راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

آذری جهرمی: اقدام بانک مرکزی در آزادسازی نظام‌های پرداخت به ایجاد فضای رقابتی منجر می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بازدید از شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی گفت: «اگر اقدام بانک مرکزی در تسهیل پرداخت بر اساس سرویس برداشت مستقیم یا (Direct Debit) عملیاتی شود، تحول بزرگی در توسعه کسب‌و‌کارهای مجازی ایجاد می‌شود.»

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی صبح امروز پس از بازدید از شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی گفت: «کارهای ارزشمندی در شرکت خدمات انفورماتیک انجام گرفته است. یادمان هست که نظام بانکی کشور پیش از این چه شرایطی داشت و الان در چه مسیری در حال حرکت است، در مقایسه با گذشته انقلابی در نظام بانکی کشور رخ داده است.»

او ادامه داد: «چرخه پیشرفت در نظام بانکی یقینا برای مردم قابل لمس است اما شاید ندانند چه انقلابی در این حوزه رخ داده است. بر اساس تحولاتی که در این نظام بانکی بروز کرده شاهد هستیم که ارائه خدمات حضوری مردم در بانک‌ها روز به روز کمتر می‌شود.»

او تصریح کرد: «البته این مسیری است که همه دنیا رفته‌اند اما نکته ویژه در این است که این اقدامات مبتنی بر دانش بومی است و اگر هم تکنولوژی وارد شده است بر پایه دانش خود آن را برای ارائه خدمات آماده کرده‌اید.»

او با تاکید بر این که فارغ از تمام خدمات ارائه شده دو نکته را برای بهبود شرایط باید مد نظر داشت، گفت: «نکته نخست اینکه شبکه بانکی کشور به عنوان یک زیرساخت شبکه‌ای باید با سند تدوین الزامات شبکه ملی اطلاعات همخوانی داشته باشد.»

وزیر ارتباطات ادامه داد: «در این سند آمده است که زیرساخت ارتباطات باید درلایه دو باشد، به این معنا که استقلال شبکه بانکی به عنوان یک نهاد مستقل بر بستر شبکه ملی اطلاعات وجود داشته باشد. یعنی بنا نیست در بستری که اینترنت و سایر خدمات ارائه می‌شود، خدمات بانکی هم روی همان بستر باشد که اگر آن بستر دچار اختلال شد نظام بانکی هم دچار اختلال شود.»

آذری جهرمی با بیان اینکه زیر ساخت شبکه ملی اطلاعات یک زیر ساخت سرتاسری است اما روی آن شبکه‌های مستقلی می‌تواند شکل بگیرد گفت: «در وزارت ارتباطات این امکان به وجود آمده است که این شبکه به صورت مستقل دریافت شود. طبیعتا در این مفهوم مخابرات باید فیبرهای تاریک را به شما واگذار کند، چون آنجا دیگر دیتا مفهومی ندارد.»

او تصریح کرد: «بحث دوم این است که به لحاظ فنی برای پایداری ارائه خدمات، توپولوژی سایت مورد بازبینی قرار گیرد. باید شرایطی فراهم کنید که به هر شکل ممکن بانک‌ها ارتباط خودشان را با جاهای مختلف داشته باشند.»

وزیر ارتباطات با اشاره به همکاری بانک مرکزی و وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونی گفت: «این همکاری‌ها در راستای راحت کردن زندگی مردم صورت گرفته است و از این رو برای تسهیل ارائه خدمات باید اقدامات دیگری هم در دستور کار قرار گیرد.»

او با بیان اینکه یکی از این خدمات می‌تواند در تسهیل پرداخت وام‌ها صورت گیرد گفت: «فرض کنید فردی برای دریافت وام به بانک مراجعه می‌کند. بر اساس مقرراتی که اکنون وجود دارد همین فرد برای مبلغی که اتفاقا قابل توجه هم نیست باید ضامن معرفی کند، یا گواهی کسر از حقوق و غیره ارایه دهد. همزمان فرد دیگری با کمترین مانع و مشکل چند هزار میلیارد وام می‌گیرد و وثیقه‌ای هم ارایه می‌کند بدون آنکه اساسا ارزشی داشته باشد.»

