راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

دستورالعمل خریدوفروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز ابلاغ شد

بانک مرکزی به‌منظور تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور، «دستورالعمل خریدوفروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز» را به تمام شرکت‌های صرافی دارای مجوز معتبر از بانک مرکزی ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک «دستورالعمل خریدوفروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز» را طی نامه شماره ۹۷.۳۱۴۸۳۶ مورخ ۸ آذرماه ۱۳۹۷، پیرو «دستورالعمل نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور» و در راستای اجرای بند (۱) مصوبه شماره ۹۷۴۰۵ مورخ ۲۳‌ مهر ماه ۱۳۹۷ «شورای عالی هماهنگی اقتصادی»، را به تمام شرکت‌های صرافی دارای مجوز معتبر از بانک مرکزی ابلاغ کرد.

به‌موجب این دستورالعمل، صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند ارز حاصل از صادرات را تا سقف یک‌میلیون یورو یا معادل آن به سایر ارزها با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)» به‌صورت اسکناس یا حواله به نرخ بازار خریداری کنند.

بر این اساس،‌ نرخ فروش ارز صرافی‌های مجاز معتبر متناسب با شرایط بازار به نرخ بازار و همچنین کارمزد فروش متناسب با شرایط بازار و برای اسکناس دلار حداکثر ۱۰۰۰ ریال و برای حواله‌های ارزی حداکثر یک درصد خواهد بود.

لازم به ذکر است صرافی‌های مجاز معتبر موظفند ارزهای خریداری‌شده که در بالا به آن اشاره شد، را به یکی از روش‌های زیر به فروش رسانند:

الف) فروش ارز بابت مصارف ارزی خدماتی به شرح جدول مندرج در نامه عمومی ۹۷.۱۶۷۵۴۷ مورخ ۱۶‌ مردادماه ۱۳۹۷ بابت مصارف ۲۳گانه و همچنین تا سقف ۲۰۰۰ یورو و مطابق با نامه عمومی شماره ۹۷.۲۳۹۰۵۵ مورخ ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۷

ب) فروش ارز بابت واردات کالا و خدمات بر اساس ثبت سفارش کالا یا خدمت تایید‌شده توسط بانک‌های عامل به‌صورت اسکناس یا حواله‌های ارزی در چارچوب قوانین و مقررات ارزی با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)»

گفتنی است خریدوفروش ارز بین صرافی‌های مجاز معتبر به‌صورت اسکناس یا حواله با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)» امکان‌پذیر است. همچنین خریدوفروش حواله‌های ارزی توسط آن صرافی بر مبنای نرخ بازار (به‌جز درآمدهای ارزی حاصل از صادرات کالا و خدمات) با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)» مقدور است.

در پایان یادآور می‌شود، تمام هزینه‌های نقل و انتقالات و تبدیلات ارزی بر عهده مشتری است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.