فین‌تک (FinTech)

حضور سه شرکت فین‌تکی در لیست ۱۰ شرکت برتر دنیا

پلتفرم تجارت الکترونیکی

لیست جدیدی از باارزش‌ترین شرکت‌های دنیا در سال ۲۰۱۷ منتشرشده که در بین ۱۰ شرکت برتر، دو شرکت متعلق به چین است. علی‌بابا برای اولین بار وارد لیست ۱۰ برند برتر دنیا شد و حالا همراه با شرکت چینی Tencent، هم‌ردیف شرکت‌های بزرگی همچون اپل، مایکروسافت و گوگل قرارگرفته‌اند.

به گزارش دنیای اقتصاد، شرکت علی‌بابا، باارزشی معادل ۱۱۳ میلیارد دلار، حالا در جایگاه نهم از لیست ۱۰ شرکت برتر دنیا قرارگرفته است. این شرکت که به‌عنوان یک شرکت حوزه تجارت آنلاین یا e-Commerce شناخته می‌شود، حالا در زمینه‌های پرداخت موبایلی و پردازش ابری نیز فعالیت دارد.

شرکت چینی Tencent نیز باارزشی معادل ۱۷۹ میلیارد دلار، جزو لیست ۱۰ شرکت برتر سال ۲۰۱۷ معرفی‌شده و جایگاه پنجم را در اختیار دارد. این شرکت حالا بعد از شرکت‌هایی مانند اپل، گوگل، آمازون و مایکروسافت و قبل از فیس‌بوک قرارگرفته است!

تخصص شرکت Tencent، بازی‌های آنلاین، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها، سرویس‌های پیغام‌رسانی فوری و پرداخت آنلاین است. ارزش بازار (Market cap) این شرکت، ۴۹۰ میلیارد دلار است و حتی از برخی بانک‌های معتبر آمریکایی مانند JPMorgan Chase نیز باارزش‌تر است.

Doreen Wang رئیس شرکت تجاری BrandZ، در توضیح رتبه‌بندی جدید اعلام کرد که دو شرکت تنسنت و علی‌بابا برای تبدیل‌شدن به برندهای قدرتمند جهانی، با موانع زیادی در خود چین روبه‌رو بوده‌اند؛ چالشی که شرکت‌های چینی با آن روبه‌رو بوده‌اند، اصلاً کوچک نبوده است. ازآنجاکه جو بی‌اعتمادی نسبت به کیفیت کالای چینی هنوز هم در بازارهای جهانی حاکم است، محصولات این شرکت‌ها با گذر از سختی‌های فراوان بالاخره در بازارهای جهانی و به‌خصوص در بین قشر جوان‌تر محبوب شده‌اند.

به‌علاوه، نبود سرمایه‌گذاری قوی داخلی برای این شرکت‌های چینی، یکی از بزرگ‌ترین معضلات آن‌ها محسوب می‌شده و رقابت با دیگر برندهای جهانی را دشوارتر از قبل می‌کرده است.

خانم Wang معتقد است جذب مشتریان جوان توانست فرصت‌های طلایی برای این دو شرکت ایجاد کند. علی‌بابا در کشورهایی مانند برزیل، شیلی و همین اواخر در کشورهای حوزه آمریکای لاتین، بسیار محبوب شده است و با تلفیق با تکنولوژی سرویس  AliExpress، به‌سرعت توانست به یکی از پلت فرم‌های محبوب حوزه  e-commerce  تبدیل شود. این شرکت همچنین در کشورهای دیگری مانند اسپانیا و کره جنوبی نیز حسابی محبوب است.
تنسنت در کشورهای آسیای جنوبی مانند تایلند و سنگاپور هم به‌خوبی شناخته‌شده است. شرکت تجاری BrandZ  به‌صورت سالانه گزارش رتبه‌بندی شرکت‌های مختلف دنیا را منتشر می‌کند. طی ۱۲ سال گذشته، گوگل تاکنون به مدت ۸ سال متوالی رتبه برتر این لیست را در اختیار داشته و سال ۲۰۱۷ نیز با افزایش ۲۳ درصدی نسبت به سال قبل، حالا ارزشی معادل ۳۰۲ میلیارد دلار دارد.

جدول ۱۰ شرکت برتر سال

رتبه

نام شرکت

۱

گوگل

۲

اپل

۳

آمازون

۴

مایکروسافت

۵

تنسنت

۶

فیس‌بوک

۷

ویزا

۸

مک‌دونالد

۹

علی‌بابا

۱۰

AT&T

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

اتاق خبر راه پرداخت همه مطالب و خبر‌های مهم فین‌تک ایران را رصد و منتشر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید