راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

جلسه مجمع موسس شرکت بازار متشکل معاملات ارز برگزار شد / در فاز اول، فقط معاملات نقدی ارز (اسکناس) راه‌اندازی می‌شود

جلسه مجمع موسس شرکت بازار متشکل معاملات ارز عصر دیروز به‌منظور بحث و بررسی راهکارهای عملیاتی کردن این بازار در بانک مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این جلسه که با حضور رئیس کانون بانک‌های خصوصی، نماینده شورای هماهنگی بانک‌های دولتی، دبیر کل کانون صرافان ایرانیان، نماینده شرکت فرابورس ایران و نماینده شرکت ملی انفورماتیک و با حضور نمایندگان حوزه‌های ارزی، نظارت و حقوقی بانک مرکزی برگزار شد، مجمع موسس مواردی همچون ترکیب سهام موسسان، سرمایه شرکت، اساسنامه و فرایندها و مکانیزم‌های عملیاتی کردن بازار متشکل معاملات ارزی، از جمله مباحث فنی و ساختاری را موردبحث و بررسی قرار دادند.

اعضای مجمع موسس در این جلسه بر گسترش بازار متشکل معاملات ارز و مدیریت خود انتظام منطبق با دستورالعمل‌های بانک مرکزی تاکید کردند.

پیش‌ازاین اعلام شده بود بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار «بازار متشکل معاملات ارزی» به منظور ساماندهی و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارا، تشکیل خواهد شد تا ارزها در آن به‌صورت نقد مطابق مقررات این مصوبه و سایر مقررات مرتبط با آن در بستر الکترونیکی مورد معامله قرار گیرند.

گفتنی است ساختار این بازار، بر اساس مطالعات و بررسی‌های انجام‌شده در بانک مرکزی و جلسات کارشناسی با بانک‌ها و صرافی‌ها تهیه و مجمع موسس این شرکت، براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در تاریخ ۱۸ دی‌ماه سال جاری آغاز به کار کرده است.

مدل کلی بازار به نحوی طراحی شده است که در فاز اول، معاملات نقدی ارز (اسکناس) راه‌اندازی و سایر روش‌های معاملات ارزی در مراحل بعد گسترش می‌یابد.

بازار کارگزارمحور بوده و عملیات مدیریت بازار توسط تشکلی خودانتظام انجام شده و بر اساس دستورالعمل‌های مصوب بانک مرکزی فعالیت خواهد کرد.

ضمنا سیستم سفارش‌ها و معاملات، مبتنی بر سفارش (Order Driven) خواهد بود.

بر اساس ارزیابی‌های فنی، سامانه معاملات ICE که یکی از زیرساخت‌های استاندارد در چارچوب‌های معاملاتی است جهت استفاده به‌عنوان زیرساخت معاملاتی تعیین گردیده و زیرساخت سخت‌افزاری نیز انتخاب و نهایی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.