خبر

گزارش تحولات مثبت بخش واقعی اقتصاد در سال ۱۳۹۶

افزایش رشد اقتصادی غیرنفتی از ۳.۳ درصد در سال ۱۳۹۵ به ۴.۶ درصد در سال ۱۳۹۶ و رشد اقتصادی مثبت در تمام فصول سال ۱۳۹۶، از تحولات مثبت بخش واقعی اقتصاد در سال گذشته بوده است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، معاونت اقتصادی بانک مرکزی در یک هزار و دویست و پنجاهمین جلسه شورای پول و اعتبار که عصر امروز تشکیل شد، گزارش آخرین تحولات متغیرهای کلان اقتصادی را ارائه کرد. در این گزارش، آخرین تحولات اقتصادی در حوزه‌های بخش واقعی، بخش خارجی، قیمت‌ها و متغیرهای پولی و بانکی به آگاهی اعضای شورای پول و اعتبار رسید.

مروری بر تحولات متغیرهای بخش واقعی شامل رشد اقتصادی، اقلام هزینه ملی، شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی، تولید محصولات منتخب صنعتی، سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و … حاکی از رشد مثبت و فراگیر بخش واقعی اقتصاد در سال ۱۳۹۶ است.

افزایش رشد اقتصادی غیرنفتی (از ۳.۳ درصد در سال ۱۳۹۵ به ۴.۶ درصد در سال ۱۳۹۶) و رشد اقتصادی مثبت در تمام فصول سال ۱۳۹۶، رشد ۵.۵ درصدی شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی، افزایش ۱۴.۹ درصدی سرمایه‌گذاری بخش خصوص در حوزه ساختمان و مثبت شدن رشد ارزش‌افزوده بخش ساختمان در سال ۱۳۹۶ ازجمله تحولات مثبت بخش واقعی اقتصاد بود که در این گزارش موردتوجه قرار گرفت؛ درعین‌حال افزایش نوسانات نرخ ارز در ماه‌های ابتدایی سال جاری، زمینه‌ساز افزایش نرخ تورم ماهانه و تورم نقطه‌به‌نقطه در خردادماه سال ۱۳۹۷ بوده است.

پس از شنیدن گزارش تحولات اقتصادی، اعضای شورا نیز بر لزوم رعایت انضباط پولی و مالی و اتخاذ راهکارهای مؤثر و مناسب جهت کنترل التهابات بازار ارز و مهار انتظارات تورمی باهدف جلوگیری از افزایش قیمت‌ها تأکید کردند.

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

اتاق خبر راه پرداخت همه مطالب و خبر‌های مهم فین‌تک ایران را رصد و منتشر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */