راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

جهانگیری شیوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به اقتصاد را ابلاغ کرد

0

معاون اول رئیس‌جمهور ضوابط چگونگی برگشت ارز حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی به چرخه اقتصادی کشور را ابلاغ کرد.

به گزارش مهر، بر اساس این ابلاغیه کلیه صادرکنندگان به‌غیراز صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی، محصولات فولادی و فلزات رنگی که فهرست آن‌ها در تاریخ ۱۳۹۷/۳/۱۳ توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام‌شده است، می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را به نرخ رسمی به واردات کالاهای گروه (۳) که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ‌شده است، اختصاص دهند.

 

متن کامل ابلاغیه جهانگیری به شرح زیر است:

وزارت امور اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی، وزارت اطلاعات، وزارت کشور وزارت دادگستری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نفت، سازمان برنامه‌وبودجه کشور، سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی

در اجرای تصویب‌نامه شماره ۴۳۵۳/ت ۵۵۳۰۰ هـ مورخ ۱۳۹۷/۱/۲۲ و اصلاحات بعدی آن، ضوابط چگونگی برگشت ارز حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی به چرخه اقتصادی کشور به شرح زیر برای اجرا ابلاغ می‌شود:

  1. کلیه صادرکنندگان به‌غیراز صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی، محصولات فولادی و فلزات رنگی که فهرست آن‌ها در تاریخ ۱۳۹۷/۰۳/۱۳ توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام‌شده است، می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را به نرخ رسمی به واردات کالاهای گروه (۳) که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ‌شده است، اختصاص دهند و حق استفاده از گواهی صادراتی را در بازار بورس با نرخ رقابتی به واردکنندگان این گروه از کالاها واگذار کنند.
    تبصره- نحوه فروش ارز حاصل از صادرات این قبیل از کالاها و واگذاری گواهی‌های صادراتی آن‌ها به‌موجب دستورالعملی است که توسط سازمان بورس اوراق بهادار و با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان وقت اداری ۱۳۹۷/۴/۶ ابلاغ خواهد شد.
  2. درآمد حاصل از فروش گواهی‌های صادراتی این دسته از صادرکنندگان که به مصرف واردات کالاهای گروه (۳) می‌رسد، مشمول معافیت مالیاتی درآمد حاصل از صادرات می‌باشد.
  3. هزینه خریدوفروش گواهی‌های صادراتی توسط واردکنندگان و صادرکنندگان در بازار بورس به‌عنوان هزینه قابل‌قبول مالیاتی خواهد بود.
  4. ارز موردنیاز کالاهای تولیدی صادراتی از محل درآمد ارزی حاصل از صادرات همان کالاها تأمین خواهد شد.
    تبصره- دستورالعمل اجرایی این بند تا ۱۳۹۷/۰۴/۲۰ توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.