راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

۳ توصیه طهماسب مظاهری برای اصلاح کار بانک‌ها و استقلال بانک مرکزی

رئیس‌کل سابق بانک مرکزی گفت: «اگر بانک سودی که به دست می‌آورد به صاحب سپرده بدهد اصلاح بزرگی در سیستم بانکداری انجام داده است علاوه بر این سرمایه‌گذار چنانچه خود بتواند تولید کالا یا کار اقتصادی بزند بجای بانک چرخ تولید را به حرکت درمی‌آورد.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طهماسب مظاهری بابیان اینکه در اولین فرصت باید اشکالات اجرایی قانون بانکداری برطرف شود، گفت: «بانک وکیل سپرده‌گذار است نه مالک آن، رابطه بین سپرده‌گذار و بانک شبیه وکیل و موکل است.»

مظاهری در مورد اصلاح قوانین بانکداری افزود: «در قانون پیش‌بینی‌شده که بانک با پولی که به آن سپرده می‌شود می‌تواند وارد قراردادهای اقتصادی شود و سود حاصل از آن متعلق به صاحب سپرده است و فقط حق‌الزحمه یا حق‌الوکاله بردارد. در حال حاضر بانک‌ها سودی که به سپرده‌گذار می‌دهند بیشتر از سودی است که به دست می‌آورند.»

مظاهری گفت: «اگر بانک سودی که به دست می‌آورد به صاحب سپرده بدهد اصلاح بزرگی در سیستم بانکداری انجام داده است علاوه بر این سرمایه‌گذار چنانچه خود بتواند تولید کالا یا کار اقتصادی بزند بجای بانک چرخ تولید را به حرکت درمی‌آورد.»

طهماسب مظاهری در تصویب و اصلاح قوانین بانکی به مجلس توصیه کرد: «باید یک قانونی باشد که ساختار بانکی را اصلاح و به‌روز کند. نقطه مشترک همه عقود، شراکت در سود و زیان است بدون آنکه مبلغی تعیین کنند و به یکدیگر در پرداخت سود تعهدی بدهند.»

مظاهری با تأکید بر اینکه بانک مرکزی باید مستقل باشد بیان کرد؛ در قوانین بانکی سه نکته باید مدنظر قرار گیرد:

  1. چنانچه دولت طرف حساب با بانک یا مشتری بانک شد رفتار بانک با دولت باید همان رفتاری باشد که با سایر مشتری‌های عادی انجام می‌دهد نه به‌عنوان رئیس.
  2. اعضای هیئت شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی نباید دولتی باشند بلکه باید متشکل از افرادی خبره بانکی انتخاب شوند که شغل دیگری نداشته باشند و هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی نکنند، حتی نباید تدریس کنند.
  3. شورای سیاست‌گذاری و شورای نظارت از یکدیگر تفکیک شود.

او افزود: «این سه نکته چنانچه در قانون جدید تحقق یابد امور بانکی رو به اصلاح خواهد رفت.»

مظاهری به جنگ سود بین‌بانکی اشاره کرد و گفت: «بانک‌ها در پرداخت سود به مشتریان از هم سبقت می‌گیرند درحالی‌که سودی که بانک اعلام می‌کند قابل تحصیل از اقتصاد نیست. اضافه پرداخت سود بانکی به مشتریان بیش از میزان تحصیل بانک از قراردادهای تجاری و اقتصادی، بانک را از اسلامی بودن آن خارج می‌کند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.