راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

اطلاعیه انجمن بلاکچین ایران در مورد خبر مصادره ۵۰۰ بیت کوین توسط دولت فدرال آمریکا

نظر به اینکه خبری مبنی بر پیگیری بیت‌کوین‌های بلوکه‌شده ایرانیان توسط دولت فدرال آمریکا به نقل از انجمن بلاکچین منتشر شد که این خبر برای خوانندگان از شفافیت بالایی برخوردار نبود. انجمن بلاکچین ایران اطلاعیه‌ای دراین‌باره منتشر کرده است.

به گزارش ارز دیجیتال، از آنجایی که خبری که در ایبنا به نقل از رئیس این انجمن منتشر شده بود اشتباهات بسیاری در نقل‌قول داشت، موارد ذیل به آگاهی مخاطبان این انجمن می‌رسد:

 1. بر همه دست‌اندرکاران این حوزه و بر هر عالم علم رمزنگاری واضح و مشخص است که مصادره بیت‌کوین با تکنولوژی فعلی دنیای امروز برای دولت فدرال آمریکا و برای هر دولت دیگری غیرممکن است و میلیون‌ها سال برای این کار با تکنولوژی فعلی زمان لازم است.
  لذا بیت‌کوین بسیار امن‌تر از آن است که به این زودی‌ها هیچ قدرتی توان شکستن کلید آن و یا مصادره آن را داشته باشد.
 2. خبرنگار ایبِنا باکمال تعجب از ذکر نام شرکت صرافی «bittrex» در متن خبر خودداری کرده است و ما امیدواریم این کار برای جوسازی رسانه‌ای نبوده باشد. متأسفانه علی‌رغم تذکرات متعدد انجمن بلاکچین ایران و دیگر فعالین صنعت بلاکچین ایران تعدادی از هم‌وطنان خودشان اقدام به واریز بیت‌کوین‌های خود به‌حساب این شرکت آمریکایی کرده‌اند، و این شرکت آمریکایی، علی‌رغم رفتار معمول شرکت‌های مشابه که در چنین شرایطی اقدام به عودت پول‌های ایرانیان می‌کردند (مثل شرکت Poloniex)، و علی‌رغم اینکه در ابتدا رسماً اعلام کرده بود، که مشکلی با فعالیت ایرانیان ندارد، متأسفانه در اقدامی که می‌تواند کلاه‌برداری قلمداد شود و با استفاده از فرصت ایجادشده به دلیل تغییر و تحولات سیاسی در آمریکا، دارائی‌های رمز ارز بسیاری از ایرانیان و غیر ایرانیان را به بهانه‌های واهی مسدود کرده و تاکنون پاسخ شایسته‌ای هم به شکایات هم‌وطنان نداده است.
 3. خوشبختانه تعداد محدودی از هم‌وطنان با اقداماتی هوشمندانه و به روش‌های مخصوص ایرانیان توانستند دارایی‌های مسدود شده خود را آزاد کنند، اما متأسفانه بعداً این روش‌ها هم مسدود شد.
 4. متأسفانه به دلیل عدم تمرکز هماهنگی لازم، برای باقی‌مانده بیت‌کوین‌ها، که برآورد می‌شود حدود ۵۰۰ بیت‌کوین باشد، هنوز امکان گرفتن وکیل و اقدام حقوقی درخور فراهم نشده است.
 5. این انجمن اطلاعی از اینکه آیا امور بین‌الملل پلیس فتا در این زمینه اقدامی کرده است یا خیر ندارد، قاعدتاً امکان پیگیری این موضوع از طریق ایشان باید فراهم باشد.
 6. رقم ۵۰۰ بیت‌کوین کاملاً برآوردی است و هیچ مستندات دقیقی در این زمینه وجود ندارد.
 7.  این انجمن همچنان وظیفه خود می‌داند پیگیر مطالبات کاربران ایرانی چه از طریق مراجع داخلی مثل پلیس فتا، چه از طریق مراجع بین‌المللی، باشد. اما این پیگیری‌ها منوط به اجماع کاربران ایرانی در مورد نحوه انجام این کار است که متأسفانه هنوز محقق نشده است.

امیدواریم با هماهنگی‌های بیشتر بتوانیم بیش‌ازپیش حافظ منافع کاربران ایرانی حوزه فناوری زنجیره بلوک باشیم.

1 نظر
 1. coinextend می‌گوید

  متاسفانه فعلا هیچ راهی واسه برگرداندن بیت کوین ها و دارایی های مسدود شده نیست … و اقدام به وکیل گرفتن هم راهی از پیش نمی بره …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضو خبرنامه راه پرداخت شوید
اطلاع از آخرین روندها و رویداهای فناوری‌های مالی ایران و جهان