راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

اقدام عجیب سازمان هدفنمدی یارانه‌ها؛ یادآور دادگاه سقراط

شهروندان بسیاری تماس گرفتند و اعلام می‌کردند تنها می‌توانند گزینه انصراف از دریافت یارانه را در سامانه انتخاب کنند زیرا گویا سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها سامانه اینترنتی خود را به گونه‌ای طراحی کرده است که نتوانید خواهان دریافت یارانه باشید!

اول قرار بود هر کس تمایل دارد یارانه نگیرد. بعدا پیامک دادند که بیا و یارانه نگیر. وقتی اعتراض‌ها بالا گرفت، گفتند به سامانه refahi. ir مراجعه کنید و بگویید که یارانه می‌خواهید. منطقا فرض بر آن است کسی که گفته یارانه می‌خواهم برای بار دوم دوباره تقاضا نکند. ما خسته شدیم از بس از این و آن تقاضا کردیم. فرض بر این است که اگر کسی یارانه نخواست برود و بگوید که نمی‌خواهم. اما این سازمان سرنا را از سر گشادش می‌نوازد و قرار شد دوباره برویم و بگوییم که یارانه می‌خواهیم. اما اینجا هم رندی کرده‌اند.

وقتی به سامانه مراجعه می‌کنید در مرحله اول باید کد ملی و سریال شناسنامه خود را وارد کنید و بعد وارد صفحه اصلی شوید. در مرحله دوم در ستون اصلی آمده است: «اینجانب انصراف خود را از دریافت کل مبلغ یارانه اعلام می‌نمایم.» نکته قابل توجه این است که سوال نکرده بلکه به شیوه روان‌شناسانه اصل را بر انصراف گذاشته تا مراجعه کننده شاید ناخودآگاه آن را تایید کند. به هر روی در زیر این ستون دو گزاره «تایید» و «عدم تایید» آمده است. اگر گزینه «عدم تایید» را انتخاب کنید به این معنی است که مخالف حذف دریافت کل مبلغ یارانه هستید. سپس به صفحه بعدی می‌روید.

در صفحه دوم نوشته شده است: «اینجانب انصراف خود را از دریافت نیمی از مبلغ یارانه اعلام می‌نمایم.» در اینجا نیز دو گزینه «تایید» و «عدم تایید» قرار دارد. اگر اینجا هم گزینه «عدم تایید» را انتخاب کنید به مرحله آخر می‌روید.

در مرحله آخر با این نوشته مواجه می‌شوید: «اینجانب انصراف خود را از دریافت مابه التفاوت مرحله اول و مراحل بعدی اعلام می‌نمایم.»

با کمال تعجب در این قسمت فقط گزینه «تایید» وجود دارد. به عبارتی باید حتما بگویی که مابه‌التفاوت را نمی‌خواهی.

به این ترتیب اگر این گزینه را انتخاب کنی یعنی خودت با کمال اختیار اعلام کرده‌ای که مابه‌التفاوت‌های مرحله اول و دیگر مراحل را نمی‌خواهی. و اگر این گزینه را انتخاب نکنی به این معناست که تو مراحل ثبت را کامل طی نکرده‌ای و چون اطلاعیه داده‌اند که اگر در سامانه ثبت نکنید به صورت خودکار یارانه قطع می‌شود، در نتیجه باز هم یارانه شما قطع می‌شود.

خلاصه اینکه سازمان هدفمندی یارانه‌ها کاری کرده است که در هر حالت شما بازنده‌اید و نمی‌توانید تقاضای انصراف را رد کنید.

این اقدام سازمان هدفمندی انسان را یاد دادگاه سقراط می‌اندازد. در آن دادگاه حکم دادند که سقراط حتما باید بمیرد منتها می‌تواند نوع مرگ خود بین نوشیدن جام شوکران یا طناب دار را انتخاب کند. ما نیز در این موقعیت حتما باید انصراف بدهیم منتها می‌توانیم یا از طریق سایت این‌کار را بکنیم یا اینکه بی‌خیال شویم و خودشان این کار را بکنند.

همشهری آنلاین، بر اساس رسالت خود آماده انتشار هرگونه توضیح از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها است.

علی کدخدازاده

منبع: همشهری آنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.