راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

۶ برنامه آتی بورسی‌ها تا پایان سال جاری / در بورس ایران ۶۰۰ نهاد مالی مشغول به فعالیت هستند

0

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با ترسیم مختصات بازار سرمایه ایران، برنامه‌های آتی این سازمان را تا پایان سال جاری برشمرد.

به گزارش دنیای بورس، پنجمین نمایشگاه بین‌المللی بانک، بورس، بیمه و خصوصی‌سازی و دهمین نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری با حضور معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، روسای سازمان بورس، بیمه مرکزی، سازمان خصوصی‌سازی، معاونان سازمان بورس، استاندار هرمزگان، مدیرعامل منطقه آزاد کیش و جمعی از اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی آغاز به کارکرد.

شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مختصات بازار سرمایه ایران گفت: «ارزش بورس و فرابورس ایران بیش از ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است که نسبت آن به تولید ناخالص داخلی ۴۰ درصد است و معیار مناسبی برای اندازه بازار سرمایه است. در این بازار ۴ بورس مشغول به فعالیت هستند که در کمتر کشوری این پدیده مشاهده می‌شود.»

براساس صحبت‌های محمدی میزان ارزش معاملات در ۷ ماه اخیر به بیش از ۲۶۸ هزار میلیارد تومان رسیده که حکایت از رشد مناسب آن نسبت به سال قبل (۲۴۷ هزار میلیارد تومان) دارد. همچنین میزان بازدهی که سال جاری سرمایه‌گذاران در بورس و فرابورس کسب کردند، ۹۵ و ۹۲ درصد است که نشان‌دهنده فرصت بزرگ سودآوری در بازار سرمایه ایران است.

طبق آمار اعلام شده ۵۹۰ شرکت در بورس و فرابورس در ۴۰ صنعت ازجمله پتروشیمی، بانک‌ها و بیمه‌ها و دیگر صنایع ثبت، درج و پذیرش‌شده‌اند.

معاملات در بورس‌های کالایی نیز از تنوع خوبی برخوردار است و محصول‌های کشاورزی شامل گندم، ذرت و زعفران در این بورس معامله می‌شوند. همچنین محصول‌های فلزات اساسی، پتروشیمی و قرارداد آتی روی سکه طلا در این بورس به انجام می‌رسد.

او با اشاره به اینکه در بورس انرژی برق معامله می‌شود، بیان کرد: «معاملات عرضه نفت خام در این بورس نیز به‌زودی به سرانجام برسد. بورس ایران در ابزارها ازجمله مالی اسلامی و کلاسیک با انتشار اوراق مشارکت، صکوک اجاره روی دارایی‌های فیزیکی، اوراق منفعت، اوراق وکالت، اوراق جعاله و سایر ابزارهای مالی اسلامی فعال است. معامله اسناد خزانه اسلامی نیز می‌تواند یکی از فرصت‌های جذاب برای سرمایه‌گذاران اکثر کشورهای مسلمان باشد.»

در بورس ایران ۶۰۰ نهاد مالی شامل کارگزاری‌ها، تأمین سرمایه‌ها، سبد گردان‌ها و دیگر بازیگران مشغول به فعالیت هستند. بازار بدهی نیز با توجه به اینکه در سال ۹۴ ارزش ۱۰ تا ۱۵ هزار میلیارد تومانی داشته در حال حاضر به ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده‌است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین از بالا رفتن ارزش معامله اوراق خزانه خبر داد و گفت: «ازنظر میزان افشا، ۴ بار صورت‌های مالی شرکت‌ها در بورس‌های ایران و ۱۲ بار تولید و فروش به‌صورت ماهانه افشا می‌شود.»

محمدی از برنامه‌های آتی سازمان بورس و اوراق بهادار تا پایان امسال به راه‌اندازی ابزار آتی روی سبد سهام، ابزار وارانت، فروش استقراضی، بازنگری خرید اعتباری و عرضه ابزار تأمین مالی بیمه اتکایی و ابزار بدهی بلایای طبیعی اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.