خبر

چین کارت‌های اعتباری دلار پایه تجار را ابطال کرد

بانک‌های چینی در حال ابطال کارت‌های اعتباری دلار پایه مشتریان خود ازجمله ایرانی‌ها هستند و همین امر، مشکلات زیادی را برای تجار مقیم این کشور ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، موضوع برخورد بانک‌های چینی با تجار و دانشجویان ایرانی بارها تکرار شده است. دی‌ماه سال گذشته بود که حساب ایرانی‌های مقیم چین، تجار و دانشجویان ایرانی به بهانه تبعیت از تحریم‌های احتمالی آمریکا مسدود شد.

البته این اولین باری نبود که چین، حساب ایرانی‌ها را در این کشور مسدود می‌کرد؛ بلکه هر بار بهانه‌ای جدید برای آن می‌آورد. پیش از آن‌هم که چینی‌ها حساب دانشجویان ایرانی و برخی تجار را مسدود کرده بودند دلیل اصلی‌شان اجرای برخی قوانین و مقررات مبارزه با پول‌شویی بود.

سال گذشته، برخی تجار با دریافت اخطارهایی از سوی برخی بانک‌های چینی مواجه شدند که مسدود شدن حساب‌هایشان را خبر می‌داد و البته از تغییراتی در سیاست این کشور در مقابل ایران حرف می‌زنند که شاید آینده درخشانی را پیش روی تجارت خارجی دو کشور قرار ندهد. آن زمان اعلام شد که حساب‌های شرکت‌های ایرانی ثبت‌شده در چین یک‌به‌یک در بانک‌های چینی در حال بسته شدن است و موضوع، تنها منحصر به دانشجویان و اشخاص حقیقی ایرانی نیست.

پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تائید این خبر گفت: «بانک‌های چینی در حال ابطال کارت‌های اعتباری اعم از مسترکارت و ویزاکارت‌های مشتریان ایرانی خود هستند.»

او این اقدام را مرتبط با تحریم‌های امریکا علیه ایران ارزیابی کرد و افزود: «تبعیت از تحریم‌های آمریکا بیشتر از دور قبل شده است و در انطباق عملیات خود با FATF هم بسیار جدی هستند.»

سلطانی گفت: «مشتریان ایرانی اکنون تنها فقط با یوان چین امکان کاردارند.»

بانک مرکزی چین طی ماه‌های اخیر که جنگ تجاری این کشور با امریکا شدت گرفته است، در تلاش برای تقویت ارزش پول ملی (یوان) اقدامات متعددی انجام داده است و به نظر می‌رسد حذف کارت‌های اعتباری دلاری از مبادلات داخلی در چین و مبنا قرار دادن کارت‌های اعتباری صرفاً یوان پایه، در ادامه این اقدام بانک مرکزی چین برای تقویت یوان است.

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

اتاق خبر راه پرداخت همه مطالب و خبر‌های مهم فین‌تک ایران را رصد و منتشر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید