راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

دسترسی سازمان امور مالیاتی به اطلاعات آنلاین درگاه‌های پرداخت / نمایندگان مجلس، لایحه پایانه‌های فروشگاهی را اصلاح کردند

با مصوبه مجلس، بانک مرکزی موظف است با ایجاد تناظر میان پایانه‌های فروش یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی با شماره اقتصادی کسب‌وکارها برای هر یک از پایانه‌های فروش شناسه یکتا اختصاص دهد.

به گزارش ایسنا، در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی، ایرادات شورای نگهبان در لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی (صندوق مکانیزه فروش) رفع و تصویب شد.

نمایندگان در بندی از این لایحه مصوب کردند که مصوبات کارگروه راهبردی سامانه مودیان بعد از تایید وزرای ارتباطات و اقتصاد لازم‌الاجراست.

در بند دیگری برای رفع ایراد شورای نگهبان، دو تبصره به انتهای ماده ۲ الحاق شد که به موجب تبصره ۱، فهرست مودیانی که به دلیل ارائه کالا و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده و نیز ماهیت کسب‌وکار آنها، امکان عضویت در سامانه مودیان و صدور صورت حساب الکترونیکی را ندارد، به پیشنهاد وزارت اقتصاد و بعد از تایید هیات وزیران حداکثر تا پایان دی‌ماه هر سال برای عملکرد سال بعد توسط سازمان مالیاتی اعلام خواهد شد.

طبق اصلاحیه دیگر مجلس شورای اسلامی در تبصره ۳ ماده ۳ این لایحه، ویژگی‌ها و مشخصات فنی پایانه فروشگاهی، حافظه مالیاتی و تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مربوط، نحوه تبادل اطلاعات میان حافظه مالیاتی با سامانه مودیان توسط کارگروه راهبری سامانه مودیان تعیین می‌شود.

ماده ۶ این لایحه برای تامین نظر شورای نگهبان این‌گونه اصلاح شد که جمع صورت‌حساب‌های صادره توسط هر مودی در هر دوره مالیاتی نمی‌تواند بیشتر از سه برابر فروش اظهارشده او در دوره مشابه سال قبل که مالیات آن به سازمان پرداخت شده یا ترتیب پرداخت آن داده شده است، باشد.

جمع صورت‌حساب‌های الکترونیکی صادرشده در هر دوره مالیاتی برای واحدهای جدید‌التاسیس یا واحدهای فاقد سابقه مالیاتی نمی‌تواند بیش از سه برابر معافیت سالانه موضوع ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم باشد.

صدور صورت‌حساب الکترونیکی بیش‌ازحد مجاز مقرر در این ماده برای کلیه مودیان منوط به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده متعلق یا تعیین ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی یا ارائه تضامین کافی خواهد بود، در غیر این صورت به صورت‌حساب الکترونیکی صادرشده، اعتبار مالیاتی تعلق نمی‌گیرد.

آیین‌نامه اجرای این ماده ظرف مدت ۶ ماه از لازم‌الاجرا شدن این قانون توسط سازمان مالیاتی تهیه می‌شود و به تصویب وزیر اقتصاد می‌رسد.

این آیین‌نامه باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید و فعالیت بنگاه‌های اقتصادی با مشکل مواجه نشده و درعین‌حال مانع شکل‌گیری مودیان صوری در نظام مالیاتی کشور نشود.

به گزارش پیوست، مجلس شورای اسلامی صبح امروز (۱۹ فروردین) در اصلاحیه قانون صندوق‌های مکانیزه فروش مصوب کرد تا بانک مرکزی با ایجاد تناظر میان پایانه‌های فروش یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی با شماره اقتصادی کسب‌وکارها برای هر یک از پایانه‌های فروش شناسه یکتا اختصاص دهد.

همچنین به‌ گزارش ‌ایسنا، در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی از مجموع ۱۲۴ رای ماخوذه شهاب نادری نماینده ثلاث باباجانی با ۷۵ رای به عنوان ناظر بر اقدامات سازمان امور مالیاتی کشور در اجرای ماده ۳۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده، انتخاب شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.