راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

مصائب مبادلات ارزی با کلینزمن و کی‌روش

یکی از چالش‌های کشور در زمان تحریم، مبادلات ارزی است. انتقال پول به حساب‌های خارج از کشور و افراد غیر ایرانی یکی از مسائلی است که کار خیلی ساده‌ای به نظر نمی‌رسد. در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر تحریم بانکی و مشکلات مربوط به مبادلات ارزی، از فدراسیون فوتبال و مربیان خارجی به گوش می‌رسد.

بعد از مسابقات جام ملت‌های آسیا تا به امروز، تیم ملی فوتبال ایران سرمربی ندارد. کارلوس کی‌روش که سرمربی کلمبیا شده است، اخیرا عنوان کرده که به خاطر رفتارهای رییس فدراسیون فوتبال ایران، مهدی تاج، از این فدراسیون شکایت کرده است.

کی‌روش در گفت‌وگو با ایسنا با تایید شکایت رسمی از ایران به فیفا بابت مطالباتش با حمله به مهدی تاج تاکید کرد که او و مسئولان فدراسیون مجبورش کرده‌اند تا از ایران به فیفا شکایت کند.

خبرنگار ایسنا از کی‌روش پرسید: «بعد از جدایی شما از تیم ملی بحث‌های زیادی درباره قرارداد و پولی که قرار بود به حساب شما واریز شود به وجود آمد و گفته شد که شما از ایران به فیفا شکایت کرده‌اید. آقای تاج نیز در اظهارنظری گفته که ۴ ماه پیش ۹۰۰ هزار دلار به حساب AFC ریخته شده تا به حساب شما واریز شود. نظرتان در این باره چیست؟ آیا به فیفا شکایت کرده‌اید؟»

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران پاسخ داد: «بله! با نهایت تأسف، آقای تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران من را مجبور کرد تا پرونده شکایت از این فدراسیون را در بخش حقوقی فیفا باز کنم و از فدراسیون ایران شکایت کنم. آقای تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران تلاش می‌کند تا مسئولیت‌هایش را پشت بهانه‌های تحریم و شرایط سخت اقتصادی کشور پنهان کند. او به خوبی می‌داند که این شرایط ارتباطی با این سناریو ندارد بلکه این مشکل دقیقاً و منحصراً از طرف خود او ایجاد شده است و او نتوانست احترامی برای حرف‌ها و مستنداتش داشته باشد.»

صفی‌الله فغان‌پور، مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال در واکنش به مصاحبه کارلوس کی‌روش مبنی بر شکایت از فدراسیون فوتبال ایران توضیح داد: «اگر آقای کی‌روش شکایتی از فدراسیون کرده باشد مشکلی برای فدراسیون و فوتبال ایران به وجود نمی‌آید زیرا ما حواله پول باقی مانده قرارداد کی‌روش را در اختیار AFC قرار داده‌ایم.»

او در ادامه گفته است: «البته چنین شکایتی به فدراسیون فوتبال ابلاغ نشده و به دست ما نرسیده است. با این حال تنها مشکل بین فدراسیون برای پرداخت پول کی‌روش انتقال آن است که ما هم حواله این پول را در اختیار AFC قرار دادیم تا فیفا در صورت رسیدگی به شکایت مطرح شده از سوی کی‌روش، این پول را به حساب او واریز کند.»

تحریم‌های بین‌المللی، شرایط حضور کلینزمن در ایران را پیچیده‌تر می‌کند. او شهروند قانونی ایالات متحده است و حتی اگر این عنوان برای او دردسرساز نباشد، قطعاً مسیر دشواری برای دریافت پول‌هایش از ایران خواهد داشت. دریافت حقوق از ایرانی‌ها تنها دغدغه مرد آلمانی نیست و محدودیت‌های مالی برای حساب‌های او، درس بزرگی است که کلینزمن از حضور کی‌روش در ایران گرفت.

معمولا مشکلات این‌چنینی در زمان تحریم وجود داشته و فدراسیون فوتبال سعی کرده که با تعامل این موارد را حل بکند. اکنون طرف‌حساب فدراسیون، رابطه چندان مسالمت‌آمیزی با تاج و دوستانش در فدراسیون ندارد و باید ببینیم که این بار کی‌روش در موقعیتی غیر از کادر فنی ایران، چه عکس‌العملی نشان خواهد داد.

در مورد کلینزمن هم قضیه خیلی عادی به نظر نمی‌رسد و کسی که شهروند آمریکا به حساب می‌آید، نیامده با چالش مواجه شده است. به هر حال عدم وجود یک راه ساده و شفاف در مبادلات پولی و بانکی را می‌توانیم یکی از ترکش‌های تحریم به حساب بیاوریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.