راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

دو حساب برای اخذ پول گاز و برق از عراقی‌ها افتتاح می‌شوند

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از تصمیم ایران برای بازگشایی دو حساب برای دریافت پول برق و گاز از عراق خبر داد و گفت: «حساب‌ها در حال بازگشایی‌اند تا اگر عراقی‌ها توانستند، پول برق و گاز را با یورو و در غیر این صورت با دینار پرداخت کنند.»

به گزارش ایسنا، سید حمید حسینی با بیان اینکه عراقی‌ها صراحتا به آمریکایی‌ها اعلام کردند که امکان این‌که واردات گاز از ایران را قطع کنند، ندارند، افزود: «عراقی‌ها علاقه‌ای هم به اجرای تحریم‌های آمریکا ندارند. قرار نیست اتفاقی رخ دهد. از قبل هم مشخص بود، چه آمریکا معافیت‌ها را تمدید کند، چه نکند، عراقی‌ها واردات خود را ادامه خواهند داد.»

او درباره نحوه دریافت پول برق و گازی که از ایران به عراق صادر می‌شود، توضیح داد: «ایران تصمیم دارد دو حساب باز کند و اعلام شد عراق پول را با هر ارزی که می‌تواند، پرداخت کند. هنوز پرداختی صورت نگرفته است و حساب‌ها در حال بازگشایی هستند. ایران اصرار داشت طبق قرارداد پول گاز را با یورو و پول برق را با دلار بگیرد اما طبق توافق بانک مرکزی ایران، پول یا با یورو دریافت می‌شود یا با دینار.»

با خروج آمریکا از برجام، روابط تعاملات گازی ایران و عراق نیز تحت تأثیر قرار گرفت و آمریکا عراقی‌ها را از ادامه واردات گاز از ایران منع کرد. این موضوع عراق را به زحمت انداخت زیرا هیچ منبع دیگری برای تأمین گاز این کشور، حداقل تا چند سال آینده وجود ندارد. به همین دلیل عراقی‌ها برای اخذ معافیت از آمریکا اقدام کرده و در مرحله اول موفق به اخذ معافیت ۴۵ روزه و بعد از آن ۹۰ روزه شدند.

در این میان، تعاملات مالی دو کشور نیز دچار مشکل شد و عراقی‌ها پیشنهاد کردند پول گاز وارداتی ایران را که طبق قرارداد موظف‌اند آن را به یورو پرداخت کنند، با دینار پرداخت کنند. پیشنهادی که ایران تاکنون موافقت خود را اعلام نکرده است. البته حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز، در آخرین نشست خبری خود اعلام کرد: «ایران تاکنون پول گاز را از عراق به یورو گرفته است.»

در این راستا هفته گذشته هیاتی از بانک مرکزی ایران برای تعیین تکلیف این موضوع به عراق سفر کرده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.