راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

عامل انتشار اطلاعات حساب‌های بانکی تحت تعقیب اینترپل

یک مقام آگاه در ناجا جزئیات انتشار اطلاعات حساب ۳ میلیون مشتری بانک های کشور را تشریح کرد و اعلام داشت متهم فراری و عامل انتشار این اطلاعات تحت تعقیب پلیس بین الملل (اینترپل) قرار دارد. این مقام آگاه در پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در گفت وگوی اختصاصی با خراسان اظهار داشت: عامل انتشار اطلاعات حساب ۳میلیون مشتری چندین بانک کشور ، مهندس جوانی بوده است که در یک شرکت انفورماتیک و فناوری اطلاعات کار می کرده است. این شرکت که دارای مجوز پرداخت الکترونیک از بانک مرکزی بوده است اطلاعات حساب ۳میلیون مشتری بانک ها از جمله نام مشتریان و شماره حساب آنها را داشته است و مهندس جوانی نیز که در این شرکت کار می کرده است به دلیل انتقامجویی از شرکت و با توجه به این که به اطلاعات موجود دسترسی داشته، خیانت در امانت کرده است و اطلاعات حساب مشتریان را از طریق یک وبلاگ منتشر کرده است.

 

اصلا هک کردنی در کار نبود

وی افزود: این اقدام متهم اصلا هک اطلاعات به حساب نمی آید به همین دلیل ابتدا پرونده به پلیس فتا ارجاع داده شد که پلیس فتا پس از بررسی و تشخیص این موضوع که مورد مذکور هک به شمار نمی رود، «عدم صلاحیت بررسی» از سوی خود را داد ولی به دلیل همکاری با قسمت های دیگر پلیس در این پرونده در حال همکاری است. این مقام آگاه اضافه کرد: هفته پیش و پس از تهدید به انتشار اطلاعات مشتریان بانک‌ها از سوی این مهندس جوان مدیر شرکت مذکور موضوع را به پلیس فتا اطلاع داد که بعدا مشخص شد متهم تهدید خود را عملی کرده است و نام مشتریان و شماره حساب آنها را منتشر کرده است.

 

کسی نمی تواند به حساب ها دستبرد بزند

وی گفت: این اطلاعات حساب‌ها مربوط به ۲سال پیش است و ۱.۵ درصد کل اطلاعات مشتریان بانک ها را شامل می شود و به هیچ عنوان نمی توان از طریق آن به حساب افراد دسترسی پیدا و از آن ها برداشت کرد چرا که در این اطلاعات رمز حساب ها قید نشده است و کسی نمی تواند به حساب ها دستبرد بزند. وی افزود: این اقدام مهندس متهم یک جو روانی بدی را در کشور ایجاد کرد و امنیت اطلاعات مردم در بانک ها را زیر سوال قرار داد. وی افزود: از همه بدتر اطلاعیه بانک مرکزی بود که در اقدامی شتابزده از مردم خواست رمز کارت های خود را تغییر دهند،این موضوع جو روانی منفی ایجاد کرد در صورتی که پس از انتشار این اطلاعات کسی نتوانسته به واسطه دسترسی به این اطلاعات از حساب های مردم برداشت کند و جای هیچ گونه نگرانی هم نیست.

این مقام آگاه افزود: متهم مذکور گویا پس از فرار از کشور اطلاعات را منتشر کرده است که این موضوع در دست بررسی است و از پلیس بین الملل برای دستگیری وی کمک خواسته ایم. وی افزود: مدیر شرکت مذکور نیز دستگیر شد و تحت بازجویی های لازم قرار گرفت، اتهام مدیر شرکت این است که اطلاعات مهمی را در دسترس کارمند خود قرار داده است. به علاوه این که سوال این است چرا مدیر شرکت سیستم امنیتی موجود در شرکت را ارتقا نداده است و شرایط را به گونه ای رقم زده که یک کارمند به دلیل انتقام جویی و با انگیزه شخصی دست به انتشار اطلاعات حساب مردم بزند. این مقام پلیس در ادامه خاطرنشان کرد که این اقدام یک خلاف بزرگ در سطح کشور است که باید به آن رسیدگی شود چرا که جو بی اعتمادی را در جامعه به وجود آورده است.

وی همچنین از رسانه های بیگانه همچون بی بی سی انتقاد کرد که چرا در شب دوشنبه با چنین خلافکار فراری مصاحبه کرده است. وی افزود: این اقدام بی بی سی خلاف رسالت رسانه‌ای است که از آن دم می‌زند چرا که متهم مذکور یک فرد سیاسی فراری نبوده که با آن مصاحبه کرده است. وی همچنین با انتقاد از بانک مرکزی گفت: این بانک میلیاردها تومان را به منظور تبلیغات برای توسعه بانکداری الکترونیکی هزینه کرده و می‌کند اما به منظور آگاهی بخشی به مردم حتی یک ریال هم هزینه نمی‌کند، به نظر می رسد در این راستا آن چه مهم است سودجویی برای بانک مرکزی است وگرنه بانک مرکزی می‌تواند با آموزش مردم از خیلی از اقدامات این چنینی جلوگیری کند و مانع از ایجاد جو روانی منفی و بی اعتمادی در جامعه شود.

 

مصاحبه متهم فراری با بی‌بی‌سی

شایان ذکر است خسرو زارع فرید عامل انتشار این اطلاعات که از کشور فرار کرده است در گفت وگو با بی‌بی‌سی اظهار داشت من رمز مردم را افشا نکرده‌ام و از همه شماره حساب ها یک رقم کم کرده‌ام تا کسی نتواند به اطلاعات یا پول های مردم دسترسی داشته باشد، وی در این گفت و گو شرکت طرف قرارداد بانک ها را متهم اصلی پایین بودن امنیت شبکه دانست و گفت: شرکت مذکور حاضر به خرید سخت افزارهای لازم برای بالا بردن امنیت شبکه نیست. وی اضافه کرد نبود نظارت صحیح بر این شرکت باعث شده است تا اطلاعات مردم در دسترس افراد قرار گیرد و با این که من به بانک ها هشدار دادم ولی کسی به صحبت های من توجه نکرد.

منبع: خراسان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.