راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

اکونومیست در جدیدترین شماره خود تاثیر گوشی‌های تلفن همراه و دیگر فناوری‌ها بر صنعت بانکداری را مورد بررسی قرار داد / آمار بحرانی استفاده از بانکداری اینترنتی در غرب

نشریـه انگلیسی اکونومیست شماره جدید خود را منتشر کرد. طرح روی جلد و سرمقاله این شماره به موضوع تاثیر گوشی‌های تلفن همراه و دیگر فناوری‌ها بر صنعت بانکداری و اخلالی که در آن ایجاد می‌کنند، اختصاص دارد.

به گزارش دنیای اقتصاد، در قاره آسیا اپلیکیشن‌های پرداخت یک روش زندگی را برای بیش از یک میلیارد کاربر فراهم کرده‌اند. در غرب استفاده از بانکداری اینترنتی به آماری بحرانی رسیده است.

یورش تکنولوژی به بانکداری

به‌عنوان نمونه، ۴۹ درصد از آمریکایی‌ها امور بانکی خود را با گوشی‌هایشان انجام می‌دهند و در چنین شرایطی غول‌های تکنولوژی در حال تقویت و رشد هستند. در روز ۲۵ ماه مارس، شرکت اپل از یک کارت اعتباری مشترک خود با موسسه بانکی مالی گلدمن ساکس رونمایی کرد.

فیس‌بوک هم در حال ارائه یک سرویس پرداخت است که به کاربران اجازه می‌دهد بلیت خود را از آن طریق خریداری و قبوض خود را پرداخت کنند. البته همیشه تغییر، خطراتی را نیز با خود به همراه دارد. از آنجا که نظام مالی با اقتصاد پیوند خورده است، ابداعات می‌توانند موجب نوسانات مالی شوند.

در سال ۱۹۵۰ ظهور کارت‌های اعتباری توانست انقلابی را در عرصه خرید ایجاد کند اما علاوه بر آن، به فرهنگ بدهی مصرف‌کنندگان آمریکایی آسیب زد. اوراق قرضه در دهه ۱۹۸۰ امور بازارهای سرمایه را تسهیل کرد اما در نهایت به بحران وام‌های مسکن انجامید.

شاید به همین دلیل است که بانکداران و سیاسیون تمایل دارند که در برابر تغییرات تکنولوژیک مقاومت کنند. با وجود این اما منافع ناشی از تغییرات تکنولوژیک بسیار گسترده به‌نظر می‌رسند. نظام بانکداری در برابر عصر گوشی‌های هوشمند عقب‌افتاده به‌نظر می‌رسد و از زمان بحران مالی جهان، بانک‌های غربی سرگرم اصلاح ترازنامه‌های خود و کاهش هزینه‌هایشان به روشی قدیمی هستند.

اما عقب بودن بهتر از هرگز نرسیدن است با کاهش تعداد شعبات، حذف سیستم‌های قدیمی و بوروکراسی اداری، بانک‌ها باید از هزینه‌هایشان بکاهند. اگر آن دسته از بانک‌های جهان که سهامشان به عرضه عمومی رسیده است، بتوانند هزینه‌هایشان را تا یک‌سوم کاهش دهند، مقدار این صرفه‌جویی به اندازه ۸۰ دلار در سال برای هریک از انسان‌های روی کره زمین خواهد بود. در سال ۲۰۰۰ میلادی، سرانه تعداد شعب بانک‌های هلند از آمریکا بیشتر بود، حالا اما به یک‌سوم آن کاهش یافته است.

واقعیت این است که کاهش هزینه‌ها و اثرات دموکراتیزه کردن رسانه‌های اجتماعی به تعداد افراد بیشتری امکان دسترسی بهتر به منابع مالی را خواهد داد. بدین ترتیب تعداد بیشتری از شرکت‌های صاحب ایده‌های خوب قادر خواهند بود با سرعت بیشتری به وام‌ها دسترسی داشته باشند و این موضوع موجب رونق اقتصاد خواهد شد.

سرعت رشد اقتصاد جهان کند است و دستیابی به منافع بهره‌وری دشوار شده است. در این بین یک انقلاب گوشی‌های همراه در بخش مالی، می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای رونق بخشی به اقتصاد و گسترش منافع آن باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.