راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

معاون وزیر ارتباطات: خدمات دولت ‌الکترونیکی از دو هفته دیگر روی گپ و سروش ارائه می‌شود اما انحصاری نیست

حمید فتاحی، رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: «مجموعه‌ای از خدمات دولت الکترونیکی و خدمات اپلیکیشن دولت همراه، کمتر از دو هفته دیگر از طریق دو پیام‌رسان سروش و گپ در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.»

به گزارش پیوست، حمید فتاحی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، گفت:‌ «در حال رایزنی با پیام‌رسان‌های گپ و سروش هستیم تا بتوانند خدمات دولت الکترونیکی که از طریق اپلیکیشن دولت همراه نیز در اختیار کاربران قرار گرفته و در واقع خدمات که بیشتر موردنیاز کاربران است را از طریق پیام‌رسان خود نیز ارائه کنند.»

او با اعلام اینکه ارائه خدمات الکترونیکی دستگاه‌ها از طریق این دو پیام‌رسان به معنی ایجاد انحصار در ارائه خدمات دولت الکترونیکی نخواهد بود تاکید کرد: ‌«قرار نیست از این طریق خدمات انحصاری در اختیار این دو پیام‌رسان قرار بگیرد و با این کار کاربران را محدود یا مجبور به نصب این دو پیام‌رسان کنیم. خود این دو پیام‌رسان نیز با ایجاد انحصار در این زمینه مخالف هستند. تنها قرار است با این کار یک مزیت رقابتی بین پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی در ارائه خدمات بومی ایجاد شود.»

بر اساس اظهارات فتاحی این دو پیام‌رسان علاوه بر ارائه خدمات دستگاه‌های اجرایی امکان مذاکره با تمام نهادها و سازمان‌ها برای ارایه خدماتی عمومی و خارج از خدمات دولت الکترونیکی یا اپلیکیشن دولت همراه را نیز خواهند داشت.

فتاحی در پاسخ به این سوال که در قدم اول قرار است چه خدماتی از طریق دو پیام‌رسان سروش و گپ در اختیار کاربران آنها قرار گیرد گفت:‌ «فعلا سازمان فناوری اطلاعات در حال نهایی سازی ارائه این خدمات از طریق بستر مرکز ملی تبادل اطلاعات به آنها است؛ اما در گام اول خدمات پایه‌ای و ابتدایی از طریق این دو پیام‌رسان ارائه خواهد شد و تا دو هفته آینده لیست ارایه این خدمات نیز اعلام می‌شود.»

معاون وزیر ارتباطات تاکید می‌کند که پیام‌رسان‌های بومی دیگر نیز در این زمینه امکان ارائه پیشنهادهای خود به وزارت ارتباطات را دارند؛ اما در مرحله اول این اقدام وزارت ارتباطات در راستای ابلاغیه اخیر مرکز ملی فضای مجازی مبنی بر معرفی دو پیام‌رسان برای دریافت دور جدید حمایت‌ها از پیام‌رسان‌های بومی است.

اواخر آبان‌ماه حمید فتاحی، از ابلاغیه مرکز ملی فضای مجازی خبر داد که بر اساس آن حمایت‌های جدید از پیام‌رسان‌های بومی تنها به دو پیام‌رسان سروش و گپ محدود خواهد شد.

همچنین در همین زمینه نیز عباس آسوشه، معاون فناوری شورای عالی فضای مجازی اعلام کرده بود که انتخاب این دو پیام‌رسان به عنوان سرویس‌های برتر در این حوزه بعد از بررسی‌های فنی لازم توسط تیم متخصص مرکز ملی انجام شده بود. او تاکید کرده بود که حمایت‌های دور دوم از دو پیام‌رسان برتر توسط این مرکز هم تنها در بخش‌های زیرساختی خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.