راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

مجلس در حال بررسی طرح الزام پزشکان به نصب کارت‌خوان بانکی است

طرح الزام پزشکان به نصب دستگاه کارت‌خوان بانکی در مراکز سلامت و مطب‌ها به هیات رئیسه مجلس رسید. چند ماه قبل موضوع نبود کارت‌خوان در مطب پزشکان اعتراضات گستره‌ای در فضای مجازی به راه‌انداخت و حالا به نظر می‌رسد که این اعتراضات در حال نتیجه دادن است.

ببینید: گزارشی درباره ابعاد کمپین پزشک فراری از مالیات و پزشک فراری از کارتخوان

مساله عدم نصب دستگاه کارت‌خوان توسط برخی از پزشکان در سراسر کشور و دریافت وجوه حق ویزیت و عمل‌های پزشکی به صورت نقدی یا حواله در وجه اشخاص نزدیک به منظور فرار مالیاتی و عدم شفاف‌سازی درآمدها باعث شد تا مسئولان سیستم بانکی و شرکت‌های پرداخت الکترونیک در کنار مسئولان سازمان امور مالیاتی به کارت‌خوان در مطب‌های پزشکی واکنش نشان دهند؛ بر اساس آمار بسیاری از پزشکان در بحث مالیات اقدام به کم اظهاری می‌کنند که با اجرایی شدن طرح الزام نصب دستگاه کارتخوان درآمد پزشکان به عنوان قشری با درآمد بالا شفاف شده و سازمان امور مالیاتی نیز مالیات واقعی آنها را محاسبه و اخذ خواهد کرد.

ببینید: سازمان امور مالیاتی: برای اطلاع از درآمد پزشکان، روش‌های بهتری نسبت به دستگاه کارتخوان وجود دارد

به گزارش ایبنا در توجیهات طرح الزام پزشکان به دستگاه کارت‌خوان بانکی تاکید شده که این طرح در راستای اجرای سیاست‌های کلی سلامت مبنی بر شفاف‌سازی قانونمند درآمد، هزینه‌ها، فعالیت‌ها و همچنین بند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی تدوین و پیشنهاد شده است.

هدف اصلی این طرح الزام فراهم‌کنندگان خدمات سلامت مشمول افراد حقیقی و حقوقی به تجهیز مطب‌ها و مراکز ارائه خدمت به دستگاه‌های کارت‌خوان و ایجاد شفافیت در گردش و تعاملات مالی بین این مراکز و دریافت‌کنندگان خدمات است که زمینه نظارت بر رعایت تعرفه‌ها، درآمدها و سایر تعاملات مالی را فراهم می‌کنند.

برهمین اساس تمام مطب‌ها و داروخانه‌های مشمول ماده ۳ قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب ۱۳۳۴ و مؤسسات مذکور در ماده یک همان قانون مکلفند ظرف مدت سه ماه مجهز به دستگاه کارت‌خوان شوند و تراکنش‌های مالی خود را از طریق آن انجام دهند. همچنین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این رابطه مکلف است زیرساخت‌های بهره‌برداری از دستگاه‌های کارتخوان در مناطق غیر برخوردار را فراهم کند. در این طرح آمده‌است:

«سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است با همکاری بانک مرکزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظرف مدت یک ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون آیین‌نامه اجرائی آن را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برساند. به علاوه عدم نصب و راه‌اندازی تجهیزات فوق توسط ارائه‌دهندگان خدمات سلامت مشمول مجازات‌های مقرر در قانون خواهد شد.»

منبع: دیجیاتو

1 نظر
  1. مرضیه جلالی ابیانه می‌گوید

    با توجه به اینکه اجرای چنین طرحی می تواند پزشکان محترم را در خدمت رسانی بهینه به بیماران یاری رساند، ضرورت دارد به منظور عدم افزایش ویزیت این پزشکان نیز، طرحی اندیشی شود تا در صورت استفاده از پایانه های کارتخوان در مطب که دغدغه پرداخت وجه مالیات را خواهند داشت، تبعات آن را به بیماران منتقل ننمایند. شاید سازمان نظام پزشکی شایسته است تا نسبت به برگزاری نشست هایی به منظور ارتقای سطح اخلاقیات و وجدان کاری در میان پزشکان محترم، گام بردارد. افزایش ثروت بدون ارتقای سطح بینش و فرهنگ افراد، تبعات ناخوشایندی برای جامعه به همراه خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.