راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

استخراج بیت‌کوین چه مقدار انرژی مصرف می‌کند

استخراج بیت‌کوین به یکی از پرطرفدارترین راه‌های کسب درآمد تبدیل‌شده که نگرانی‌هایی نیز درزمینهٔ مصرف انرژی ایجاد کرده است.

به گزارش زومیت، تحقیقات نشان می‌دهد که بیت‌کوین به‌عنوان باارزش‌ترین ارز رمزنگاری‌شدهٔ جهان تا پایان سال جاری میلادی حدود ۰.۵ درصد از مصرف انرژی برق در کرهٔ زمین را به خود اختصاص خواهد داد. این تحقیقات هیچ‌گاه مقدار صحیحی را گزارش نمی‌کنند؛ اما همین تخمین نیز نگرانی‌ها را از عواقب مصرف انرژی این ارزهای رمزنگاری شده افزایش داده است.

مقدار تخمین زده‌شده، برابر باانرژی سالانهٔ موردنیاز کشور اتریش است؛ کشوری که ۹ میلیون جمعیت دارد. این تخمین توسط اقتصاددان مالی، الکس دوریس انجام و در مجلهٔ انرژی Joul منتشرشده است. این اولین باری است که انرژی مصرف‌شده توسط بیت‌کوین در یک مقالهٔ جامع بررسی و چاپ می‌شود.

دوریس در مصاحبه‌ای تلفنی با نویسندهٔ وب‌سایت وایس گفته است:«اکثر مردم از مقدار انرژی مصرفی توسط بیت‌کوین شوکه می‌شوند. من تصور می‌کنم این واکنش، کاملاً منطقی است. نیم درصد از کل انرژی موردنیاز جهان عدد بسیار بزرگی است؛ مخصوصاً اگر این انرژی برای مقصدی نه‌چندان مهم و تنها برای انجام محاسبات استفاده شود.»

وبلاگ دوریس بانام Digiconomist پیش‌ازاین به خاطر محاسبهٔ انرژی موردنیاز برای انجام یک تبادل بیت‌کوین به شهرت زیادی رسید. این انرژی در حال حاضر برابر باانرژی مصرفی یک‌خانهٔ هلندی در طول یک ماه است. او از این نتیجه برای محاسبهٔ انرژی مصرفی کل شبکه استفاده کرد که در حال حاضر برابر باانرژی مصرفی کشور ایرلند تخمین زده‌شده است.

 

انرژی مصرفی بیت‌کوین تا پایان سال جاری نیم درصد انرژی کل جهان تخمین زده‌شده است

دوریس در تحقیقاتی که ابتدای سال جاری میلادی انجام داد، به این نتیجه رسید که فرآیند حفظ امنیت شبکهٔ بلاک‌چین بیت‌کوین که به ماینینگ مشهور است، بیش از سه برابر معدن‌کاوی طلا به ازای هر دلار، انرژی مصرف می‌کند.

این تحقیقات و انتشار نتایج آن در اینترنت، عصبانیت سرمایه‌گذاران بیت‌کوین را به همراه داشته است. آن‌ها این حرکت را حمله‌ای غیرعادلانه به بیت‌کوین می‌دانند. در همین راستا در یک تاپیک در وب‌سایت ردیت، انتقاداتی جدی به نتایج دوریس وارد شد و اکثر آن‌ها، موارد دیگر مانند لامپ‌های درخت کریسمس را نیز پرمصرف دانسته‌اند. دوریس در مورد این انتقادات می‌گوید:

طرفداران متعصبی در جامعهٔ بیت‌کوین هستند که به خاطر سرمایه‌گذاری در آن، علاقه‌ای به بحث در مورد مصرف انرژی ندارند. آن‌ها معتقدند این بحث‌ها به بیت‌کوین ضربه می‌زند. از طرفی، افراد متعددی باروی خوش از تحقیقات من استقبال کرده‌اند. آن‌ها از اینکه به این پدیده پرداخته‌شده و مشکل رو به رشد آن کشف‌شده است، ابراز خرسندی کرده‌اند.

نکتهٔ مهم این‌که خود محقق، اولین نفری است که تخمین خود را دقیق نمی‌داند. دلیل این عدم قطعیت آن است که شاید هیچ‌گاه نتوان مقدار دقیق انرژی مصرفی بیت کوین را حدس زد. البته مشخص شدن بازهٔ مصرفی با استفاده از مدل‌های اقتصادی در این زمینه نیز مفید خواهد بود. به‌هرحال افزایش دقت در این محاسبات نیاز به اطلاعات بسیار زیادی دارد که در حال حاضر موجود نیست. به عقیدهٔ دوریس دلیل کمبود اطلاعات، فضای عموماً بی‌قانون ارزهای رمزنگاری‌شده است.

 

چگونه آیندهٔ مصرف انرژی بیت‌کوین را تخمین بزنیم

در مقالهٔ دوریس آمده است که شبکهٔ بیت‌کوین در حال حاضر ۲.۵۵ گیگاوات انرژی مصرف می‌کند و این مقدار تا پایان سال جاری به ۷.۶۷ گیگاوات خواهد رسید. این محقق برای محاسبهٔ حداقل انرژی مصرفی شبکه، نیروی مصرفی استخراج را در کل شبکه محاسبه و آن را تقسیم‌بر مصرف انرژی پربازده‌ترین دستگاه ماینینگ موجود در بازار یعنی Antiminer S9 کرده است.

