صرفا مطابق با سایت رسمی بانک‌ها و یا رسانه‌های معتبر دنبال کنند.

اکیدا توصیه می‌شود که کاربران از دانلود اپلیکیشن‌هایی با عناوین شبیه «اپلیکیشن فعال‌سازی رمز دوم» و … در کانال‌های تلگرامی و یا هر سایتی غیر از سایت خود بانک‌ها اجتناب کنند.

ببینید: نگاهی به روش‌های ارائه رمز دوم یک‌بار مصرف از سوی بانک‌ها

 

برای  فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف کارت بانک پارسیان، به روش زیر اقدام کنید:

مراحل فعال‌سازی رمز پویای کارت پارسیان

۱- ابتدا باید به خودپرداز بانک پارسیان مراجعه کنید.

– پس از ورود رمز کارتتان، از منویی که می‌آید، گزینه «عملیات رمز» را انتخاب کنید.

– در صفحه جدید، گزینه «ثبت‌نام رمز یک‌بارمصرف» را انتخاب کنید.

– این سرویس برای مشتریانی قابل استفاده است که شماره همراه خود را قبلا در سیستم ثبت کرده‌اند. چنانچه شماره موبایلتان در سیستم ثبت نشده و یا شماره‌تان عوض شده، با داشتن مدارک شناسایی به شعبه بانک مراجعه کنید.

– در صفحه بعدی، باید یک رمز ۸ رقمی تعیین کنید. این رمز را باید برای هر بار دریافت رمز یک‌بارمصرف به خاطر داشته باشید.

نکته: رمز ۸ رقمی تعیین‌شده در این مرحله نباید ساده باشد. در صورت انتخاب رمزهای ساده مانند اعداد پشت سر هم و یا تکرار بیش از ۴ مرتبه یک عدد، سامانه از شما می‌خواهد که رمز پیچیده‌تری انتخاب کنید.

– پس از تعیین رمز، گزینه «تایید» را انتخاب کنید. یک پیامک حاوی کد فعالسازی به شماره موبایل صاحب کارت ارسال می‌شود. این کد فعالسازی ۲۴ ساعت اعتبار دارد و در این مدت، کاربر می‌تواند با استفاده از موبایل‌بانک پارسیان (اپلیکیشن پارسیان من نسخه ۱.۳.۱۴ به بعد) سرویس رمز یک‌بارمصرف بانک پارسیان را فعال کند.

از این مرحله به بعد نیازی به حضور در کنار خودپرداز نیست و می‌توانید ادامه مراحل را در منزل یا هر محل دیگری انجام دهید.

 

۲- دریافت موبایل‌بانک پارسیان

-همانطور که گفتیم، دریافت رمز یک‌بارمصرف بانک پارسیان از طریق اپلیکیشن پارسیان من انجام می‌شود.

آخرین نسخه اپلیکیشن «پارسیان من» را از سایت بانک پارسیان دریافت کنید. برای دریافت این اپلیکیشن، می‌توانید اینجا را کلیک کنید.

– توجه: اپلیکیشن موبایل‌بانک پارسیان را صرفا از سایت بانک دریافت کنید. لینکی که ما برای دانلود اپلیکیشن دادیم هم مربوط به سایت خود بانک یعنی https://www.parsian-bank.ir است.

در اولین ورود به اپلیکیشن، شماره موبایل شما گرفته می‌شود و کد فعال‌سازی به آن ارسال می‌شود که باید آن را در محل موردنظر وارد کنید.

– پس از نصب و اجرای اپلیکیشن، از صفحه بازشده، گزینه مربوط به مشتریان بانک پارسیان را انتخاب کنید.

– در صفحه بعدی، اگر قبلا از همراه‌بانک پارسیان استفاده می‌کرده‌اید، گزینه اول یعنی «نام کاربری و رمز ورود به همراه‌بانک را دریافت کرده‌ام» را انتخاب کنید.

