راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

وام ازدواج ۶۰ میلیون تومانی برای زوج‌هایی که از ابتدای ۹۶ به بعد ازدواج کرده‌اند و هنوز وام ازدواج دریافت نکرده‌اند

با ابلاغ مقررات جدید تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج توسط توسط بانک مرکزی در ابتدای سال ۱۳۹۸، به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از ۱‌/۱‌/۱۳۹۶ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، وام قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از طرفین زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ مبلغ ۳۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است و بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به‌عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد. بدین ترتیب مجموعا ۶۰ میلیون تومان برای هر زوج وام ازدواج در نظر گرفته شده است.

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ در خصوص تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را برای اجرا ابلاغ کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، براساس بند «الف» تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور مقرر شده است: «به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از ۱‌/۱‌/۱۳۹۶ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند.

تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از طرفین زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ سیصد میلیون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به‌عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد.»

با توجه به تبصره مورد اشاره موارد زیر لازم است توسط شبکه بانکی مدنظر قرار گیرد:

۱- پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در اولویت نخست پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه قرار دارد.

۲- تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی ملزم به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از محل مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری بوده و مبلغ تسهیلات مذکور برای هر یک از زوجین به میزان ۳۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله (۶۰ ماهه) و نرخ کارمزد ۴ درصد است.

۳- با عنایت به مفاد ماده ۵۰ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، افراد مندرج در قانون مذکور، مشمول اخذ قرض‌الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی (مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال و با رعایت سایر شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات مذکور) می‌باشند.

۴- رعایت سایر شرایط و ضوابط مندرج در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج جهت دریافت تسهیلات مذکور الزامی است. همچنین سهمیه در نظر گرفته شده جهت آن بانک متعاقباً اعلام خواهد شد.

1 نظر
  1. سعید می‌گوید

    سلام‌من سال۹۶/۱۲/۱۵عقدکردم ولی تاالان نگرفتمش چقدرهست مبلغش…..اصلاوامش باطل شده یانه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.