راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

آخرین آمار از عملکرد بانک مسکن در حوزه فناوری اطلاعات

۹۲ هزار و ۲۵۰ فقره کارت هوشمند تسهیلات و صندوق پس‌انداز مسکن به‌منظور ارائه بخشی از خدمات نوین بانکی در اردیبهشت‌ماه توسط بانک مسکن صادر شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مسکن، بانک مسکن به‌منظور فراهم کردن امکان دسترسی مشتریان خود به خدمات نوین بانکی که با کمترین فوت وقت قابل‌ارائه است، ارتقاء تجهیزات و زیرساخت‌های لازم برای این منظور را در یک فرآیند مستمر دنبال می‌کند.

بر اساس تازه‌ترین گزارش عملکرد بانک مسکن در حوزه خدمات نوین بانکی که حاصل فعالیت‌های این بخش را تا پایان اردیبهشت‌ماه رصد و اطلاع‌رسانی کرده است، طی ماه میانی بهار روند رشد آمار تجهیزات نصب و راه‌اندازی شده در بخش خدمات نوین بانکی ادامه یافته است، طوری که تعداد کارت‌های هوشمند تسهیلات و صندوق پس‌انداز مسکن صادرشده در بانک مسکن از روند مناسب برخوردار بوده است.

از ابتدای بهار تا پایان اردیبهشت مجموعاً 160 هزار و 210 فقره کارت‌بانکی جدید صادر شد که یکی ابزار کلیدی و پایه برای دریافت انواع خدمات نوین در شبکه بانکی محسوب می‌شود. به‌این‌ترتیب با رشد 1.5 درصدی کارت‌های صادره در این بخش، مجموع کارت‌های هوشمند تسهیلات و صندوق پس‌انداز بانک مسکن اکنون به بیش از 10 میلیون و 650 هزار فقره رسیده است.

همچنین از ابتدای امسال تا پایان ماه میانی بهار 500 هزار و 788 فقره «مسکن کارت» جدید برای حساب‌های بانکی افتتاح‌شده یا به‌عنوان جایگزین کارت‌های مفقودشده و آسیب‌دیده صادر شد که به‌این‌ترتیب شمار تعداد مسکن کارت‌های فعال در حال حاضر از 23 میلیون و 727 هزار فقره در پایان سال گذشته، به 24 میلیون و 228 هزار فقره در پایان اردیبهشت رسید و رشد 2.1 درصدی را در مقایسه با اسفند پارسال ثبت کرده است. در این مدت دوماهه همچنین بیش از 2400 فقره «بن کارت» در شعب سراسر کشور صادرشده است.

به‌طورکلی بانکداری الکترونیک به معنای فراهم کردن دسترسی مشتریان به خدمات بانکی با استفاده از واسطه‌های ایمن و بدون نیاز به حضور فیزیکی است و خدمات نوین بانکی بانک مسکن نیز در همین راستا دنبال می‌شود. بر این اساس روند نگهداری دستگاه‌های خودپرداز موجود و نیز نصب پایانه‌های فروشگاهی (POS) ادامه یافته و طی دوماهه ابتدایی امسال، حدود 3 هزار و 810 فقره دستگاه POS جدید بانک مسکن در کشور نصب شد.

به‌بیان‌دیگر بیش از 8 هزار نقطه فروشگاهی جدید به پایانه فروشگاهی بانک مسکن مجهز شدند و کلیه دارندگان کارت‌های عضو شبکه شتاب می‌توانند از کارت‌های بانکی خود برای خرید به‌واسطه این پایانه‌ها استفاده کنند.

افزون بر این، بانک مسکن در ماه‌های اخیر نسبت به توسعه تعداد دستگاه‌های «PinPad» نیز اقدام کرده است. PinPad ظاهری شبیه دستگاه‌های خودپرداز و پوزهای فروشگاهی دارد، اما خدمات قابل‌ارائه با آن از خودپردازهای متعارف بیشتر است.

مهم‌ترین ویژگی این دستگاه، امکان واردکردن محرمانه رمز توسط صاحب کارت بدون نیاز به اعلام آن به فروشنده است. دستگاه مذکور علاوه بر اینکه مشکل امنیتی مذکور را با طراحی یک کیبورد مجزا و مستقل که در دسترس صاحب کارت قرار می‌گیرد، حل کرده است و امکان ارائه خدمات بیشتری نسبت به دستگاه‌های خودپرداز عادی دارد.

از طریق دستگاه خودپرداز، عملیاتی چون خرید، اعلام مانده‌حساب، پرداخت قبوض و خرید شارژ انجام می‌شود اما از طریق Pinpad تغییر رمز اول کارت، فعال و غیرفعال کردن کارت، واریز وجه، انتقال وجه در لحظه با سقف‌های بیش از میزان قابل انجام از طریق خودپرداز و مواردی ازاین‌دست قابل انجام است.

بانک مسکن تا پایان اردیبهشت امسال به 6 هزار و 78 دستگاه Pinpad مجهز شده و آن را در نقاط فروشگاهی مختلف کشور توزیع کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.