راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

رشد 9 درصدی صدور کارت‌های تسهیلاتی بانک مسکن در خردادماه 97

تازه‌ترین آمار از صدور کارت هوشمند تسهیلات و صندوق پس‌انداز مسکن در یک‌ماهه خرداد، حکایت از رشد ماهانه ۹ درصدی صدور کارت در گرماگرم جهش قیمت مسکن دارد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، گزارش عملکرد بانک مسکن در خردادماه حاکی است این بانک در خردادماه امسال 101 هزار و 729 فقره کارت هوشمند تسهیلات و صندوق پس‌انداز مسکن جدید صادر کرد که این میزان نسبت به تعداد کارت‌های صادره در اردیبهشت 9 درصد رشد داشته است.

به‌این‌ترتیب صرف‌نظر از کارت‌های جدیدی که درازای کارت‌های مفقودشده برخی از مشتریان بانک مسکن صادرشده، عمده این کارت‌ها مربوط به تسهیلات گیرندگان جدید بانک مسکن و نیز سپرده‌گذاران جدید در صندوق پس‌انداز مسکن یکم و جوانان است.

البته با توجه به جهش بی‌سابقه قیمت مسکن در خردادماه نسبت به پنج سال گذشته و درنتیجه ریزش حجم معاملات مسکن در این ماه، بخشی از رشد کارت‌های هوشمند تسهیلاتی صادره مربوط به تسهیلات گیرندگانی است که در اردیبهشت‌ماه معامله خود را نهایی و مبایعه‌نامه امضا کرده بودند اما در فرایند دو تا چهارهفته‌ای طی مراحل اداری اخذ تسهیلات خرید از شعب بانک مسکن، در عمل تسهیلات خود را در خردادماه دریافت و درازای آن کارت تسهیلاتی هوشمند دریافت کردند.

به‌طورکلی کارت‌های تسهیلاتی بانک مسکن به دو گروه تقسیم می‌شوند که گروه اول مربوط به دریافت‌کنندگان تسهیلات بانکی از این بانک است و اقساط ماهانه به این کارت قابل واریز است. کارت‌های مذکور قابلیت برداشت ندارند اما می‌توان از طریق خودپرداز بانک مسکن یا اینترنت بانک، نسبت به واریز اقساط ماهانه اقدام کنند.

همچنین برای آن دسته از مشتریان بانک مسکن که قصد دارند پس از طی یک دوره سپرده‌گذاری نسبتاً طولانی از تسهیلات استفاده کنند نیز، کارت هوشمند در بدو افتتاح حساب صادر می‌شود. این کارت‌ها یک شماره 12 رقمی دارد که به‌واسطه آن می‌توان نسبت به واریز وجه و افزایش موجودی به شکل تدریجی در طول دوره زمانی سپرده‌گذاری در صندوق‌های پس‌انداز مسکن اقدام کرد.

این شماره کارت در شبکه شتاب به رسمیت شناخته می‌شود و از تمام کارت‌های عضو شتاب می‌توان نسبت به واریز به آن اقدام کرد، اما قابلیت برداشت ندارد و برای برداشت از حساب لازم است به شعب بانک مسکن به شکل حضوری مراجعه شود.

ازآنجاکه دو منطقه غربی و شرقی تهران کانون معاملات مسکن به شمار می‌آیند، تعداد کارت‌های هوشمند تسهیلاتی و صندوق پس‌انداز مسکن صادرشده به ترتیب در مدیریت شعب غرب و مدیریت شعب شرق تهران در رتبه اول و دوم کل کشور قرار دارد.

از مجموع 10 میلیون و 752 هزار و 667 فقره کارت هوشمند تسهیلاتی و صندوق پس‌انداز صادرشده توسط بانک مسکن در کل کشور، یک‌میلیون و 256 هزار و 355 فقره معادل 11.6 درصد از آمار کل کارت‌های صادره ذیل مدیریت شعب غرب و 9.3 درصد نیز ذیل مدیریت شعب شرق شهر تهران بانک مسکن صادرشده است.

بخشی از خدمات نوین بانکی بانک مسکن نیز ناظر برافزایش تجهیزات زیرساختی نظیر PinPad و POS فروشگاهی است. در طول خردادماه 15 دستگاه PinPad جدید در شعب بانک مسکن راه‌اندازی شد و تعداد کل این دستگاه‌های فعال‌شده در شعب به 6 هزار و 93 دستگاه رسید.

از طریق دستگاه‌های خودپرداز معمول عملیاتی چون خرید، اعلام مانده‌حساب، پرداخت قبوض و خرید شارژ انجام می‌شود اما از طریق Pinpad که برخی شعب بانک مسکن به آن تجهیز شده، تغییر رمز اول کارت، فعال و غیرفعال کردن کارت، واریز وجه، انتقال وجه در لحظه با سقف‌های بیش از میزان قابل انجام از طریق خودپرداز و دیگر مواردی ازاین‌دست قابل انجام است.

طی خردادماه همچنین با توزیع 890 دستگاه پوز فروشگاهی جدید در نقاط فروش مختلف در کل کشور، تعداد دستگاه‌های پوز به بیش از 76 هزار نقطه رسید و به‌این‌ترتیب دسترسی مشتریان فروشگاه‌های گوناگون به دستگاه‌های پوز بانک مسکن تسهیل شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.