راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

وصول مطالبات بیمه‌ای آنلاین در گمرک امکان‌پذیر شد

گمرک ایران از تسویه لحظه‌ای پروانه‌های ترانزیت و وصول مطالبات بیمه‌ای در موعد مقرر با کمک سامانه‌های هوشمند خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بیمه آسماری، با الکترونیکی شدن صدور بیمه‌نامه‌ها در گمرک یک لینک بیمه در سامانه جامع گمرکی تعریف و از طریق سامانه جامع گمرکی به‌صورت هوشمند اعتباری بر مبنای تضامین واقعی شرکت‌های بیمه در سامانه الکترونیکی گمرک ایجاد شد که درازای صدور هر بیمه‌نامه از میزان تضامین بیمه‌ای به‌صورت هوشمند کاسته می‌شود و در صورت وصول محموله‌های ترانزیتی در گمرک مبدأ و یا به‌اصطلاح رفع تعهدات، مجدداً و به‌صورت خودکار مبلغ یادشده به اعتبارات بیمه‌ای اضافه می‌شود و در غیر این صورت مبلغ تضمین تا زمان تعیین تکلیف محموله در حساب الکترونیکی گمرک می‌ماند.

با راه‌اندازی این سامانه، بیمه‌ها به شبکه الکترونیکی سامانه جامع گمرکی پیوستند و با این اقدام مقدمات ورود بیمه‌ها به پنجره واحد تجارت فرامرزی فراهم شد. با استفاده از سامانه جامع گمرکی فعالیت بیمه‌های همکار در گمرک به‌صورت الکترونیکی کنترل می‌شود تا علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و هزینه، از تخلفات احتمالی هم جلوگیری شود.

با صدور بیمه الکترونیک و کنترل هوشمند تعهدات شرکت‌های بیمه‌گر یک اقدام پیشگیرانه در امر جلوگیری از تخلف و سوءاستفاده‌های احتمالی در رویه ترانزیت تحقق‌یافته است.

یکی از مواردی که قبلاً احتمال سوءاستفاده و قاچاق کالاها را در بخش ترانزیت فراهم می‌کرد نحوه صدور بن‌های بیمه‌ای و اعتبار این شرکت‌ها بود که این بن‌های بیمه‌ای به‌نوعی تضمین شرکت‌های حمل‌ونقل برای عبور کالاهای ترانزیتی از داخل کشور محسوب می‌شود.

هم‌اکنون با الکترونیکی شدن گمرک تضمین‌های بیمه‌ای الکترونیکی شده و پس از اخذ تضمین کلی از شرکت‌های بیمه میزان اعتبار شرکت‌ها مشخص و پس از صدور هر بن بیمه؛ به‌صورت الکترونیکی از حساب اصلی مبلغ تضمین کم می‌شود و در صورت کاهش اعتبار به شرکت بیمه‌ای اعلام می‌شود که نسبت به شارژ اعتبار خود اقدام کنند و در غیر این صورت امکان ادامه فعالیت شرکت بیمه وجود نخواهد داشت.

پیش‌ازاین و در حالت دستی و کاغذی، بن بیمه در مواقعی صادر و بعداً مشخص می‌شد که شرکت بیمه اصلاً اعتبار لازم و کافی را جهت ضمانت از تعهد بیمه‌ای خود نداشته و در صورت قاچاق ترانزیتی تعهدات کافی اخذ نشده که این موضوع شرایط تخلف و قاچاق را فراهم می‌کرد.

بعد راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی، گمرک ایران پروانه‌های ترانزیت را لحظه‌ای تسویه می‌کند و با کمک سامانه‌های هوشمند تمام مطالبات بیمه‌ای گمرک از سال ۹۲ تاکنون در موعد مقرر وصول‌شده است.

وصول مطالبات بیمه‌ای گمرک در موعد مقرر از سال ۹۲ تاکنون به کمک زیرسامانه بیمه در سامانه جامع گمرکی صورت گرفته و در حال حاضر کلیه بیمه‌نامه‌ها به‌صورت الکترونیکی از طریق لینک بیمه با گمرک دریافت می‌شود و علاوه بر صدور بیمه‌نامه‌های گمرکی، میزان اعتبارات تضمینی بیمه‌ها هم به‌صورت هوشمند و الکترونیکی کنترل می‌شود که امکان جعل و سوءاستفاده در آن نیست.

شرکت‌های بیمه‌گر در رویه‌های مختلف گمرکی ازجمله ترانزیت و ورود موقت به‌نوعی نقش ضامن را برای شرکت‌های حمل‌ونقل و بازرگانان ایفا می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.