درنهایت به این نتیجه می‌رسیم که اگر همهٔ افراد حاضر در شبکه از پربازده‌ترین سیستم برای ماینینگ استفاده کنند، انرژی مصرفی به ۲.۵۵ گیگاوات می‌رسد؛ اما در حقیقت بسیاری از حاضران در شبکه از دستگاه‌های قدیمی با بازدهی پایین استفاده می‌کنند و این رقم بسیار بیشتر است. البته تعیین تفاوت این رقم‌ها و این‌که در آینده چه مقدار افزایش در مصرف خواهیم داشت، بسیار دشوار است.

علاوه بر دشواری شناسایی دستگاه‌های مورداستفاده توسط ماینرها، تعیین تعداد افراد موجود در شبکه هم آسان نیست. در حال حاضر حدود ۱۰ هزار نود در شبکهٔ بیت‌کوین موجود است؛ اما در هر نود احتمال حضور ده‌ها یا صدها ماینر وجود دارد. این موارد باعث می‌شود اختلافات زیادی در محاسبهٔ انرژی مصرفی رخ دهد.

دوریس برای نشان دادن تفاوت‌ها، آنتی‌ماینر اس ۹ را با دستگاه‌های پلی‌استیشن ۳ مقایسه می‌کند. طبق تعریف او، هش‌ریت قابل‌دستیابی با یک دستگاه آنتی‌ماینر با ۵۰۰ هزار دستگاه پلی‌استیشن برابر است. از طرفی انرژی مصرفی آنتی ماینر ۱۳۷۲ وات است و این تعداد پلی‌استیشن، ۴۰ میلیون وات انرژی مصرفی می‌کنند.

تحقیقات دوریس برای محاسبهٔ انرژی مصرفی استخراج بیت‌کوین در آینده، با استفاده از مدل‌های اقتصادی انجام‌شده است. این مدل‌ها، بیت‌کوین را یک کالای مجازی می‌دانند که بازار رقابتی آن در سمت تولیدکننده‌ها جریان دارد. این محقق در مقالهٔ خود به تحقیقات سال ۲۰۱۵ آدام هیس، اقتصاددان دانشگاه ویسکانسین در مورد اقتصاد بیت‌کوین ارجاع داده است. در این مقاله پیش‌بینی‌شده است که ماینرها تا زمانی که هزینهٔ معدن‌کاوی با مقدار بیت‌کوین به‌دست‌آمده برابر شود، به کار خود ادامه خواهند داد.

 

بازدهی دستگاه‌های ماینینگ تأثیر بسیار زیادی روی انرژی مصرفی استخراج بیت‌کوین دارد

این تحقیق، به‌صورت اقتصادی بیان می‌کند که انرژی افزوده‌شده به این شبکه همیشه افزایش خواهد یافت. این افزایش زمانی متوقف می‌شود که هزینهٔ انرژی اضافه کردن یک واحد نیروی ماینینگ برابر باارزش بیت‌کوین استخراج‌شده یا کارمزد دریافت شده به خاطر انجام تبادلات توسط آن واحد بشود.

در این حالت، ماینرها به مرحلهٔ سربه‌سری می‌رسند و اضافه کردن واحد نیروی استخراج برای آن‌ها صرفهٔ اقتصادی نخواهد داشت. رسیدن به این نقطهٔ تعادل به معنای آن است که مصرف انرژی ثابت خواهند ماند یا حتی در طول زمان کاهش خواهد یافت.

محاسبات دوریس نشان می‌دهد که در حال حاضر (آخرین آمار مربوط به مارس سال ۲۰۱۸ است) ۶۰ درصد از ارزش بیت‌کوین استخراج‌شده توسط هر ماینر به هزینهٔ انرژی مصرفی اختصاص خواهد یافت. طبق پیش‌بینی او، نقطهٔ تعادل زمانی اتفاق می‌افتد که مجموع مصرف شبکه به ۷.۶۷ گیگاوات برسد.

در ادامهٔ تحقیقات این اقتصاددان، نرخ تولید چیپ‌های استخراج بیت‌کوین نیز مدنظر قرار داده‌شده است. او شرکت چینی Bitmain (فعال در تولید سخت‌افزار استخراج بیت‌کوین) را موردمطالعه قرار داده و به این نتیجه رسیده است که این شرکت توانایی تولید چیپ موردنیاز برای رسیدن به عدد ۷.۶۷ گیگاوات را تا پایان سال جاری میلادی دارد. نکتهٔ مهم این است که در این محاسبه، قیمت بیت‌کوین ثابت در نظر گرفته‌شده و در این صورت، پس از رسیدن به نقطهٔ تعادل، ماینرها افزایش مصرف نخواهند داشت و به حداکثر انرژی مصرفی بیت‌کوین خواهیم رسید.

 

چگونه دقت محاسبات مصرف انرژی بیت‌کوین را افزایش دهیم؟

نقطهٔ تعادلی که دوریس در محاسبات خود به آن اشاره‌%

نظرات بسته شده است.