راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

سرمایه‌گذاری ۱۳۵ میلیارد دلاری در صنعت IoT

امروزه غول‌های تکنولوژی و اپراتورهای بزرگ همچون نوکیا، هوآوی، ورایزن و سیسکو مدیریت و راهبری شهرهای هوشمند را هدف اصلی خود قرار داده‌اند، به‌گونه‌ای که موسسه IDC برآورد کرده است این پیشگامان تا سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۳۵ میلیارد دلار درزمینهٔ ساخت شهرهای هوشمند در جهان هزینه کنند.

به گزارش دنیای اقتصاد، بر اساس تازه‌ترین آمارها، کره جنوبی در صدر فهرست پیشرفته‌ترین کشورهای جهان ازلحاظ اتصال و پیشروی به سمت اینترنت اشیا قرارگرفته است.

اینترنت اشیا و شهر هوشمند دو واژه‌ای است که این روزها بیشتر به گوش می‌خورد، چراکه امروزه شرکت‌های فعال درزمینهٔ علم و تکنولوژی با همکاری اپراتورهای مخابراتی با همکاری‌های خود می‌خواهند رؤیای شهر هوشمندی را که تمامی اشیا و وسایل آن به اینترنت مجهزند و کارها با سرعت بسیاری قابل انجام خواهد بود، محقق کنند.

کره جنوبی با قرار گرفتن در صدر فهرست پیشرفته‌ترین و پیشگام‌ترین کشورهای جهان که در راستای توسعه اینترنت اشیا (IoT) و شهرهای هوشمند تلاش و فعالیت‌های گسترده و فراوان را انجام داده‌اند، از ایالات‌متحده آمریکا و چین نیز جلو زده و گوی رقابت را از آن‌ها ربوده است.

طبق تازه‌ترین فهرست منتشره از کشورهای پیشگام در حوزه اینترنت اشیا از سوی وب‌سایت Statista، کره جنوبی در جایگاه نخست و دانمارک و سوئیس به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم این جدول جای گرفته‌اند.

آمارهای سال ۲۰۱۶ میلادی همچنین نشان می‌دهد ۱۸ میلیون دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت اشیا در کره جنوبی وجود دارد و بالغ‌بر ۵۸ درصد از شهروندان این کشور شرق آسیایی، از دست‌کم سه دستگاه الکترونیکی و حجت متصل به اینترنت استفاده می‌کنند.

ایالات‌متحده آمریکا، هلند، آلمان، سوئد، اسپانیا، فرانسه، پرتغال، بلژیک و انگلستان به ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دوازدهم این فهرست جای گرفته‌اند.

دولت کره جنوبی به‌منظور توسعه و گسترش فناوری‌های نوین به‌ویژه اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند ۳۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است تا ۳۰۰ شرکت فعال در حوزه تکنولوژی بتوانند باهم به رقابت پرداخته و زیرساخت‌های لازم برای توسعه و فراگیر شدن اینترنت اشیا در این کشور را فراهم بیاورند.

شرکت مخابراتی اس‌کی تله‌کام (SK Telecom) و سامسونگ الکترونیک نیز همکاری‌های گسترده‌ای درزمینهٔ گسترش بسترهای لازم برای اینترنت اشیا با دولت کره جنوبی انجام داده‌اند و پروژه‌هایی درزمینهٔ توسعه اینترنت اشیا برای انرژی‌های تجدید پذیر، خدمات بهداشتی، درمانی و همچنین خودروهای هوشمند به انجام رسانیده‌اند.

اس‌کی تله‌کام قبلاً اعلام کرده بود که قصد دارد با سرمایه‌گذاری ۷۶ میلیون دلاری تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی یک شبکه بزرگ متصل به اینترنت اشیا در این کشور را تست و اجرا کند.

سامسونگ نیز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین غول‌های تکنولوژی در جهان و کره جنوبی، همواره به طراحی، تولید و توسعه ابزار و گجت‌های هوشمندی که می‌توانند به شبکه اینترنت اشیا متصل شوند، پرداخته و خواهد پرداخت. از دیگر کشورهای آسیایی که در عرصه پیشروی به سمت‌وسوی اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند حرکت کرده‌اند، می‌توان به هند و چین اشاره کرد.

به‌عنوان‌مثال، هند در سند چشم‌انداز خود اعلام کرده است که قصد دارد ۱۰۰ شهر خود را به شهرهای هوشمندی تبدیل کند که در آن شهروندان تنها با استفاده از گجت‌های هوشمند خود می‌توانند از خدمات شهری و روزمره خود بهره‌مند شوند.

دولت چین نیز اعلام کرده می‌خواهد بالغ‌بر ۲۰۰ شهر از این کشور را به‌طور آزمایشی هوشمند کند که شهرهای پکن، شانگهای، گوانگجو و هانگجو در صدر این شهرها قرار گرفتند. درواقع می‌توان گفت بیش از ۹۰ درصد شهرها و استان‌های چین در فهرست توسعه اینترنت هوشمند قرارگرفته‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.