در صورتی که نام کاربری و رمز ورود همراه‌بانک را ندارید، گزینه دوم را انتخاب کنید. پنجره‌ای روی مرورگر شما باز می‌شود که در آن، باید کد ملی خود را وارد کنید و با استفاده از پیامکی که برایتان ارسال می‌شود، نام کاربری و رمز ورود همراه‌بانک را دریافت کنید.

 

 

۳- فعال‌سازی رمز یک‌بارمصرف در موبایل‌بانک پارسیان

– پس ورود موفقیت آمیز به اپلیکیشن، گزینه «رمز یکبار مصرف» را از منوی سمت راست انتخاب کنید. (چنانچه منوی سمت را مشاهده نمی کنید، روی سه خط افقی موجود در بالای صفحه ، کنار عبارت «پارسیان من» بزنید تا منوی سمت راست باز شود.)

– در صفحه بازشده، در زبانه «ثبت»، شماره کارت و کد فعال‌سازی را که در هنگام درخواست رمز یک‌بارمصرف با خودپرداز، برایتان با پیامک ارسال شده بود، وارد کنید و گزینه تایید را انتخاب کنید. رمز یک‌بارمصرف برای شما ثبت می‌شود.

۴- نحوه استفاده از رمز یکبار مصرف بانک پارسیان در هنگام خرید اینترنتی

– در هنگام نیاز به رمز دوم کارت بانکی‌تان، روی اپلیکیشن، گزینه «رمز یک‌بارمصرف» را از منوی سمت راست انتخاب و سپس زبانه «صدور» را انتخاب کنید.

– در این زبانه، کارت موردنظر خود را انتخاب کنید و رمز ۸‌رقمی را که در مرحله ۱، پای خودپرداز تعیین کرده بودید، وارد کنید. سپس گزینه «رمز هفت‌رقمی» را انتخاب کنید تا رمز دوم یک‌بارمصرف برای شما تولید شود.

نکته: اعتبار این رمز ۶۰ ثانیه است و در این مدت، تنها یک‌بار قابل‌استفاده است. همچنین چنانچه ۳ مرتبه تلاش ناموفق متوالی برای ورود رمز یک‌بارمصرف داشته باشید، سرویس رمز یک‌بارمصرف برای آن کارت غیرفعال می‌شود و دوباره باید مراحل فعال‌سازی را برای آن کارت طی کنید.

– چنانچه رمز ۸‌رقمی تعیین‌شده توسط خود در مرحله ۱ را فراموش کنید، با مراجعه به خودپرداز بانک پارسیان می‌توانید دوباره از طریق منوی «عملیات رمز»، رمز ۸رقمی جدیدی تعیین کنید.

 

غیرفعال کردن رمز یک‌بارمصرف بانک پارسیان

– برای غیرفعال کردن رمز یک‌بارمصرف کارت‌های بانک پارسیان، از طریق اپلیکیشن پارسیان من، گزینه رمز یک‌بارمصرف را انتخاب کنید. زبانه سوم با عنوان «غیرفعال‌سازی» را انتخاب کنید. سپس کارت موردنظرتان را انتخاب و گزینه غیرفعال‌سازی را انتخاب کنید.

نکته: رمزهای تولیدشده در اپلیکیشن پارسیان من، در صورتی صحیح است که زمان گوشی شما دقیق تنظیم شده باشد. بنابراین کاربر باید در قسمت تنظیمات تاریخ و زمان گوشی، گزینه تنظیم خودکار تاریخ و زمان را فعال کند.

نکته ۲: امکان فعال‌کردن رمز دوم یک‌بارمصرف برای بیش از یک کارت هم در این اپلیکیشن وجود دارد. در صورت تعریف چند کارت بانکی در این اپلیکیشن، می‌توانید در هنگام نیاز به رمز دوم اینترنتی، در زبانه «صدور»، کارت موردنظر خود را از لیست کارت‌ها انتخاب کنید.

درباره نویسنده

نوید نیک‌نژادی

نوید نیک‌نژادی، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (EMBA) از دانشگاه شهید بهشتی‌. علاقه‌مند به حوزه‌های اقتصاد و مدیریت کسب‌وکار.

دیدگاهتان را بنویسید

۱ دیدگاه