آذری جهرمی تصریح کرد: «اگر نظام اعتباری (credit) راه بیفتد و مشخص شود اعتبار افراد چقدر است بسیاری از این موانع کنار گذاشته خواهد شد.»

او افزود: «بر اساس این سیستم می‌توانید ببینید گردش حساب فرد چقدر است و یا به صورت آنلاین استعلام گرفته شود که فرد چقدر حقوق دریافت می‌کند و اگر قبلا وامی گرفته مکانیزم پرداخت آن چگونه بوده است. این‌ها اقداماتی است که می‌تواند ارائه خدمات به مردم را تسهیل کند.»

وزیر ارتباطات با بیان اینکه مبحث دیگر در ارتباط با تسهیل ارایه خدمات در چارچوب دولت الکرونیکی یک نواخت شدن کد پستی است که یقینا بانک مرکزی هم به شدت با آن درگیر است، گفت: «مثلا همین الان اگر حساب‌های بانکی خود من را استعلام کنید چهار آدرس و چهار شماره تلفن مختلف وجود دارد. به این دلیل که حساب‌ها در بازه‌های زمانی مختلف باز شده است. در این شرایط بانک نمی‌تواند مدیریت وحدت رویه را با مشتری خود داشته باشد که بهبود خدمات کد پستی می‌تواند در این ارتباط به کمک شما بیاید.»

او در ادامه با تاکید بر این که مبحث دیگر خدمات مکانی است گفت: «این مبحث بیشتر برای مراکز امدادی همچون اورژانس و پلیس ۱۱۰ و … به کار می‌آید به این شکل که فردی که با این مراکز تماس می‌گیرد موقعیت مکانی آن همزمان مشخص خواهد شد.»

او افزود: «ولی همین خدمات مکانی به این شکل می‌تواند به کمک شما بیاید که مشخص می‌کند مشتری در داخل کشور در حال پرداخت با دستگاه پوز است یا بیرون کشور. همین الان پوزهای شما را به خارج از کشور می برنند برای دلالی ارز که با امکان دستیابی به موقعیت مکانی می‌توانید خدمات خودتان را مدیریت کنید. این‌ها موضوعات حائز اهمیتی است که در دولت الکترونیکی می‌تواند کار را پیش ببرد.»

آذری جهرمی با اششاره به‌به دستاورد ارایه خدمات کارت سوخت گفت: صرفه جویی ۱۳ هزار میلیارد تومان در این شرایط اقتصادی دستاورد کمی برای کشور نیست. ۱۳ هزار میلیارد تومان یعنی بیش از دو برابر درآمد سالانه سکتور (Sector) آی سی تی کشور.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه در هر صورت دولت الکترونیکی متعلق به همه است گفت: وظیفه ما به عنوان وزارت ارتباطات تسهیل دولت الکترونیکی است.

او با بیان اینکه بحث جدی دیگری که وزارت ارتباطات دارد توسعه فضای مجازی است گفت: اگر اقدام بانک مرکزی در تسهیل پرداخت بر اساس سیستم و یا سرویس برداشت مستقیم (Direct Debit) عملیاتی شود یک تحول بزرگ در توسعه کسب و کارهای مجازی ایجاد می‌کند. «

آذری جهرمی افزود: «اقدامی که شما در حوزه فین‌تک‌ها و یا آزادسازی نظام‌های پرداخت می‌کنید می‌تواند منجر به ایجاد فضای رقابتی برای کسب و کارهای مجازی شود که شاید از دید شما ارزش چندانی نداشته باشد اما گام بزرگ از دید ملی است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.