راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

تلفن همراه، هر روز مهمتر از دیروز

امروزه در سیاره ما بیش از ۶ میلیارد اشتراک تلفن همراه وجود دارد. اما بر اساس آخرین گزارش های بانک جهانی به زودی تعداد تلفن های همراه از جمعیت انسانها نیز بیشتر خواهد شد.

۱۲ سال پیش فقط یک میلیارد اشتراک تلفن همراه در سرتاسر جهان وجود داشت و امروزه بیش از سه چهارم کل جمعیت زمین حداقل به یک خط تلفن همراه دسترسی دارند.

اشتراکات تلفن همراه در کشورهایی با درآمدهای پایین و متوسط بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ بیش از ۱۵۰۰ درصد افزایش داشته است. یعنی امروزه از هر ۱۰۰ نفر ۷۲ نفر تلفن همراه دارند در حالیکه در سال ۲۰۰۰ این میزان تنها ۴ نفر از هر ۱۰۰ نفر بود. ( به خاطر داشته باشید که در بسیاری از کشورها داشتن بیش از یک سیم کارت امری شایع است.)

هنوز هم مکالمات صوتی بیشترین سهم را در استفاده از تلفن همراه دارند در حالیکه پیام های نوشتاری با فاصله اندکی در درجه دوم ایستاده اند. تنها در سال ۲۰۱۰ نزدیک به ۵ تریلیون پیامک مخابره شده بود که با احتساب هر ۱۶۰ کاراکتر یک پیامک، – ۸۰درصد اپراتور ها این طور محاسبه می‌کنند- بالغ بر ۱۰۶ میلیارد دلار درآمد زایی داشته است.

درحالیکه چنین گسترش عظیمی مسئله قابل توجهی است اما مهمتر از آن این است که چه کسانی و در کجا از این فن آوری استفاده خواهند کرد.

در واقع این نسل جوان است که در کشورهای در حال توسعه، بازار فروش تلفن‌های همراه را به جلو می‌راند. ۲۹ درصد جمعیت کشورهایی با درآمد پایین و متوسط را جوانان زیر ۱۵ سال تشکیل می‌دهند. در حالیکه همین قشر در کشورهایی با درآمد بالا تنها ۱۷درصد جمعیت هستند.

این گزارش اشاره می‌کند که با رشد روز افزون کشورهای در حاله توسعه و ثروتمند شدن بیش از پیش آنها، اکثر مصرف کنندگان توانایی پرداخت هزینه‌های تلفن همراه را برای استفاده‌هایی به غیر از تماس‌های ضروری پیدا می‌کنند و این برای کشورهای درحال توسعه بسیار مهم است. زیرا همانطور که بانک جهانی خاطر نشان کرده است این رشد روز افزون می‌تواند برای انها فرصت‌های بزرگی برای ایجاد اشتغال و توسعه آموزش و پرورش ایجاد کند.

با گسترش این فن آوری، قیمت دستگاه‌های تلفن همراه پایین آمده است، تقریبا هر ۱۸ ماه پهنای باند شبکه‌ها دو برابر می‌شود و بیش از پیش در مناطق روستایی توسعه می‌یابد و این به معنای دسترسی بیشتر به اینترنت و دانلود کردن حجم وسیعی از نرم افزار هاست. آنطور که مطالعات نشان می‌دهد این اپلیکیشن‌ها می‌تواند باعث رشد توانمندی‌های فردی شده و نیز به تقویت اقتصاد نیز کمک کند.

منبع: خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.